Radosław Furmański zajął drugie miejsce w Pucharze Świata w Miami

Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Radosław Furmański w olimpijskiej klasie RS:X
Materiały prasowe / Sailing Energy / World Sailing / Na zdjęciu: Radosław Furmański w olimpijskiej klasie RS:X

Radosław Furmański zajął 2. miejsce w klasie RS:X podczas żeglarskiego Pucharu Świata w Miami. Czwarty wśród windsurferów był Paweł Tarnowski, a 6. pozycję w kategorii kobiet zajęła Zofia Klepacka. W niedzielę wystartuje Piotr Kula w klasie Finn.

Sobota była przedostatnim dniem regat Pucharu Świata u wybrzeży Stanów Zjednoczonych, które rozpoczęły się we wtorek 29 stycznia. Tego dnia rywalizację zakończyli zawodnicy klas RS:X, 49er, 49erFX oraz Nacra 17, którzy mieli tylko po jednym, podwójnie punktowanym wyścigu medalowym dla najlepszej dziesiątki klasyfikacji generalnej w każdej flocie. Pozostałe klasy tego dnia miały jeszcze normalne wyścigi, a w medalowych wystartują w niedzielę. Był to kolejny dzień pod znakiem słońca oraz słabego wiatru.

Zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia miał rywalizujący w klasie RS:X Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). 22-latek ruszał do wyścigu medalowego zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale dzięki temu, że dopłynął do mety trzeci, zakończył udział w imprezie na świetnej drugiej pozycji. To jego najwyższe miejsce do tej pory w seniorskiej karierze. Liderem przed sobotnim startem był Paweł Tarnowski (SKŻ ERGO Hestia Sopot), ale niestety został złapany na falstarcie i musiał zadowolić się czwartą lokatą, co także jest dobrym wynikiem. Zwyciężył Chińczyk Bing Ye, a na najniższym stopniu podium stanął brązowy medalista igrzysk w Rio de Janeiro, Francuz Pierre Le Coq. Już w piątek udział w zawodach zakończyli Maciej Kluszczyński (DKŻ Dobrzyń) i Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), którzy zajęli ostatecznie miejsca siedemnaste oraz osiemnaste.

W kategorii kobiet szansę na końcowe zwycięstwo miała Zofia Klepacka (Legia Warszawa), która przed wyścigiem medalowym zajmowała czwartą lokatę i traciła dziewięć punktów do liderki. Jednak jej również przytrafił się falstart i spadła na szóstą pozycję, na której zakończyła występ w Miami. Ze zwycięstwa cieszyła się brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata Chinka Yunxiu Lu, a skład pierwszej trójki uzupełniły Katy Spychakov z Izraela oraz aktualna wicemistrzyni świata, a zarazem mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro, Francuzka Charline Picon.

ZOBACZ WIDEO Kubica o swoim powrocie do F1: Czuje się, jakbym debiutował raz jeszcze

Czytaj także - Ponownie zostaną przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie - Carbony 2019

W sobotnim wyścigu medalowym wystąpiły również pływające w klasie 49erFX  Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które zameldowały się na mecie dziesiąte i takie też miejsce zajęły w całych regatach. Dla naszych młodych dziewczyn jest to bardzo dobry wynik, tym bardziej, że w pokonanym polu zostawiły złote, a także brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw Europy. Na piątku udział w regatach zakończyły siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które uplasowały się na dwudziestej trzeciej pozycji. Rywalizację w tej flocie wygrały Brazylijki Martine Soffiatti Grael i Kahena Kunze, a na dwóch kolejnych pozycjach znalazły się wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech oraz Charlotte Dobson i Saskia Tidey z Wielkiej Brytanii.

Tylko jeden normalny wyścig odbył się w klasie Finn i dwudzieste drugie miejsce zajął w nim Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), co pozwoliło mu utrzymać dziewiątą pozycję w całych regatach i zapewnić udział w niedzielnym wyścigu medalowym. Ośmiokrotny mistrz Polski nie ma co prawda szans na znalezienie się na podium, ale może powalczyć nawet o piątą lokatę więc na pewno da z siebie wszystko, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. Prowadzenie objął wicemistrz świata i brązowy medalista mistrzostw Europy z zeszłego roku, Szwed Max Salminen (miejsce 3. w sobotę). Z kolei na drugą pozycję awansował Francuz Jonathan Lobert (miejsce 2.), a na trzecią wskoczył Luke Muller ze Stanów Zjednoczonych (miejsce 1.).

Do niedzielnego wyścigu medalowego w klasie 470 nie udało się awansować Agnieszce Skrzypulec i Jolancie Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które wpływały na metę dwudzieste drugie, dwudzieste oraz dwudzieste czwarte, co poskutkowało spadkiem w ogólnej klasyfikacji z pozycji piątej aż na piętnastą. Nowymi liderkami zostały aktualne wicemistrzynie Europy, Niemki Frederike Loewe i Anna Markfort (miejsca 5., 2. i 21.), a tuż za nimi znajdują się brązowe medalistki zeszłorocznych mistrzostw świata, Hannah Mills i Eilidh McIntyre z Wielkiej Brytanii (miejsca 15., 13. i 3.) oraz kolejne reprezentantki Niemiec, Fabienne Oster i Anastasiya Winkel (miejsca 14., 24. i 18.).

Miejsca dwudzieste dziewiąte i trzydzieste czwarte w klasie Laser Radial zajęła tego dnia Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i zakończyła regaty na dwudziestej ósmej pozycji. Natomiast po miejscach czterdziestym pierwszym oraz dwudziestym ósmym, na trzydziestej szóstej pozycji pozostała Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Prowadzenie objęła Chinka Dongshuang Zhang (miejsca 3. i 13.), spychając na drugą lokatę Amerykankę Paige Railey (miejsca 24. i 14.). Trzecia jest reprezentantka Grecji Vasileia Karachaliou (miejsca 8. i 5.).

Czytaj także - Rekordowe 20 klubów w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej

W klasie Laser Standard miejsca dwudzieste pierwsze oraz czternaste w złotej grupie zajął Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) i awansował z pozycji czterdziestej czwartej na trzydziestą siódmą na koniec zawodów. Z powodu zbyt słabego wiatru odbył się tylko jeden wyścig w grupie srebrnej. Dwudziesty pierwszy był w nim Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), co dało mu ostatecznie pięćdziesiątą dziewiątą lokatę. Piąty linię mety minął Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) i przesunął się na sześćdziesiątą pierwszą pozycję, a dwa miejsca dalej regaty zakończył Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który tego dnia był dziewiętnasty. W pierwszej trójce nie zaszły żadne zmiany, prowadzi Norweg Hermann Tomasgaard (miejsca 31. i 3.), drugi nadal jest Sam Meech z Nowej Zelandii (miejsca 7. i 23.), a trzecią pozycję zajmuje mistrz olimpijski z Rio de Janeiro Australijczyk Tom Burton (miejsca 3. i 29.).

Zawody Pucharu Świata w Miami zakończą się w niedzielę 3 lutego. Wyścig medalowy z udziałem Piotra Kuli zaplanowany jest na godzinę 13:45 czasu miejscowego (19:45 czasu polskiego).

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.