Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Za nami Gala Polskiego Związku Żeglarskiego 2018

Uroczysta Gala zwieńczyła kolejny rok działalności Polskiego Związku Żeglarskiego. W piątek 7 grudnia w Centrum Olimpijskim w Warszawie wręczono nominacje do kadr narodowych, podsumowano sukcesy polskich żeglarzy i wręczono nagrody specjalne PZŻ.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Gala Polskiego Związku Żeglarskiego 2018 Materiały prasowe / Jacek Kwiatkowski / PZŻ / Na zdjęciu: Gala Polskiego Związku Żeglarskiego 2018
Tegoroczna Gala PZŻ podzielona była na dwie części - poranna oraz wieczorną. Podsumowanie minionego sezonu rozpoczęło się od przywitania gości przez gospodarza uroczystości, Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamerę.

Następnie wręczono wyróżnienia za wyniki sportowe zawodnikom oraz trenerom. W ciągu minionych 12 miesięcy reprezentanci Polski zdobyli 40 medali, 13 złotych, 15 srebrnych i 12 brązowych. Warto wspomnieć o złotym medalu mistrzostw Europy w klasie RS:X Zofii Klepackiej, która wygrała również regaty Pucharu Świata w Hyeres oraz zaliczane do Pucharu Europy Medemblik Regatta. Poza tym polscy żeglarze zdobyli kwalifikacje dla kraju na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 w trzech klasach. Wywalczyli je Zofia Klepacka oraz Paweł Tarnowski dla klas RS:X kobiet i mężczyzn, a także Magdalena Kwaśna dla klasy Laser Radial.

W dalszej części piątkowego wydarzenia wręczono nominacje do kadry narodowej na przyszły sezon. Polskę reprezentować będzie 278 zawodniczek i zawodników w 26 klasach.

W tym roku świętowaliśmy jakże ważną dla wszystkich Polaków, setną rocznicę odzyskania niepodległości. Była to niewątpliwie wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa, jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym. Z tej okazji wręczono także Puchar Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne osiągnięcia sportowe w minionym sezonie, który otrzymała Zofia Klepacka.

ZOBACZ WIDEO: Rajd Barbórka 2018. Dlaczego zawody są tak wyjątkowe?

Następnie wręczono dziesięć Medali za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego, a także pięć Honorowych Odznak Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego.

Podczas gali podsumowano także prowadzony wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki program „PolSailing”, w którym wzięło udział około 21 tysięcy najmłodszych uczestników w 19 ośrodkach w całej Polsce. Wyróżniono również Partnerów Związku i organizatorów regat międzynarodowych. Podziękowano również poszczególnym Stowarzyszeniom Klas i Okręgowym Związkom Żeglarskim.

Wręczono ponadto Nagrodę Błękitnego Spinakera, nagrody dla zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski w klasyfikacji ORC oraz KWR, a także triumfatorom zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych. Wyróżniono również siedem okręgowych związków żeglarskich za przeprowadzone w minionym roku szkolenia. Wyróżnienia otrzymali także laureaci konkursu, realizowanego w ramach programu Polska Bandera 2018, który miał na celu pokazanie jak środowisko żeglarskie i wodniackie włącza się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszystkim uhonorowanym instytucjom, związkom, organizacjom, miastom, klubom i redakcjom oraz trenerom, działaczom i zawodnikom składamy serdeczne podziękowania i gratulacje. Mamy też nadzieję, że ponownie, ale w jeszcze bardziej licznym gronie, spotkamy się na Gali Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego w 2019 roku, gdzie będziemy mieli przyjemność podsumować jeszcze bardziej spektakularne wyniki i osiągnięcia.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×