Rozpoczynają się mistrzostwa świata klasy 505 w Gdyni

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęćiu: Jachty klasy 505
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęćiu: Jachty klasy 505
zdjęcie autora artykułu

Już w poniedziałek 18 lipca w Gdyni rozpoczną się żeglarskie SAP Mistrzostwa Świata w klasie 505. Po raz pierwszy w historii impreza ta odbędzie się w Polsce. Na liście zgłoszeń widnieje 134 załóg z 14 krajów więc zapowiada się wspaniała rywalizacja.

W tym artykule dowiesz się o:

W dniach 18-27 lipca odbędą się w Gdyni najważniejsze regaty w sezonie klasy 505, czyli mistrzostwa świata. Jednak pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji generalnej odbędą się dopiero w niedzielę 22 lipca i na każdy dzień przewidziano po dwa starty. Regaty rozpoczynają się dzień po zakończeniu największej żeglarskiej imprezy w Polsce - Volvo Gdynia Sailing Days 2018. Środa i czwartek przeznaczone będą na regulaminowe pomiary sprzętu. Z kolei na piątek 20 lipca zaplanowano rozegranie regat Pre-Worlds. Te krótkie, jednodniowe zawody, które mają składać się z trzech wyścigów, są rozgrzewką oraz jednocześnie okazją do przetestowania akwenu i sprzętu. Ponadto w regatach tak wysokiej rangi uczestniczy międzynarodowa, wieloosobowa komisja regatowa. Pre-Worlds są okazją, aby jej członkowie mogli się lepiej poznać oraz zgrać cały zespół odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie zawodów. 21 lipca przewidziano możliwość przeprowadzenia ostatnich pomiarów. Na liście startowej znajdują się aż 134 załogi z 14 państw więc Zatoka Gdańska zaroi się od żeglarzy. Polskę reprezentować będzie aż trzydzieści załóg.

ZOBACZ WIDEO Eksperci o nominacji Jerzego Brzęczka na selekcjonera. "Ma jeden wielki walor"

Wśród zgłoszonych zawodników są między innymi aktualni mistrzowie świata Mike Holt i Rob Woelfel ze Stanów Zjednoczonych. Na miejscu jest już Holger Jess i jego sternik Lutz Stengel z Niemiec. Jess kilkukrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw świata, a w Gdyni będzie bardzo mocnym zawodnikiem. Kolejną ekipą, która będzie pretendować do mistrzowskiego tytułu to Duńczycy Jan Saugman i Jacob Ernst. Nie można również zapomnieć o Brytyjczykach. Ian Pinnel i Alex Davies są bardzo doświadczonymi zawodnikami, którzy wielokrotnie stawali na podium najważniejszych imprez żeglarskich na świecie. Do naszego miasta przyjechał także Australijczyk Earle Alexander w towarzystwie kilkuosobowej reprezentacji tego kraju. To najstarszy zawodnik w grupie. Ma 73 lata i jest niezwykle szanowanym żeglarzem.

Natomiast już w najbliższą sobotę o godzinie 18:30 zapraszamy na plac przed sławny ORP Błyskawica, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie mistrzostw przy dźwiękach hymnów wszystkich 14 krajów obecnych na regatach.

Ambasadorem imprezy jest Mateusz Kusznierewicz - złoty (1996) oraz brązowy (2004) medalista olimpijski w klasie Finn. Organizatorami mistrzostw są Polski Związek Żeglarski, Miasto Gdynia i Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Sponsorem tytularnym została firma SAP.

Źródło artykułu: