Polacy zaczynają walkę o igrzyska w Tokio!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Tomas Moya / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
Materiały prasowe / Tomas Moya / Sailing Energy / Trofeo Princesa Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
zdjęcie autora artykułu

Już w czwartek 2 sierpnia w duńskim Aarhus odbędą się pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, gdzie 37 Polaków powalczy o zdobycie kwalifikacji olimpijskich dla kraju na igrzyska w Tokio w 2020 roku.

Od 2 do 12 sierpnia w Aarhus w Danii odbędą się żeglarskie mistrzostwa świata wszystkich klas olimpijskich. Będzie to pierwsza możliwość do zdobycia olimpijskich kwalifikacji na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Na starcie stanie blisko 1400 zawodników z około 90 krajów, a Polskę reprezentować będzie 38 żeglarzy z czego 37 powalczy o przepustki olimpijskie, a jeden wystąpi w kiteboardingu, który po raz pierwszy znalazł się w programie tej imprezy. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią zawodnicy klas Finn oraz 470 i oni będą ścigali się w dniach 2-9 sierpnia. W tej pierwszej klasie do zawodów przystąpią Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń), Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i Andrzej Romanowski (AZS Poznań). Natomiast w klasie 470 zobaczymy dwie nasze załogi, które tworzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin) oraz Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS). Duże szanse na dobry wynik ma szczególnie załoga żeńska. Panie w zeszłym roku zdobyły między innymi historyczny brązowy medal mistrzostw Europy. Najliczniej reprezentowana przez nas będzie windsurfingowa klasa RS:X, gdzie wystartuje aż dziesięcioro Polaków: Zofia Klepacka (Legia Warszawa), Kamila Smektała (YKP Warszawa), Maja Dziarnowska, Małgorzata Białecka, Karolina Lipińska (wszystkie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Agnieszka Bilska (GKŻ Gdańsk) oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), Radosław Furmański i Maciej Kluszczyński (obaj DKŻ Dobrzyń). Tutaj szanse na znalezienie się w czołówce końcowej klasyfikacji ma kilkoro naszych zawodników, z Zofia Klepacką, Piotrem Myszką czy Pawłem Tarnowskim na czele. Deskarze będą ścigali się w dniach 5-12 sierpnia.

ZOBACZ WIDEO Mamy nagranie z historycznego zjazdu Bargiela. Te ujęcia zapierają dech w piersiach!

Taki sam termin rywalizacji mają także katamarany klasy Nacra 17 i w Danii pojawią się dwa polskie duety. Będą to Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska oraz Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (wszyscy UKS Navigo Sopot), ale obie załogi zostały utworzone dopiero w tym roku więc każda impreza to zbieranie dla nich cennego doświadczenia. Z kolei w dniach 3-10 sierpnia ścigać się będą klasy Laser Standard i Laser Radial, a do walki w tych konkurencjach przystąpią Agata Barwińska (MOS SSW Iława), Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i Anna Brzozowska (CŻ Szczecin) oraz Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia), Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i Dawid Kania (ŻLKS Poznań). Natomiast od 4 do 11 sierpnia o igrzyska powalczą klasy 49er i 49erFX. W tej pierwszej wystąpią dwie nasze najlepsze załogi, które regularnie zajmują wysokie pozycje na regatach międzynarodowych. Wystarczy wspomnieć, że Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) zostali w lipcu wicemistrzami Europy, a czwarte miejsce na tej samej imprezie zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk). Obie ekipy pokazały, że powinna się z nimi liczyć cała światowa czołówka. Wśród kobiet wystartują coraz lepiej radzące sobie Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które na wspomnianych mistrzostwach Starego Kontynentu zajęły ósmą pozycję. Dobrze radzą sobie w tym sezonie także Madeleine Zielińska i Nadia Zielińska (AZS UWM Olsztyn), które w Aarhus mogą nas miło zaskoczyć. Po raz pierwszy w programie mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich znalazł się kiteboarding, który zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Zawodnicy w tej konkurencji będą pływali w dniach 5-11 sierpnia i na liście startowej znalazł się Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno). Podczas tej imprezy kwalifikacje olimpijskie na igrzyska do Tokio zdobędzie osiemnaście państw w klasie Laser Radial, czternaście w Laserze Standardzie, jedenaście w klasie RS:X kobiet, dziesięć w klasie RS:X mężczyzn i po osiem w pozostałych klasach. Warto też wspomnieć, że poza kwalifikacjami dla krajów, dla większości polskich żeglarzy, oprócz klasy RS:X, mistrzostwa w Danii będą pierwszymi zawodami, zaliczającymi się do rywalizacji o imienne kwalifikacje olimpijskie. Na imprezie w Aarhus punkty do tej klasyfikacji będą dawały miejsca od 1 do 20.

Źródło artykułu: