Maxime Mesnil wygrywa w Świnoujściu

Sukcesem francuskiej załogi Match in Black pod wodza Maxime Mesnila zakończyły się regaty Pucharu Świata Świnoujście Match Race. Kolejne miejsca na podium zajęły polskie załogi HRM Racing i Patryk Zbroja Yacht Racing Team.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Załoga Match in Black by Normandy Elite Team po wygraniu Świnoujście Match Race Materiały prasowe / (fot. Gwidon Libera / www.polishmatch.pl) / Na zdjęciu: Załoga Match in Black by Normandy Elite Team po wygraniu Świnoujście Match Race
Przez 3 dni załogi z 5 krajów walczyły o cenne punkty do światowego rankingu sterników oraz klasyfikacji European Match Race Tour. Regaty przy silnym porywistym wietrze rozpoczęły się w piątek wyścigami w centrum Świnoujścia, na bardzo widowiskowym akwenie przy nabrzeżu Władysława IV. Niecodzienny widok jachtów pod pełnymi żaglami, wraz ze spinakerami pływających w wąskim miejscu między statkami wycieczkowymi, budził ogromne zainteresowanie przechodniów i publiczności. Na tym wymagającym, trudnym akwenie zaskakująco najlepiej poradził sobie Piotr Harasimowicz, wygrywając wszystkie wyścigi. Kolejne miejsca zajęli Maxime Mesnil i Patryk Zbroja.

Sobotnie wyścigi ponownie odbyły się w centrum miasta, wiatr jeszcze przybrał na sile, dzięki czemu widowiskowość rywalizacji wzrosła. Komentarz dla kibiców prowadzony przez zawodników wzbudzał dodatkowe zainteresowanie. Rozegrano kolejne 10 serii wyścigów, dokańczając eliminacje. Drugi dzień to pokaz umiejętności Patryka Zbroi, który przegrał tylko 1 wyścig i wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Załoga HRM Racing Harasimowicza tym razem zanotowała słabszy dzień i spadła na 3 miejsce. Dobrego rytmu przez oba dni nie mogły znaleźć faworyzowane załogi Szymona Jabłkowskiego i Szymika notując wyniki w środku stawki. Ostatecznie po eliminacjach, pierwsze 4 załogi awansowały do półfinałów - Zbroja, Mesnil, Harasimowicz oraz Jabłkowski, który w decydującym wyścigu wygrał z Szymikiem, spychając go na 5. miejsce.

W półfinałach rozgrywanych na otwartym morzu Zbroja wybrał jako przeciwnika Harasimowicza, ale nie był to wybór szczęśliwy. Doskonale dysponowany sternik z Poznania wspomagany przez Łukasza Wosińskiego, Przemka Płóciennika i Mateusza Błażejaka wygrał 3 z 4 wyścigów i sensacyjnie wyeliminował Zbroję z walki o zwycięstwo. W drugim półfinale Mesnil nie dał szans Jabłkowskiemu, odprawiając go wynikiem 3-0, co tylko potwierdziło fakt, że zespół Szymona zanotował wyraźny spadek formy w Świnoujściu.

Finały rozgrywano przy słabnącym do 2 w skali Beauforta wietrze i dość sporej, krótkiej fali, która pozostała po 3 dniach sztormowej pogody. Mecz o 3. miejsce zakończył się zwycięstwem Zbroi 2-1, który w ten sposób trochę powetował sobie brak występu w finale.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Polska - Kolumbia. Nawałka nie ma zastrzeżeń do zaangażowania graczy. "Dali z siebie wszystko"

Finał, dzięki dobrej postawie Harasimowicza był bardzo zacięty. Harasimowicz po zamianie łódek przy stanie 2-1 dla Mesnila, pewnie wygrał czwarty wyścig, doprowadzając do decydującego, piątego wyścigu. W tym jednak perfekcyjnie popłynęli Francuzi, realizując plan startu z lewej strony linii, obejmując prowadzenie od startu i powiększając przewagę do linii mety. Najwyżej notowany w rankingu francuski sternik postawił kropkę nad "i", wygrywając w finale z rewelacją regat.

Klasyfikacja końcowa Świnoujscie Match Race, grade 2.:

1. Maxime Mesnil - Match in Black by Normandy Elite Team - Francja
2. Piotr Harasimowicz - HRMRacing Team
3. Patryk Zbroja - Patryk Zbroja Yacht Racing Team
4. Szymon Jabłkowski - Jablkowski Sailing Team
5. Szymon Szymik - Szymik Racing
6. Jens Hartwig - HARTWIG Match Team - Niemcy
7. Sylvain Escurat - CVSAE - Team Pari Match - Francja
8. Adam J Smith - Australia

Regaty odbyły się na 6 identycznych jachtach klasy TOM28 dostarczanych przez organizatorów i były częścią obchodów święta Dni Morza. W ciągu 3 dni regat rozegrano 77 wyścigów. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwała 10 osobowa, międzynarodowa komisja sędziowska z arbitrami z Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Organizatorem regat była Fundacja Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego - Polish Match Tour oraz MT Partners i OSiR Wyspiarz. Bazą regat była Marina Świnoujście.

Partnerami regat są Miasto Świnoujście, TT-Line Polska, Pomorze Zachodnie, North East Marina Szczecin, D.A.D - Texet Polska oraz AVA Marine, Harken, Teknos - Oliva, Bryt Sails i wodoaktywni.com. Więcej informacji na stronie www.polishmatch.pl i fanpage na FB.

Polish Match Tour to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych. Rozgrywany jest od 2007 roku na różnych akwenach. W sezonie 2018 cykl składa się z 7 imprez, rozgrywanych na akwenach w Szczecinie, Świnoujściu i Rybniku. Cykl organizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×