Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dongfeng Race Team wygrał wyścig portowy w Auckland

Chiński Dongfeng Race Team wygrał, przeprowadzony w Auckland w Nowej Zelandii, szósty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 18 marca w tej samej miejscowości rozpocznie się kolejny etap główny regat, z metą w Itajai.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga jachtu Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Jesus Renedo / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Załoga jachtu Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race

W sobotę 10 marca w Auckland odbył się szósty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Po samym starcie w czołówce znalazły się trzy jachty. Byli to Hiszpanie z MAPFRE, gdzie skipperem jest Xabi Fernandez, reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag Davida Witta oraz amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing Charliego Enrighta, który wrócił do rywalizacji, po tym jak podczas czwartego etapu głównego uczestniczył w dramatycznym zderzeniu z łodzią rybacką. W wyniku tej sytuacji poniósł jeden członek załogi rybaków, a ich jacht uległ uszkodzeniu.

Jako pierwszy na metę nowozelandzkiego wyścigu wpłynął jednak dowodzony przez Francuza Charlesa Caudreliera Dongfeng Race Team z Chin, który ze startu wyszedł jako jedna z ostatnich ekip. Początkowo warunki pogodowe pozawalały na dość sprawną żeglugę, ale później momentami wiatr prawie przestawał wiać i dochodziło do dużych przetasować. W związku z tym drugie miejsce zajął holenderski team AkzoNobel Simeona Tienponta, który w pierwszej fazie wyścigu również znajdował się na końcu stawki. Trzeci metę osiągnął MAPFRE.

Za pierwszą trójką zameldował się drugi przedstawiciel Holandii, Team Brunel Bouwe Bekking. Piątą pozycję zajął z kolei Vestas 11th Hour Racing, szósty był Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag, a jako siódmy ukończył ściganie, pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych, Turn the Tide on Plastic, gdzie rolę skippera pełni Dee Caffari z Wielkiej Brytanii.

Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całej imprezy. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

ZOBACZ WIDEO Joanna Jóźwik: Chcę zdobyć w Tokio medal

Na niedzielę 18 marca zaplanowany jest start do siódmego etapu zawodów głównych, który będzie najdłuższy w całych regatach. Jego trasa ma liczyć 7600 mil morskich i będzie prowadziła z Auckland do Itajai w Brazylii. Będzie to drugi podwójnie punktowany etap (po Kapsztad - Melbourne), który daje szansę nadrobienia straty punktowej do czołówki dla załóg, które do tej pory radziły sobie słabiej. Z drugiej strony może to być okazja dla najlepszych do tej pory ekip do powiększenia przewagi nad resztą stawki. Poza tym odcinkiem podwójnie punktowany będzie jeszcze etap numer 9 (Newport - Cardiff).

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 6. wyścigu portowym i punkty za poszczególne wyścigi:

Miejsce Załoga 1. wyścig portowy (Alicante) 2. wyścig portowy (Lizbona) 3. wyścig portowy (Kapsztad) 4. wyścig portowy (Hongkong) 5. wyścig portowy (Kanton) 6. wyścig portowy (Auckland) Suma punktów
1. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 6 7 6 5 37
2. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 7 7 2 7 34
3. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 5 5 5 6 27
4. Team Brunel (Holandia) 4 7 2 4 6 3 26
5. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 5 3 4 0 0 4 16
6. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 1 3 4 2 15
7. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 3 2 3 1 11

Kto wygra siódmy etap tegorocznej edycji Volvo Ocean Race z Auckland do Itajai?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×