Pierwsze wyścigi mistrzostw świata juniorów w klasie DN oraz mistrzostw świata w klasie Ice Optimist przeprowadzone zostały we wtorek 6 lutego. Początkowo zawody odbyć się miały w Niemczech, ale brak dobrych warunków zmusił organizatorów do przeniesienia się do Szawli (Siauliai) na Litwie na jezioro Rekyva. W ciągu tych dwóch dni pogoda pozwoliła na rozegranie siedmiu wyścigów dla bojerów i sześciu dla Ice Optimistów.
Na bojerach tytuł mistrzyni świata w kategorii kobiet wywalczyła Zuzanna Rybicka, która w klasyfikacji generalnej uplasowała się na ósmej pozycji. Ze srebrnego medalu wśród pań cieszyła się Sara Piasecka - ogólnie jedenasta, a na najniższym stopniu podium stanęła Magdalena Anielska - ogólnie osiemnasta. Nasze dziewczyny pokazały, że żeńskie bojery w Polsce mają się bardzo dobrze.
W ogólnej klasyfikacji bezkonkurencyjny był Estończyk Rasmus Maalinn, który wygrał aż sześć z siedmiu wyścigów i raz był drugi. Za nim znaleźli się Szwed Eddie Klements oraz kolejny reprezentant Estonii, Joosep Laus. Najlepszy z Polaków był Piotr Bernat, który ukończył litewską imprezę na piątej pozycji.
Bardzo dobrze spisali się nasi żeglarze w klasie Ice Optimist, bo drugie oraz trzecie miejsce po sześciu startach zajęli Jakub Kamiński i Stanisław Konarzewski, a czwarty był Kacper Worek. Zwyciężył Karl Ader z Estonii.
[color=black]ZOBACZ WIDEO Prezes PZPS: Vital Heynen został wybrany znaczącą większością głosów
[/color]
W kategorii dziewczyn najlepsza okazała się kolejna przedstawicielka Estonii, Lisbeth Taggu, która była piąta w klasyfikacji ogólnej. Za jej plecami znalazła się Rosjanka Polina Artiuch - szósta ogólnie, a także Polka Maria Konarzewska - ósma ogólnie.
- Pierwszego dnia udało się przeprowadzić dwa wyścigi dla bojerowców, a w środę przy wietrze 5-7 m/s aż pięć. Uważam, że regaty były udane, szczególnie jeśli chodzi o klasę Ice Otpimist, bo zawodnicy mieli możliwość trenowania przed tą imprezą zaledwie przez trzy dni. Wszystko z tego powodu, że w Polsce ciężko było znaleźć dobre warunki do jeżdżenia. Dużo więcej możliwości do treningów mieli Estończycy, co wyraźnie widać po wynikach - podsumował mistrzostwa Jerzy Sukow, komandor Stowarzyszenia Floty Polskiej DN.
W czwartek rozpocząć się mają mistrzostwa Europy w tych samych klasach. Jednak z powodu zbyt grubej warstwy śniegu na lodzie wszyscy przeniosą się do Rygi na Łotwie.
- Niestety jest tak dużo śniegu, że nie da się już tutaj latać więc cała karawana pojedzie teraz do Rygi. Tam będzie zupełnie nowe rozdanie i inne zawody, ponieważ będzie czysty lód - zakończył Sukow.
Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski