Polacy w czołówce po 1. dniu Pucharu Świata

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują 2. miejsce w klasie 49er po 1. dniu żeglarskiego Pucharu Świata w Enoshimie. Czwarty jest Radosław Furmański (RS:X), szóste są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470), a dziewiąta Magdalena Kwaśna.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
We wtorek 11 września w japońskiej Enoshimie odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, inaugurującego sezon 2018/2019. Podczas pierwszego dnia rywalizacji pogoda dopisała żeglarzom i przy silnym wietrze organizatorzy przeprowadzili wszystkie zaplanowane wyścigi.

Na starcie stanęło 12 reprezentantów Polski i najlepiej z nich ściganie na akwenie najbliższych igrzysk olimpijskich rozpoczęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er. Nasi zawodnicy zajęli miejsca drugie, ósme oraz trzecie i znajdują się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej ze startą dwóch punktów do prowadzących Dylana Fletchera-Scotta i Stuarta Bithella z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 2. i 4.). Z kolei Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) dopływali na miejscach osiemnastym, dwudziestym oraz dwunastym i zajmują dopiero dwudziestą pierwszą lokatę.

Bardzo dobrze windsurfingowej klasie RS:X poradził sobie tego dnia Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który rozkręcał się wyścigu na wyścig i po miejscach dziesiątym, piątym oraz trzecim zajmuje czwartą pozycję. Prowadzi świeżo upieczony mistrz Europy Mattia Camboni (miejsca 1., 2. i 1.), wyprzedzając naszego zawodnika o sześć punktów. Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu Maciej Kluszczyński znajduje się na razie na osiemnastej pozycji (miejsca 18., 13. i 18.).

W klasie 470 szóstą lokatę zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w pierwszym wyścigu przypłynęły trzecie, a w drugim minęły linię mety dziesiąte. Liderkami są Włoszki Benedetta Di Salle e Alessandra Dubbini (miejsca 5. i 2.), do których Polki tracą sześć punktów.

ZOBACZ WIDEO: Urszula Radwańska: Mój cel to powrót do czołowej "30" światowego tenisa

W pierwszej dziesiątce znajduje się również żeglująca w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i miejsca jedenaste oraz dziesiąte dają jej na razie dziewiątą lokatę w ogólnej klasyfikacji. Z kolei dwudziesta czwarta jest Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 24. i 21.). Prowadzi mistrzyni świata Belgijka Emma Plasschaert (miejsca 5. i 3.).

Natomiast w kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, dwudziestą trzecią pozycję zajmuje reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 16. i 31.), a pięćdziesiąty szósty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 51. i 57.). Liderem jest Michael Beckett z Wielkiej Brytanii (miejsca 8. i 2.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę na godzinę 11:00 czasu japońskiego (4:00 czasu polskiego). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

Czy któryś polscy żeglarze staną na podium Pucharu Świata w Enoshimie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×