Dongfeng Race Team wygrał wyścig portowy w Auckland

Materiały prasowe / Jesus Renedo / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Załoga jachtu Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race
Materiały prasowe / Jesus Renedo / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Załoga jachtu Dongfeng Race Team podczas regat Volvo Ocean Race

Chiński Dongfeng Race Team wygrał, przeprowadzony w Auckland w Nowej Zelandii, szósty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 18 marca w tej samej miejscowości rozpocznie się kolejny etap główny regat, z metą w Itajai.

W sobotę 10 marca w Auckland odbył się szósty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Po samym starcie w czołówce znalazły się trzy jachty. Byli to Hiszpanie z MAPFRE, gdzie skipperem jest Xabi Fernandez, reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag Davida Witta oraz amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing Charliego Enrighta, który wrócił do rywalizacji, po tym jak podczas czwartego etapu głównego uczestniczył w dramatycznym zderzeniu z łodzią rybacką. W wyniku tej sytuacji poniósł jeden członek załogi rybaków, a ich jacht uległ uszkodzeniu.

Jako pierwszy na metę nowozelandzkiego wyścigu wpłynął jednak dowodzony przez Francuza Charlesa Caudreliera Dongfeng Race Team z Chin, który ze startu wyszedł jako jedna z ostatnich ekip. Początkowo warunki pogodowe pozawalały na dość sprawną żeglugę, ale później momentami wiatr prawie przestawał wiać i dochodziło do dużych przetasować. W związku z tym drugie miejsce zajął holenderski team AkzoNobel Simeona Tienponta, który w pierwszej fazie wyścigu również znajdował się na końcu stawki. Trzeci metę osiągnął MAPFRE.

Za pierwszą trójką zameldował się drugi przedstawiciel Holandii, Team Brunel Bouwe Bekking. Piątą pozycję zajął z kolei Vestas 11th Hour Racing, szósty był Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag, a jako siódmy ukończył ściganie, pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych, Turn the Tide on Plastic, gdzie rolę skippera pełni Dee Caffari z Wielkiej Brytanii.

Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całej imprezy. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

ZOBACZ WIDEO Joanna Jóźwik: Chcę zdobyć w Tokio medal

Na niedzielę 18 marca zaplanowany jest start do siódmego etapu zawodów głównych, który będzie najdłuższy w całych regatach. Jego trasa ma liczyć 7600 mil morskich i będzie prowadziła z Auckland do Itajai w Brazylii. Będzie to drugi podwójnie punktowany etap (po Kapsztad - Melbourne), który daje szansę nadrobienia straty punktowej do czołówki dla załóg, które do tej pory radziły sobie słabiej. Z drugiej strony może to być okazja dla najlepszych do tej pory ekip do powiększenia przewagi nad resztą stawki. Poza tym odcinkiem podwójnie punktowany będzie jeszcze etap numer 9 (Newport - Cardiff).

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 6. wyścigu portowym i punkty za poszczególne wyścigi:

MiejsceZałoga1. wyścig portowy (Alicante)2. wyścig portowy (Lizbona)3. wyścig portowy (Kapsztad)4. wyścig portowy (Hongkong)5. wyścig portowy (Kanton)6. wyścig portowy (Auckland)Suma punktów
1. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 6 7 6 5 37
2. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 7 7 2 7 34
3. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 5 5 5 6 27
4. Team Brunel (Holandia) 4 7 2 4 6 3 26
5. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 5 3 4 0 0 4 16
6. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 1 3 4 2 15
7. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 3 2 3 1 11
Źródło artykułu: