Trzech Polaków w wyścigach medalowych Pucharu Świata

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński w klasie 49er oraz Radosław Furmański w klasie RS:X zakwalifikowali się do sobotniego wyścigu medalowego podczas żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński na jachcie olimpijskiej klasy 49er
Zbyt słaby wiatr uniemożliwił prawie wszystkim klasom rywalizację podczas czwartego dnia żeglarskiego Pucharu Świata Pucharu Świata klas olimpijskich u wybrzeży Japonii na akwenie najbliższych igrzysk. W piątek, pomimo bardzo słabego wiatru, próbowano przeprowadzić wyścigi w kilku klasach, ale ostatecznie odbył się tylko jeden w klasie Laser Standard.

Trzydzieste piąte miejsce zajął w nim Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i awansował z pozycji trzydziestej ósmej na trzydziestą piątą. Z kolei na pięćdziesiątą dziewiątą spadł Dawid Kania (ŻLKS Poznań), po tym jak minął linię mety dopiero jako pięćdziesiąty piąty. Pozycję lidera utrzymał Elliot Hanson z Wielkiej Brytanii (miejsce 6.).

Dla klas 49er i RS:X miał to być ostatni dzień rywalizacji w normalnych wyścigach. W sobotę będą one miały tylko jeden podwójnie punktowany wyścig medalowy dla najlepszych dziesięciu zawodników klasyfikacji generalnej. Pozostałe klasy będą ścigały się w normalnej formule do soboty, a wyścig medalowy odbędzie się dla nich w niedzielę.

W związku z tym o zwycięstwo w klasie 49er powalczą zajmujący drugą pozycję Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy mają na koncie tyle samo punktów co prowadzący James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii. Niestety pogoda nie pozwoliła na walkę o pierwszą dziesiątkę naszym wicemistrzom Europy Dominikowi Buksakowi oraz Szymonowi Wierzbickiemu (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) więc zakończyli oni swój występ w Enoshimie na piętnastej pozycji.

ZOBACZ WIDEO: Urszula Radwańska chce podbić świat mody. "Wierzę, że będzie to światowa marka"

W sobotnim wyścigu medalowym wystartuje także ścigający się w klasie RS:X Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Jednak zajmuje on piątą lokatę ze stratą osiemnastu punktów do trzeciej pozycji więc jego szanse na podium są prawie niemożliwe, ale młody Polak może postarać się przynajmniej wygrać ostatni wyścig regat. Na prowadzeniu znajduje się wicemistrz świata Holender Kiran Badloe. Piątkowy brak wiatru przeszkodził w walce o wyścig medalowy innemu przedstawicielowi dobrzyńskiego klubu, Maciejowi Kluszczyńskiemu, który zatrzymał się na siedemnastym miejscu.

W klasie 470 trzecią pozycję zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), a prowadzą Włoszki Benedetta Di Salle i Alessandra Dubbini, do których Polki tracą zaledwie pięć punktów.

Natomiast w klasie Laser Radial jedenaste miejsce zajmuje Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), dwudziesta trzecia jest Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a prowadzi Alison Young z Wielkiej Brytanii.

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Wyścig medalowy w klasie RS:X mężczyzn zaplanowany jest na sobotę na godzinę 12:07 czasu japońskiego (5:07 czasu polskiego), a w klasie 49er ma się on rozpocząć o 14:27 (7:07). Wyścigi w normalnej formule rozpocząć się mają od około godziny 12:00 (5:00). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

Czy któryś polscy żeglarze staną na podium Pucharu Świata w Enoshimie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×