Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

MAPFRE wygrał wyścig portowy w Itajai podczas Volvo Ocean Race

Hiszpański MAPFRE wygrał, przeprowadzony w Itajai w Brazylii, siódmy wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. 22 kwietnia w tej samej miejscowości rozpocznie się kolejny etap główny regat, z metą w Newport.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga jachtu MAPFRE na prowadzeniu podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Pedro Martinez / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Załoga jachtu MAPFRE na prowadzeniu podczas regat Volvo Ocean Race

W piątek 20 kwietnia w Itajai odbył się siódmy wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Bój o końcowe zwycięstwo toczyły praktycznie do samej mety hiszpański MAPFRE Xabiego Fernandeza oraz holenderski team AkzoNobel Simeona Tienponta. Obie załogi zmieniały się na prowadzeniu, ale ostatecznie jako pierwsi metę osiągnęli Hiszpanie i umocnili się tym samym na prowadzeniu klasyfikacji generalnej. Natomiast za nimi dopłynęli Holendrzy.

Trzecie miejsce zajął reprezentujący Chiny Dongfeng Race Team, gdzie skipperem jest Francuz Charles Caudrelier. Dobrze wypadł pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic ze skipperką Dee Caffari z Wielkiej Brytanii, zajmując czwarte miejsce.

Jako piąta linię mety minęła kolejna ekipa z Holandii, Team Brunel Bouwe Bekkinga. Prawdopodobnie zajęliby oni lepszą pozycję, ale w pewnym momencie mieli problem z przednim żaglem i stracili dużo czasu, którego nie byli już w stanie odrobić. Po awarii masztu podczas siódmego etapu z Auckland do Itajai, do wyścigu portowego przystąpił amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing Charliego Enrighta, ale zajął w nim odległe szóste miejsce.

Na razie na dalszą rywalizację nie zdecydował się reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag Davida Witta, po tym jak w trakcie siódmego etapu głównego za burtę wypadł John Fisher i niestety pomimo poszukiwań nie udało się już go odnaleźć.

ZOBACZ WIDEO Kapitalne ściganie na torze w Daugavpils!

Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całej imprezy. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

Na niedzielę 22 kwietnia zaplanowany jest start do ósmego etapu zawodów głównych, którego trasa będzie liczyła 5700 mil morskich i będzie prowadziła z Itajai do Newport w Stanach Zjednoczonych.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 46000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 7. wyścigu portowym i punkty za poszczególne wyścigi:

Załoga 1. wyścig portowy (Alicante) 2. wyścig portowy (Lizbona) 3. wyścig portowy (Kapsztad) 4. wyścig portowy (Hongkong) 5. wyścig portowy (Kanton) 6. wyścig portowy (Auckland) 7. wyścig portowy (Itajai) Suma punktów
1. MAPFRE (Hiszpania) 7 6 6 6 7 5 7 44
2. Dongfeng Race Team (Chiny) 6 5 7 7 2 7 5 39
3. team AkzoNobel (Holandia) 2 4 5 5 5 6 6 33
4. Team Brunel (Holandia) 4 7 2 4 6 3 3 29
5. Vestas 11th Hour Racing (Stany Zjednoczone/Dania) 5 3 4 0 0 4 2 18
6. Turn the Tide on Plastic (ONZ) 1 1 3 2 3 1 4 15
7. Team Sun Hung Kai/Scallywag (Hongkong) 3 2 1 3 4 2 0 15

Kto wygra ósmy etap tegorocznej edycji Volvo Ocean Race z Itajai do Newport?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×