KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wiktoria Gołębiowska: Udało mi się utrzymać dobrą dyspozycję na mistrzostwa

- Mam za sobą trudny sezon i jestem już zmęczona. Jednak pomimo tego udało mi się utrzymać dobrą dyspozycję na mistrzostwa Polski juniorów więc jestem zadowolona - powiedziała liderka mistrzostw Polski w klasie Laser Radial juniorek.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Wiktoria Gołębiowska na jachcie klasy Laser Radial Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / Na zdjęciu: Wiktoria Gołębiowska na jachcie klasy Laser Radial
Od czwartku 30 sierpnia trwają w Gdańsku-Górkach Zachodnich mistrzostwa Polski juniorów oraz klas nieolimpijskich. Bezkonkurencyjna w trzech pierwszych wyścigach klasy Laser Radial dziewcząt była Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która zdecydowanie je wygrała i jest liderką całych regat.

- Niektórzy narzekali na dzisiejsze warunki, ale mi pływało się bardzo dobrze. Na każdym znaku udawało się meldować jako pierwsza i później powiększałam tylko przewagę nad resztą zawodniczek - skomentowała krótko pierwszy dzień rywalizacji Wiktoria Gołębiowska.

Młoda zawodniczka ma za sobą bardzo intensywny okres startowy. W dniach 20-25 sierpnia brała udział w mistrzostwach świata juniorów w Kilonii, następnie w terminie 28-29 sierpnia wygrała mistrzostwa Polski w sprintach w Górkach Zachodnich, a teraz w tym samy miejscu walczy o medale krajowych mistrzostw w tradycyjnej formule rozgrywania regat. Trzeba przyznać, że Polka dobrze znosi trudny końcówki sezonu.

- Mam za sobą trudny sezon i jestem już zmęczona, tym bardziej, że niedawno wzięłam udział w mistrzostwach świata juniorów oraz mistrzostwach Polski w sprintach. Jednak pomimo tego udało mi się utrzymać dobrą dyspozycję na mistrzostwa Polski juniorów więc jestem zadowolona. Może w tym roku będzie jeszcze lepiej niż w poprzednim i uda mi się wygrać wszystkie wyścigi. Rok temu wygrałam sześć z ośmiu biegów - oznajmiła żeglarka z Iławy.

ZOBACZ WIDEO Klub Fabiańskiego długo męczył się w PLA. Czerwona kartka w 18. minucie [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]


Zawody we wspomnianych żeglarskich sprintach polegają na tym, że wyścigi są znacznie krótsze niż rozgrywane w tradycyjnej formule i według planów trwają po koło 10 minut. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym oraz szybko reagować, ponieważ każdy błąd może być bardzo kosztowny. Wiktoria wygrała trzy z siedmiu wyścigów i ostatecznie triumfowała, ale druga w klasyfikacji Marcelina Korszon zdobyła tyle samo punktów, co ona, a końcowej kolejności zadecydowała liczba zwycięstw.

- Przed mistrzostwami Polski sprintów powiedziałam do innych zawodniczek, że będę zadowolona jak ukończę je w pierwszej trójce, ponieważ są to ciężkie regaty. Wyścigi trwają tam po dziesięć minut, a w normalnych około godziny więc nawet po słabszym starcie jest możliwość odrobienia strat. Jeśli popełni się błąd w sprintach na początku wyścigu to nie da się już praktycznie nic z tym zrobić. Ale dałam radę wygrać te zawody więc jestem bardzo zadowolona - przyznała uzdolniona zawodniczka.

W przyszły roku czeka ją bardzo ważny etap w życiu, a mianowicie przystąpienie do matury. Będzie to wiązało się z bardzo małą liczbą startów Wiktorii w następnym sezonie.

- W przyszłym roku najważniejsza będzie dla mnie matura, bo chcę się do niej dobrze przygotować. W związku z tym prawdopodobnie prawie w ogóle nie będę w przyszłym roku pływała. Może uda się gdzieś wystartować, ale chcę skupić się na nauce. Być może pojawię się jeszcze na tegorocznych mistrzostwach Polski seniorów, ale później zrobię sobie przerwę - powiedziała Wiktoria.

Po zdaniu jednego z najważniejszych egzaminów w życiu utalentowana zawodniczka rozpocznie ściganie już w kategorii seniorek, gdzie zdecydowanie najlepsze są w ostatnich latach Agata Barwińska i Magdalena Kwaśna. Gołębiowska marzy o występie na igrzyskach olimpijskich, ale myśli o tych, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu.

- Po maturze zacznę już pływać w kategorii seniorskiej więc spróbuję nawiązać walkę z Magdaleną Kwaśną i Agatą Barwińską. Igrzyska w Tokio są raczej poza moim zasięgiem, ale o postaram się o wyjazd do Paryża - zakończyła Wiktoria Gołębiowska.

Nasza zawodniczka znajduje się wśród młodych talentów, które poza Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspiera także Volvo Car Poland. Grupa tych uzdolnionych żeglarzy tworzy razem Volvo Youth Sailing Team Poland.

Kolejne wyścigi mistrzostw Polski zaplanowane są na piątek na godzinę 11:00. Zawody potrwają do soboty. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy z NCŻ AWFiS Gdańsk i AZS COSA Gdańsk.

Czy Wiktoria Gołębiowska obroni tytuł mistrzyni Polski juniorek?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×