KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Śmierć na trasie 4. etapu Volvo Ocean Race, wygrana Team Sun Hung Kai/Scallywag

W piątek (19 stycznia) na trasie 4. etapu okołoziemskich regat Volvo Ocean Race śmierć poniósł członek załogi statku rybackiego w wyniku kolizji z jednym z uczestników regat. Etap z Melbourne do Hongkongu wygrał Team Sun Hung Kai/Scallywag.

Maciej Frąckiewicz
Maciej Frąckiewicz
Jacht załogi Team Sun Hung Kai/Scallywag podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Konrad Frost / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht załogi Team Sun Hung Kai/Scallywag podczas regat Volvo Ocean Race
Czwarty etap 13. edycji największych załogowych regat dookoła świata Volvo Ocean Race rozpoczął się we wtorek 2 stycznia o godzinie 12:00 czasu miejscowego w Melbourne (2:00 czasu polskiego) i liczył 6000 mil morskich. W dniu startu panowały dobre warunki wietrzne, bo wiatr wiał z siłą od 23 do około 28 węzłów. Po pierwszych milach na czele stawki znajdowały się Chiński Dongfeng Race Team z francuskim skipperem Charlesem Caudrelierem oraz lider całych regat, hiszpański MAPFRE, którym dowodzi Xabi Fernandez i prowadzony przez Charliego Enrighta amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing.

Dość szybko do pierwszej trójki dopłynął natomiast reprezentujący Holandię team AkzoNobel Simeona Tienponta, który miał bardzo słaby start i po wypłynięciu na wody Cieśniny Bassa znajdował się na końcu stawki.

Po około siedmiu dniach żeglugi, czyli 8 stycznia, wszystkie jednostki trafiły na dziurę wiatrową i przez kilka dni poruszały się z prędkością tylko kilku węzłów. W efekcie jachty zbliżyły się do siebie na tyle, że w pewnym momencie odległość między pierwszym a ostatnim wynosiła zaledwie niecałe pięć mil więc można powiedzieć, że ściganie w tym etapie zaczynało się od nowa.

11 stycznia ryzyko podjął płynący przez pierwszą połowę trasy na samym końcu przedstawiciel Hongkongu, Team Sun Hung Kai/Scallywag. Australijski skipper David Witt postanowił odłączyć się od całej grupy i popłynąć bardziej na zachód. Ten manewr szybko przyniósł niesamowity efekt, bo już dzień później przesunęli się z pozycji siódmej na pierwszą i nie oddali tego prowadzenia aż do końca, mijając linię mety w Hongkongu 19 stycznia z czasem 17 dni 14 godzin 30 minut i 42 sekundy. Dzięki temu Team Sun Hung Kai/Scallywag otrzymał jeden bonusowy punkt za wygranie etapu i awansował w klasyfikacji generalnej z pozycji piątej na czwartą.

ZOBACZ WIDEO Bedorf gotowy na Pudzianowskiego. "Czekam na decyzję federacji KSW"

Jako drugi etap ukończył Dongfeng Race Team (17 dni 17 godzin 18 minut i 22 sekundy), a na trzeciej pozycji dopłynął team AkzoNobel (17 dni 21 godzin 6 minut i 16 sekund). Dość niespodziewanie czwarte miejsce zajął lider i jeden z głównych faworytów całych regat, MAPFRE (17 dni 22 godziny 36 minut i 10 sekund). Jednak Hiszpanie nadal prowadzą i mają cztery punkty przewagi nad zajmującym drugą lokatę Dongfengiem.

Piątą pozycję zajął uważany na początku za jednego z faworytów, holenderski Team Brunel (18 dni 45 minut i 56 sekund). Bouwe Bekking i spółka na razie nie pokazali jeszcze nic wielkiego, poza dwoma pierwszymi wyścigami portowymi, gdzie zajęli miejsca drugie oraz pierwsze. Szóstą ekipą, która zawitała do portu w Hongkongu, był pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic z Dee Caffari w roli skippera (18 dni 1 godzina i 39 minut).

Największym pechowcem tego odcinka był Vestas 11th Hour Racing, który płynąc na drugiej pozycji, na około 30 mil morskich przed metą uczestniczył w dramatycznym wydarzeniu. Amerykańsko-duński jacht o godzinie 1:39 czasu lokalnego brał udział w kolizji ze statkiem rybackim i w wyniku tego śmierć poniosła jedna osoba z załogi rybaków. Uczestnik Volvo Ocean Race wezwał pomoc i oficjalnie wycofał się z czwartego etapu, ale pomimo uszkodzenia jachtu, a dokładniej poszycie w lewej części dziobowej kadłuba, mógł samodzielnie dopłynąć do portu. Załoga jachtu Vestas 11th Hour Racing nie odniosła żadnych obrażeń. Na razie nie jest znana przyszłość tej ekipy i zostało wszczęte dochodzenie w celu wyjaśnienia nieszczęśliwego wypadku.

Dziewięć osób ze statku rybackiego zostało uratowanych przez przebywający w pobliżu statek handlowy. Dziesiąta osoba, podjęta z wody przez załogę Vestas, została przetransportowana do szpitala śmigłowcem. W sobotę rano Hong Kong Maritime Rescue Coordination Centre potwierdziło śmierć poszkodowanego.

Załoga Dongfeng Race Team była najbliżej wydarzenia i natychmiast zaoferowała swoją pomoc. Gdy się dowiedzieli, że dodatkowa pomoc nie jest konieczna, kontynuowali żeglugę w kierunku mety. Następnie na miejsce wypadku dotarła ekipa AkzoNobel i Race Control poprosił ich o asystę, ale także tym razem nie była ona potrzebna, więc żeglarze kontynuowali wyścig.

Vestas drugi raz rzędu wystartował w regatach Volvo Ocean Race i po raz drugi ma poważne problemy. Podczas 12. edycji (2014-15) Vestas nie ukończył drugiego etapu, ponieważ wpłynął na mieliznę. W związku z tym załoga nie wystartowała w pięciu kolejnych etapach i udało się jej naprawić łódkę dopiero na dwa ostatnie odcinki, w których zajęła miejsca drugie oraz szóste.

Przed piątym etapem, który będzie prowadził z Hongkongu do Auckland w Nowej Zelandii (6100 mil) i rozpocznie się 7 lutego, odbędą się dwa wyścigi portowe. Pierwszy z nich zaplanowany jest na dni 27-28 stycznia w Hongkongu i składać się będzie z dwóch krótkich wyścigów, a drugi odbyć się ma 1 lub 3 lutego w Guangzhou. Następnie jachty przepłyną z Guangzhou do Hongkongu, skąd ruszą na trasę piątego etapu.

Wyniki 4. etapu regat Volvo Ocean Race (Melbourne - Hongkong) i klasyfikacja generalna:

Miejsce Załoga Punkty za 1. etap Punkty za 2. etap Punkty za 3. etap Punkty za 4. etap Bonusy Razem
1. MAPFRE (Hiszpania) 6 8 15 4 2 33
2. Dongfeng Race Team (Chiny) 5 6 12 6 - 29
3. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 8 5 10 0 1 23
4. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 6 8 1 19
5. Team Brunel (Holandia) 2 4 8 3 - 17
6. team AkzoNobel (Holandia) 4 3 2 5 - 14
7. Turn the Tide on Plastic (Organizacja Narodów Zjednoczonych) 1 1 4 2 - 8

Kto wygra wyścig portowy w Honkgongu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×