ME w Sopocie: Polacy w czołówce po pierwszych wyścigach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Robert Hajduk / Na zdjęciu: Zofia Klepacka w olimpijskiej klasie RS:X
zdjęcie autora artykułu

We wtorek 21 sierpnia w Sopocie odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw Europy w klasie RS:X. Najwyżej sklasyfikowany wśród mężczyzn jest Radosław Furmański, który zajmuje 4. pozycję, a siódma w rywalizacji kobiet jest Karolina Lipińska.

Za nami pierwszy dzień ERGO Hestia Championships - Mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów, które odbywają się w Sopocie. Od rana panowały na wodzie dobre warunki wiatrowe, które pozwoliły na sprawne przeprowadzenie trzech wyścigów w każdej flocie.

Po pierwszych wyścigach najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który dzień zaczął miejscem drugim, a później przypływał trzeci oraz piąty. To daje mu na razie bardzo dobrą, czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. W pierwszej dziesiątce, na dziewiątej pozycji znajduje się także Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń), który zajął miejsca piąte, dwunaste, a za trzeci wyścig dostał zadośćuczynienie w wyniku sytuacji kolizyjnej z winy jednego z rywali. Trzy razy najlepszy był Francuz Thomas Goyard i jest zdecydowanym liderem.

- Bardzo dobrze mi się dzisiaj pływało, bez względu czy był to kurs pod wiatr czy z wiatrem. Trzeba było mieć oczy dookoła głowy i jak widać po tablicy wyników, dobrze wychodziło mi dziś odczytywanie zmian kierunku wiatru. Na pewno nie można powiedzieć, że nie popełniłem dzisiaj żadnych błędów, ponieważ gdyby tak było to wygrałbym te wyścigi. Wiem, co muszę poprawić, aby było jeszcze lepiej, ale satysfakcjonują mnie zajęte tego dnia miejsca. To dobry prognostyk na kolejne dni - powiedział Radosław Furmański.

Szesnasty jest natomiast Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), po tym jak zajął miejsca czwarte, dwudzieste ósme oraz ponownie czwarte.

ZOBACZ WIDEO Serie A: piękny gol Stępińskiego nie pomógł. Juventus szczęśliwie wygrał w debiucie Ronaldo [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS 2]

- Niestety miałem tego dnia drobne problemy sprzętowe i będę musiał wymienić statecznik, ponieważ okazało się, że zaczął pękać. Było to szczególnie widoczne w drugim wyścigu, kiedy brakowało mi trochę szybkości. Wyścigi numer jeden i trzy były w moim wykonaniu dobre, ale wiem, że stać mnie na jeszcze lepsze miejsca. Jednak przez braki prędkości spowodowane usterką, nie byłem w stanie pokazać wszystkiego, na co mnie stać. Mam nadzieję, że sprzęt wytrzyma do końca regat i nie przytrafi mi się już słabszy wyścig - podsumował pierwszy dzień regat Paweł Tarnowski.

Z rywalizacji po dwóch wyścigach wycofał się z kolei jeden z faworytów do medalu Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), ponieważ kilka dni temu doznał kontuzji kostki i nie udało mu się wyleczyć urazu, a ból uniemożliwiał mu szybką żeglugę. W dwóch pierwszych wyścigach zajął miejsca dziesiąte oraz dziewiętnaste, a później udał się na brzeg.

- Podczas testów sprzętu na wodzie przed zawodami skręciłem kostkę i przez ostatnie pięć dni toczyła się walka o to, żeby doprowadzić mnie do takiej sprawności, która pozwoliłaby mi wystartować w tych regatach. Skończyło się na tym, że zszedłem dziś na wodę na środkach przeciwbólowych, ale była to bardziej walka z bólem niż z rywalami. Nie byłem w stanie rywalizować na takim poziomie, na jaki mnie stać. Moje pływanie odbywało się przy dużym bólu i podjęliśmy z trenerem decyzję, że nie ma sensu nadwyrężać uszkodzonego stawu skokowego, który jest bardzo wrażliwy na obciążenia panujące podczas pływania na desce - powiedział Piotr Myszka.

Najlepszą Polką jest jak na razie Karolina Lipińska (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i po miejscach pierwszym, jedenastym oraz osiemnastym jest siódma. Ósmą pozycję zajmuje z kolei broniąca tytułu Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która najpierw była dwudziesta siódma, a w kolejnych wyścigach mijała linię mety druga oraz trzecia. Tuż za nimi, na dziewiątej lokacie plasuje się Kamila Smektała z YKP Warszawa (miejsca 7., 18. i 8.). Liderką jest srebrna medalistka sprzed roku Rosjanka Stefania Elfutina (miejsca 2., 5. i 6.). Piętnasta jest Maja Dziarnowska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 30., 8. i 5.), a osiemnastą pozycję zajmuje jej klubowa koleżanka Małgorzata Białecka (miejsca 11., 19. i 24.).

- Przypłynęłam dziś dwudziesta siódma, druga oraz trzecia. Słabsze miejsce wynikały z tego, że wiatr często zmieniał kierunek, ale jestem z tych miejsc zadowolona. Tym bardziej, że akwen w Sopocie jest nieprzewidywalny, a tydzień temu zakończyły się mistrzostwa świata w Aarhus, gdzie osiągnęła dobry wynik - powiedziała krótko po zejściu z wody Zofia Klepacka.

W kategorii juniorek wiceliderką jest Weronika Marciniak z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 2., 1. i 13.), a piątą lokatę zajmuje inna sopocianka Lidia Sulikowska (miejsca 6., 2. i 16.). Prowadzi Giorgia Speciale (miejsca 8., 5. i 2.). Wśród chłopców na trzynastej pozycji znajduje się Przemysław Szybkowski z SKŻ ERGO Hestia Sopot (13., 16. i 1.), a liderem jest Francuz Fabien Pianazza (miejsca 2., 1. i 1.).

Radosław Furmański znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 22 sierpnia na godzinę 11:00. Mistrzostwa Europy potrwają do soboty 25 sierpnia. Na wtorek, środę, czwartek oraz piątek zaplanowane jest przeprowadzenie po trzy wyścigi dla każdej floty. Z kolei w sobotę ma odbyć się jeden wyścigi w normalnej formule dla zawodników z miejsc powyżej dziesiątego, a dla pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej ma to być podwójnie punktowany wyścig medalowy.

Organizatorem ERGO Hestia Championships - Mistrzostw Europy w olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X juniorów i seniorów jest Polski Związek Żeglarski oraz klub SKŻ ERGO Hestia Sopot. Partnerem tytularnym jest ERGO Hestia, a partnerem strategicznym miasto Sopot.

Organizację regat wspomagają także Ministerstwa Sportu i Turystyki, Pomorski Związek Żeglarski oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Źródło artykułu:
Czy któryś z Polaków stanie na podium mistrzostw Europy w Sopocie?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)