Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Siedmioro Polaków w wyścigach medalowych PŚ Hyeres!

Prowadzący w swoich klasach Zofia Klepacka (RS:X) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er) wystartują w wyścigach medalowych żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres. Popłynie w nich jeszcze czworo Polaków.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Richard Langdon / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki na jachcie olimpijskiej klasy 49er
W piątek zawodnicy dość szybko doczekali się dobrych warunków wiatrowych w Pucharze Świata u wybrzeży Francji. Początkowo wiatr wiał z prędkością 12-13 węzłów, ale później trochę osłabł i po raz kolejny nie wszystkie zaplanowane wyścigi mogły się odbyć. Dla niektórych był to ostatni dzień ścigania, ponieważ klasy RS:X kobiet i mężczyzn, 49er, 49erFX, Nacra 17 oraz 2.4 Norlin OD w sobotę będą już miały podwójnie punktowane wyścigi medalowe, w których wystartować mogą tylko zawodnicy z pierwszych dziesięciu miejsc klasyfikacji generalnej. Pozostałe floty swoje wyścigi medalowe będą miały w niedzielę, a w sobotę popłyną jeszcze w normalnych biegach.

W windsurfingowej klasie RS:X kobiet na prowadzeniu umocniła się Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która dwa miejsca piąte przedzieliła szóstym i zapewniła już sobie przynajmniej drugą lokatę na koniec regat. Jest to możliwe dzięki temu, że trzecia w klasyfikacji Noga Geller z Izraela (miejsca 13., 8. i 3.) traci już do niej dziewiętnaście punktów, a w sobotnim wyścigu medalowym można ich odrobić jedynie osiemnaście. Z kolei miejsca dziewiąte, dziewiętnaste oraz drugie zajęła Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i w efekcie spadła z lokaty czwartej na piątą, ale ma jeszcze szanse nawet na drugą pozycję.

Miejsca piętnaste, dwudzieste drugie oraz czternaste zajęła tego dnia jej klubowa koleżanka Maja Dziarnowska i na koniec regat awansowała z pozycji dwudziestej drugiej na dziewiętnastą. Natomiast na trzydziestej trzeciej pozycji swój występ zakończyła kolejna deskarka sopockiego klubu Karolina Lipińska (miejsca 42., 24. i 25.). Po tym jak w pierwszym wyścigu dwudzieste siódme miejsce zajęła Kamila Smektała (YKP Warszawa), to w dwóch kolejnych nie wystartowała i przesunęła się z pozycji trzydziestej siódmej na czterdziestą. Natomiast na czterdziestej drugiej lokacie pozostała Agnieszka Bilska z GKŻ Gdańsk (miejsca 19., 32. i 35.).

Wśród panów atak na pierwszą dziesiątkę udał się Pawłowi Tarnowskiemu (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który rozpoczął dzień miejscem drugim, w następnym wyścigu był pierwszy, a w ostatnim dziewiąty i awansował z pozycji trzynastej na piątą. Nasz zawodnik wystąpi tym samym w wyścigu medalowym, zachowując także szanse na miejsce na podium.

ZOBACZ WIDEO Oficjalne promo Boll Warsaw FIM SGP of Poland

Na piątku ściganie zakończył natomiast Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), który po tym jak zajął miejsca jedenaste oraz szóste, plasował się w czołowej dziesiątce, ale w trzecim wyścigu przypłynął dopiero dwudziesty dziewiąty i musiał zadowolić się zatrzymaniem na dwunastej pozycji. Po dwóch słabszych wyścigach (miejsca 21. i 26.), bardzo dobrze udział w regatach zakończył Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który w trzecim wyścigu zajął drugie miejsce i uplasował się tuż za starszym kolegą z kadry. Z kolei pozycję dwudziestą trzecią na osiemnastą zamienił reprezentujący ten sam klub Radosław Furmański (miejsce 14., BFD-falstart przy wywieszonej czarnej fladze i miejsce 4.). Liderem pozostał Francuz Pierre le Coq (miejsca 6., 3. i 12.), który nie może zająć już miejsca gorszego niż drugie, ponieważ znajdujący się na trzeciej pozycji Chińczyk Mengfan Mao traci do niego dwadzieścia sześć punktów.

Tylko jeden wyścig odbył się w klasie 49er i bardzo dobrze poradziły w nim sobie dwie nasze załogi. Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zajęli w nim trzecie miejsce i wrócili z pozycji trzeciej na pierwszą. Natomiast Łukasz Przybytek oraz Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) dopłynęli na szóstej pozycji i przesunęli się z lokaty szóstej na czwartą, zachowując szanse na podium przed sobotnim wyścigiem medalowym.

Ze zmiennym szczęściem w klasie Laser Radial żeglowała Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która w pierwszym wyścigu zajęła miejsce dwudzieste siódme, a w drugim była czwarta. Dzięki temu awansowała z pozycji piętnastej na jedenastą i powalczy w sobotę o niedzielny wyścig medalowy. Z kolei Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) najpierw minęła linię mety dwudziesta pierwsza, a następnie dziewiętnasta. To pozwoliło jej po raz kolejny awansować w klasyfikacji generalnej, tym razem przesuwając się z pozycji trzydziestej siódmej na trzydziestą drugą. Na prowadzeniu zdecydowanie umocniła się aktualna mistrzyni świata i Europy Holenderka Marit Bouwmeester (miejsca 1. i 2.), która drugą w klasyfikacji Belgijkę Maite Carlier wyprzedza aż o czterdzieści dwa punkty i pewnie zmierza po końcowe zwycięstwo.

Magdalena Kwaśna i Radosław Furmański znajdują się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na sobotą na godzinę 11:00. Wyścig medalowy dla klasy 49er rozpocząć się ma o godzinie 12:57, w klasie RS:X mężczyzn zaplanowany jest on na 15:07, a windsurferki wystartować mają o 15:50.

Informacja prasowa (MF) - Polski Związek Żeglarski

Czy któryś z Polaków stanie na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata w Hyeres?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×