Za niespełna miesiąc rozpocznie się 13. edycja regat Nord CUP

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Bartosz Modelski / Na zjdęciu: Piotr Tarnacki (pierwszy z prawej) z załogą w klasie Micro
Materiały prasowe / Bartosz Modelski / Na zjdęciu: Piotr Tarnacki (pierwszy z prawej) z załogą w klasie Micro
zdjęcie autora artykułu

Pozostał już niespełna miesiąc do 13. edycji regat Nord CUP w gdańskich Górkach Zachodnich, które jak co roku odbędą się na przełomie czerwca oraz lipca i jak co roku pojawi się na nich kilka nowości.

W tym artykule dowiesz się o:

Tegoroczna edycja regat Nord CUP rozpocznie się w piątek 29 czerwca startem wyścigu B8, organizowanego wspólnie z Lotos Petrobaltic i potrwa do 8 lipca. Choć już po raz trzeci załogi wystartują na 100 milowej trasie, to po raz pierwszy pojawią się w wyścigu załogi dwuosobowe, które zdobywają punkty do cyklu OS Racing.

Od soboty na starcie zawitają stali bywalcy, czyli klasy 420, Delphia 24, Europa, Finn, Hobie Cat 14 i 16, OK Dinghy, Open Bic, Micro i Scandinavia 650. Wśród nich będzie reprezentant Polski w Finnie - Piotr Kula. - W Nord Cup startowałem w sumie pięć razy i zawsze jest mi żal kiedy nie mogę się tu pojawić. Górki Zachodnie to mój ulubiony akwen i cieszę się, że w tym roku uda mi się tu pościgać - mówi Kula. - Tym bardziej, że w tym roku startuje na Laserze również moja dziewczyna, Anna Pohlak - dodaje.

Puchar Polski klasy Laser we wszystkich jej odmianach, czyli 4.7, Radial i Standard rozpoczyna się we wtorek. Tego samego dnia wody wokół Górek Zachodnich zostaną opanowane przez najmłodszych żeglarzy, którzy wystartują w Vector Sails Optimist Cup. Ta część regat Nord CUP jest sponsorowana przez znaną gdańską żaglownię Vector Sails. Zawody obu tych klas potrwają aż do czwartku.

Od piątku natomiast na starcie meldują się klasy Flying Dutchman oraz Nautica 450, która rozgrywać będzie swoje dziesiąte mistrzostwa Polski i to w dodatku dziesiąte odbywające się podczas Nord CUP. W sobotę dołączą do nich klasy Korsar i Sigma Active, która po raz pierwszy zawita na gdańskich regatach.

ZOBACZ WIDEO Lewandowski zmieni klub już za kilka dni? "Jestem o tym prawie przekonany"

W sobotę także rozegrana zostanie 9. edycja Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna. Są to zawody, w których wspólnie startują uczestnicy regat Nord CUP Gdańsk oraz zlotu Baltic Sail. Jest on również częścią cyklu Mistrzostw Zatoki Gdańskiej, w którego skład wchodzi wyścig B8 oraz niedzielne krótkie wyścigi Nord Cup Classic dla jachtów morskich. Nowością jest również to, że bazą regat morskich w dniach 6-8 lipca będzie Marina Gdańsk na ul. Szafarnia.

Na starcie nie zabraknie siedmiokrotnego mistrza świata, Piotra Tarnackiego. - To już mój jedenasty start w regatach Nord CUP Gdańsk. Zawsze staram się by znalazły się w moim kalendarzu. Nigdy nie wygrałem Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, ale mam nadzieję, że w tym roku warunki będą sprzyjały mojej załodze na katamaranie Roca i uda nam się wygrać to prestiżowe trofeum - mówi Tarnacki. - Już tydzień wcześniej będę startować w klasie Micro, a jest to dla nas jeden z dwóch głównych sprawdzianów przed tegorocznymi mistrzostwami świata klasy Micro - dodaje. Regaty kończą się 8 lipca paradą jachtów morskich oraz rozdaniem nagród na Ołowiance. Organizatorzy, czyli Yacht Club Gdańsk oraz AZS Galion, spodziewają się ponad łącznie ponad 300 jachtów i 700 zawodników. Zapisy trwają, a do 12.06 obowiązuje niższe wpisowe.

Źródło artykułu: