PZU Jeziorak Yacht Club na czele Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk, www.ligazeglarska.pl / Na zdjęciu: Załogi podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej
Materiały prasowe / Robert Hajduk, www.ligazeglarska.pl / Na zdjęciu: Załogi podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej
zdjęcie autora artykułu

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Regaty odbywały się w ramach 19. edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ startuje 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski.

Dwudniowe regaty rozegrano przy średnim i mocnym, ale zmiennym w kierunku wietrze. Od początku rywalizacji ton nadawały zespoły z Iławy - Jeziorak Yacht Club i z Olszyna - Olsztyński Klub Żeglarski. Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniego wyścigu. Wcześniej falstart i dyskwalifikację zaliczyła załoga Jezioraka co spowodowało, że przed ostatnim wyścigiem mieli 2 pkt straty do olsztynian prowadzonych przez Piotra Małeckiego. W ostatnim biegu Jeziorak dopłynął na 2. pozycji, a Olsztyn na 4. co spowodowało remis punktowy w klasyfikacji generalnej i o zwycięstwie zdecydowała ilość wygranych wyścigów, a tych więcej bo aż 7 miał Jeziorak przy sześciu Olsztyna. Warto wspomnieć, że Olsztyn płynął w rezerwowym składzie z uwagi na nagłą absencję etatowego sternika Szymona Jabłkowskiego, dodatkowo w finałowym wyścigu awaria przedłużacza steru spowolniła jacht OKŻ. Sytuacje bezbłędnie wykorzystał Karol Górski i wygrał pierwsza rundą obejmując prowadzenie w tabeli mistrzostw Polski. Za plecami tej dwójki, zacięty bój o 3. miejsce stoczyło aż 7 załóg, które w końcowej klasyfikacji dzieliły pojedyncze punkty. Początkowo w tej stawce prowadziła załoga Krzysztofa Łobodźca SEJK Pogoń Szczecin, ale po trzech z kolei fatalnych wyścigach łącznie z falstartem, spadli aż na 7. miejsce, a na podium wskoczył JKM Gryf Wiktora Plitko na zmianę z Dżygit Białystok Tomka Kuleszy. Jednak piorunujący finisz i dwa wygrane ostatnie wyścigi wywindowały szczecinian z powrotem na podium wyprzedzając o punkt Gryf i Dżygit. Wcześniej z walki o podium falstarty wyeliminowały również załogi Yacht Club Sopot (Paweł Górski) Legii Warszawa (Kuba Pawluk). Wyniki końcowe 1. rundy NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, Gdynia 14-15 lipca:

1. PZU JEZIORAK YACHT CLUB (Karol Górski) - 28 pkt 2. OLSZTYNSKI KLUB ZEGLARSKI - JABŁKOWSKI SAILING TEAM (Piotr Małecki) - 28 pkt 3. SEJK POGON SZCZECIN - CM CONSTRUCTIONS (Krzysztof Łobodziec) - 41 pkt 4. JKM GRYF GDYNIA 2 (Wiktor Plitko) - 42 pkt 5. DELPHIA PŻKS DŻYGIT BIAŁYSTOK (Tomasz Kulesza) - 42 pkt 6. YACHT CLUB SOPOT (Paweł Górski) - 46 pkt 7. LEGIA WARSZAWA - PAWLUK RACING (Jakub Pawluk) - 47 pkt 8. JKM GRYF - TESTYSZCZELNOSCI.PL (Paweł Ejsmont) - 48 pkt 9. WARSZAWSKIE TOWARZYSTWO ŻEGLARSKIE - REGATY.PL (Tomasz Flisiak) - 49 pkt 10. ODYSSEY SAILING CLUB (Jacek Turczynowicz) - 54 pkt 11. YACHT CLUB SOPOT 2 (Rafał Sosnowski) - 59 pkt 12. SAILING TEAM BOLESŁAWIEC (Jacek Pietraszkiewicz) - 72 pkt Regaty można było śledzić na żywo w internecie na platformie SAP Sailing Analitics oraz na YouTube gdzie prowadzona była relacja video. Linki do relacji z regat:

SAP Sailing Analitics Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Gdyni była to flota jachtów Delphia24. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych. Jednak w ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej. Kolejne regaty odbędą się za 2 tygodnie, 28 i 29 lipca w Szczecinie w Centrum Żeglarskim na jachtach TOM28.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting. Regaty odbyły się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno promocyjnych Projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020 współfinasowanego przez Unię europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami regat są: D.A.D - Texet Poland, Pomorze Zachodnie, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Harken, AVA i Teknos-Oliva.

Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Źródło artykułu: