Polscy zawodnicy nie zwalniają tempa na MŚJ

Wiktoria Gołębiowska (Laser Radial) oraz Kacper Paszek i Bartosz Reiter (420) zajmują 3. miejsce po 3 dniach Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing w Corpus Christi. Czwarty jest Aleksander Przychodzeń, a piąta Weronika Marciniak (oboje RS:X).

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Kacper Paszek i Bartosz Reiter na jachcie klasy 420 Materiały prasowe / James Tomlinson / World Sailing / Na zdjęciu: Kacper Paszek i Bartosz Reiter na jachcie klasy 420
Za nami już trzy dni Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing w amerykańskiej miejscowości Corpus Christi. Po raz kolejny udało się przeprowadzić komplet wyścigów w każdej flocie, a polscy żeglarze nadal zajmują czołowe lokaty w większości klas.

Na trzeciej pozycji w klasie 420, niezmiennie od początku rywalizacji, znajdują Kacper Paszek i Bartosz Reiter (Olsztyński Klub Żeglarski), którzy tym razem rozpoczęli dzień miejscem szóstym, a zakończyli czwartym. Kolejne dwa wyścigi wygrali Joseph Hermus oraz Walter Henry ze Stanów Zjednoczonych i są już blisko końcowego triumfu, ponieważ nad drugą załogą w klasyfikacji mają aż dwanaście punktów przewagi.

Po środowych wyścigach z pozycji czwartej na trzecią w Laserze Radialu powróciła po dniu przerwy Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która najpierw zajęła miejsce czternaste, a następnie była najlepsza. Prowadzenie utrzymała zawodniczka gospodarzy Charlotte Rose (miejsca 1. i 2.). Wśród chłopców z lokaty czterdziestej ósmej na czterdziestą dziewiątą spadł Łukasz Machowski z MKS Dwójki Warszawa (miejsca 53. i 49.), a na prowadzeniu pozostał Nowozelandczyk Josh Armit (miejsca 5. i 4.).

Dobrze spisują się nadal nasi windsurferzy z klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot. Miejsca drugie, dziewiąte oraz piąte zajął Aleksander Przychodzeń i utrzymał czwartą pozycję w całych regatach. Najlepszy nadal jest Amerykanin Geronimo Nores (miejsca 1., 1. i 3.). Minimalny spadek z lokaty czwartej na piątą zanotowała Weronika Marciniak, która tym razem była dwa razy szósta i raz piąta. Pozycję liderki odzyskała Veerle ten Have z Nowej Zelandii (miejsca 1., 4. i 1.).

ZOBACZ WIDEO Mocny charakter polskiej triumfatorki Wimbledonu. "Wiele rzeczy musi wydobyć krzykiem"

Z kolei w klasie 29er z pozycji szóstej na dziesiątą przesunęły się Wiktoria Lehmann i Maja Micińska z YKP Gdynia, które były tego dnia dziewiąte, osiemnaste oraz dziesiąte. Natomiast lokatę szesnastą na osiemnastą zamienili ich klubowi koledzy Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (miejsca 16., 17. i 23.). W tych flotach na czele stawki znajdują się Rosjanki Zoja Nowikowa i Diana Sabirowa (miejsca 15., 2. i 1.) oraz Norwegowie Mathias Berthet i Alexander Franks-Penty (UFD-falstart oraz miejsca 2. i 5.).

Na katamaranach klasy Nacra 15 miejsca czternaste, dziewiętnaste oraz dwunaste zajęli Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot), co poskutkowało minimalnym awansem z pozycji dwudziestej na dziewiętnastą. Nadal pewnie prowadzą Argentyńczycy Teresa Romairone i Dante Cittadini (miejsca 5., 3. i 3.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki są wspierani także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Corpus Christi zawodników wchodzą Wiktoria Gołębiowska, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska, a także Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek 19 lipca na godzinę 12:00 czasu miejscowego (19:00 czasu polskiego). Regaty na wodach Zatoki Meksykańskiej potrwają do piątku 20 lipca.

Czy któryś polscy żeglarze staną na podium mistrzostw świata juniorów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×