Polacy liderami po pierwszym dniu Pucharu Świata w Hyeres!

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki prowadzą w klasie 49er po 1. dniu żeglarskiego Pucharu Świata we francuskim Hyeres. W pierwszej dziesiątce znajdują się także Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) oraz Zofia Klepacka i Piotr Myszka (RS:X).

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Jesus Renedo / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na jachcie olimpijskiej klasy 49er
Za nami pierwszy dzień regat żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres. To już trzecie zawody, po Gamagori i Miami, które zaliczane są do tegorocznego cyklu PŚ. Na początku dnia wiatr wiał z prędkością od około 7 do 12 węzłów i niektórym klasom dane było pościgać się w takich warunkach. Jednak później tego wiatru było coraz mniej i w porywach osiągał niespełna 8 węzłów, ale i tak udało się organizatorom przeprowadzić większość zaplanowanych wyścigów.

Świetnie francuskie regaty rozpoczęli żeglujący w klasie 49er Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy po miejscach trzecim, piątym oraz pierwszym zajmują pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Z kolei na szóstym miejscy znajdują się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), po tym jak zajmowali lokaty szóstą, ósma oraz dziesiątą i tracą do kolegów z kadry dziesięć punktów. Ósmą pozycję zajmują na razie mistrzowie świata i Europy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell z Wielkiej Brytanii (miejsca 17., 1. i 27.).

W klasie windsurfingowej RS:X kobiet po pierwszym słabszym wyścigu i trzynastym miejscu dwa lepsze zanotowała Zofia Klepacka (Legia Warszawa), wpływając na metę piąta oraz czwarta. Po tych wynikach brązowa medalistka igrzysk w Londynie jest w ogólnej klasyfikacji piąta i traci cztery punkty do prowadzącej mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro, a także aktualnej mistrzyni świata Peiny Chen z Chin (miejsca 20., 4. i 1.). Czternastą lokatę zajmuje Małgorzata Białecka z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 14., 13. i 7.), dwudziesta piąta jest jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska (miejsca 17., 20. i 23.), a na trzydziestej pozycji plasuje się kolejna deskarka sopockiego klubu Karolina Lipińska (miejsca 40., 30. i 19.). Z kolei trzydziesta trzecia jest Kamila Smektała z klubu YKP Warszawa (miejsca 26., 29. i DNF-nie ukończyła), a czterdziesta druga jest Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk), która najpierw zajęła miejsce trzydzieste piąte, a następnie została dwukrotnie złapana na falstarcie, w tym raz przy wywieszonej czarnej fladze.

Niezbyt udane ściganie mają za sobą nasi windsurferzy. Najwyżej sklasyfikowany z nich jest jak na razie Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który po tym jak mijał linię mety na miejscach siedemnastym, piątym oraz jedenastym, jest siódmy. Piętnastą pozycję zajmuje natomiast Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń) - miejsca 21., 20. i 7., a osiemnasty jest Paweł Tarnowski z SKŻ Ergo Hestia Sopot (miejsca 27, 17. i 12.). Z kolei dopiero trzydziestą czwartą lokatę zajmuje Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który najpierw dopłynął czterdziesty trzeci, w drugim wyścigu został złapany na falstarcie przy wywieszonej czarnej fladze, a dzień zakończył miejscem szesnastym. Prowadzi Francuz Pierre Le Coq (miejsca 1., 1. i 4.).

ZOBACZ WIDEO SSC Napoli nadal w grze o tytuł. Arcyważne trafienie Koulibaly'ego z Juventusem [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

W klasie Laser Radial miejsca dwudzieste ósme oraz czterdzieste zajęła Agata Barwińska (MOS SSW Iława), co daje jej trzydziestą piątą pozycję po pierwszym dniu rywalizacji. Natomiast dopiero sześćdziesiąta trzecia jest Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która dopływała do mety na miejscach pięćdziesiątym dziewiątym oraz sześćdziesiątym czwartym. Na czele stawki znajduje się Amerykanka Paige Railey, po tym jak dwukrotnie okazała się najlepsza.

Magdalena Kwaśna i Radosław Furmański znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę na godzinę 11:00. Regaty Pucharu Świata w Hyeres potrwają do niedzieli 29 kwietnia.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z polskich żeglarzy znajdzie się na podium końcowej klasyfikacji PŚ w Hyeres?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×