KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polki zajęły całe podium mistrzostw świata juniorów!

Zuzanna Rybicka została mistrzynią świata juniorek w klasie DN. Na podium stanęły także Sara Piasecka i Magdalena Anielska. Z kolei w klasie Ice Optimist medale wywalczyli Jakub Kamiński, Stanisław Konarzewski i Maria Konarzewska.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Bojerowa klasa DN Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Bojerowa klasa DN
Pierwsze wyścigi mistrzostw świata juniorów w klasie DN oraz mistrzostw świata w klasie Ice Optimist przeprowadzone zostały we wtorek 6 lutego. Początkowo zawody odbyć się miały w Niemczech, ale brak dobrych warunków zmusił organizatorów do przeniesienia się do Szawli (Siauliai) na Litwie na jezioro Rekyva. W ciągu tych dwóch dni pogoda pozwoliła na rozegranie siedmiu wyścigów dla bojerów i sześciu dla Ice Optimistów.

Na bojerach tytuł mistrzyni świata w kategorii kobiet wywalczyła Zuzanna Rybicka, która w klasyfikacji generalnej uplasowała się na ósmej pozycji. Ze srebrnego medalu wśród pań cieszyła się Sara Piasecka - ogólnie jedenasta, a na najniższym stopniu podium stanęła Magdalena Anielska - ogólnie osiemnasta. Nasze dziewczyny pokazały, że żeńskie bojery w Polsce mają się bardzo dobrze.

W ogólnej klasyfikacji bezkonkurencyjny był Estończyk Rasmus Maalinn, który wygrał aż sześć z siedmiu wyścigów i raz był drugi. Za nim znaleźli się Szwed Eddie Klements oraz kolejny reprezentant Estonii, Joosep Laus. Najlepszy z Polaków był Piotr Bernat, który ukończył litewską imprezę na piątej pozycji.

Bardzo dobrze spisali się nasi żeglarze w klasie Ice Optimist, bo drugie oraz trzecie miejsce po sześciu startach zajęli Jakub Kamiński i Stanisław Konarzewski, a czwarty był Kacper Worek. Zwyciężył Karl Ader z Estonii.

ZOBACZ WIDEO Prezes PZPS: Vital Heynen został wybrany znaczącą większością głosów

W kategorii dziewczyn najlepsza okazała się kolejna przedstawicielka Estonii, Lisbeth Taggu, która była piąta w klasyfikacji ogólnej. Za jej plecami znalazła się Rosjanka Polina Artiuch - szósta ogólnie, a także Polka Maria Konarzewska - ósma ogólnie.

- Pierwszego dnia udało się przeprowadzić dwa wyścigi dla bojerowców, a w środę przy wietrze 5-7 m/s aż pięć. Uważam, że regaty były udane, szczególnie jeśli chodzi o klasę Ice Otpimist, bo zawodnicy mieli możliwość trenowania przed tą imprezą zaledwie przez trzy dni. Wszystko z tego powodu, że w Polsce ciężko było znaleźć dobre warunki do jeżdżenia. Dużo więcej możliwości do treningów mieli Estończycy, co wyraźnie widać po wynikach - podsumował mistrzostwa Jerzy Sukow, komandor Stowarzyszenia Floty Polskiej DN.

W czwartek rozpocząć się mają mistrzostwa Europy w tych samych klasach. Jednak z powodu zbyt grubej warstwy śniegu na lodzie wszyscy przeniosą się do Rygi na Łotwie.

- Niestety jest tak dużo śniegu, że nie da się już tutaj latać więc cała karawana pojedzie teraz do Rygi. Tam będzie zupełnie nowe rozdanie i inne zawody, ponieważ będzie czysty lód - zakończył Sukow.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy młodzi polscy żeglarze staną również na podium mistrzostw Europy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (1)
 • Mariusz Swider Zgłoś komentarz
  Nie wiem, czy to prowokacja... ze autor artykułu używa litewskiej nazwy naszego polskiego miasta: Szawle (pisząc "Siauliai")? Czy może to zwykła antypolska "poprawność polityczna"? A
  Czytaj całość
  może tępota połączona z niewiedzą pseudodziennikarza????
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×