KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

MAPFRE pewny wygrania serii wyścigów portowych, Vestas najlepszy w Goeteborgu

Vestas 11th Hour Racing wygrał przeprowadzony w Goeteborgu w Szwecji dziesiąty wyścig portowy trzynastej edycji okołoziemskich regat Volvo Ocean Race. Wiadomo już, że serię wyścigów portowych wygrał hiszpański MAPFRE.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jacht Vestas i MAPFRE podczas regat Volvo Ocean Race Materiały prasowe / Jesus Renedo / Volvo Ocean Race / Na zdjęciu: Jacht Vestas i MAPFRE podczas regat Volvo Ocean Race

W niedzielę 17 czerwca w szwedzkim Goeteborgu odbył się dziesiąty wyścig portowy. Najlepiej wystartował holenderski Team Brunel Bouwe Bekkinga, a tuż za nim przez większą część trasy trzymał się reprezentujący Hongkong Team Sun Hung Kai/Scallywag z australijskim skipperem Davidem Wittem. Jednak obie ekipy pod koniec ostatniego kursu z wiatrem wdały się w walkę, przez którą spadły na dalsze pozycje.

Tę sytuację wykorzystały amerykańsko-duński Vestas 11th Hour Racing Charliego Enrighta i kolejna załoga z Holandii team AkzoNobel Simeona Tienponta. Ostatecznie pierwszy linię mety minął Vestas, a za nim dopłynął AkzoNobel.

Trzecią pozycję zajął hiszpański MAPFRE z Xabim Fernandezem za sterem i zapewnił sobie tym samym wygranie serii wyścigów portowych. Jako czwarty linię mety minął pływający pod flagą Organizacji Narodów Zjednoczonych Turn the Tide on Plastic z brytyjską skipperką Dee Caffari.

Dopiero piątą i szóstą lokatę zajęli kolejno Team Brunel i Team Sun Hung Kai/Scallywag, a stawkę zamknął chiński Dongfeng Race Team Charles'a Caudreliera.

ZOBACZ WIDEO Witold Bańka: Mecz z Senegalem będzie najtrudniejszy

Seria wyścigów portowych nie będzie liczyła się do ogólnej punktacji całej imprezy. Jednak jeśli po wszystkich etapach głównych, pomiędzy jakimiś załogami będzie remis, to klasyfikacja wyścigów portowych zadecyduje o końcowej kolejności.

Na czwartek 21 czerwca zaplanowany jest start do ostatniego etapu głównego całych regat, którego trasa będzie liczyła 700 mil morskich i który będzie prowadził z Goeteborga do Hagi w Holandii. Szansę na ostateczną wygraną mają już tylko MAPFRE, Team Brunel oraz Dongfeng Race Team.

Natomiast kiedy załogi wystartują do ostatniego etapu to na tej samej trasie odbędzie się także wyścig legend Volvo Ocean Race, w którym udział weźmie polski jacht Copernicus. Nasza jednostka wróci na trasę tych legendarnych regat po ponad czterdziestu latach, kiedy uczestniczyła w pierwszej edycji tej imprezy, rozgrywanej w latach 1973/1974 i noszącej wtedy nazwę Whitbread Round The World Race. Jest to najstarsza z piętnastu zgłoszonych organizatorom łodzi i jedyna istniejąca polska jednostka, która brała udział w tych regatach. Na pokładzie Copernicusa w roli popłynie Bronisław Tarnacki, który ścigał się na tej łodzi w regatach Withbread Round the World 1973/1974, których tradycję kontynuuje seria Volvo Ocean Race.

W obecnej edycji zawodnicy na 65-stopowych jachtach żeglują po wodach czterech oceanów i odwiedzą łącznie 12 miast na sześciu kontynentach. Trasa jest najdłuższa w historii, bo wynosi aż 45000 mil morskich.

Regaty Volvo Ocean Race nazywały się wcześniej Whitbread Round The World Race. Od edycji 2001-2002 partnerem tytularnym zawodów jest marka Volvo i obecna edycja będzie już szóstą pod nazwą Volvo Ocean Race. Firma Volvo wpiera żeglarstwo sportowe także w Polsce, między innymi będąc od 2012 roku partnerem oraz sponsorem tytularnym żeglarskiego festiwalu Volvo Gdynia Sailing Days. Poza tym Volvo Car Poland jest od trzech lat również partnerem Polskiego Związku Żeglarskiego i wspiera najbardziej uzdolnionych polskich żeglarzy młodego pokolenia w ramach programu Volvo Youth Sailing Team Poland.

Informacja prasowa (MF)

Klasyfikacja generalna po 10. wyścigu portowym i punkty za poszczególne wyścigi:

Załoga 1. Alicante 2. Lizbona 3. Kapsztad 4. Hongkong 5. Kanton 6. Auckland 7. Itajai 8. Newport 9. Cardiff 10. Goeteborg Suma
1. MAPFRE 7 6 6 6 7 5 7 6 6 5 61
2. Dongfeng 6 5 7 7 2 7 5 3 7 1 51
3. AkzoNobel 2 4 5 5 5 6 6 2 4 6 45
4. Brunel 4 7 2 4 6 3 3 7 5 2 43
5. Vestas 5 3 4 0 0 4 2 5 3 7 33
6. Scallywag 3 2 1 3 4 2 0 4 2 3 24
7. TtToP 1 1 3 2 3 1 4 1 1 4 21

Kto wygra 13. edycję Volvo Ocean Race?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×