KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rekordowe 20 klubów w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej

Rekordową frekwencją rozpocznie się tegoroczny sezon Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej! Aż 20 klubów potwierdziło formalnie swój udział w tegorocznym sezonie. Ekstraklasa rozgrywana jest pod patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2018 Materiały prasowe / Gwidon Libera, www.ligazeglarska.pl / Na zdjęciu: Jachty podczas Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2018
Pewnymi startu w Ekstraklasie może być tylko 8 czołowych klubów z sezonu 2018, pozostali wezmą udział w organizowanych w dniach 18-19 maja eliminacjach. Będzie to 12 zespołów które powalczą o cztery miejsca w Ekstraklasie. Ci, którym nie uda się awansować, będą mogli wziąć udział w specjalnie organizowanej 1. lidze i powalczyć o awans do Ekstraklasy na sezon 2020.

Jeśli w 2019 roku wystartuje 1. liga, system kwalifikacji i spadków będzie już stały przez kolejne sezony i każda nowa załoga od sezonu 2020 zacznie rywalizację od drugiej ligi. Najlepsze 3 lub 4 załogi z drugiej ligi awansują do Ekstraklasy, a odpowiednio tyle spadnie z Ekstraklasy do drugiej ligi.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, 20 klubów to więcej niż przewidywaliśmy licząc na 16-18 klubów. Spodziewaliśmy się, że z anonsowanych ponad 30 zgłoszeń w listopadzie, wiele ekip nie zdecyduje się na start z powodów kadrowych, terminowych lub finansowych. Parę ekip połączyło siły, wystawiając jedną wspólną załogę - komentuje Maciej Cylupa, organizator ligi. - Mam nadzieję, że uda się zgromadzić 6 do 9 zespołów chętnych do startu w 1. lidze tak, aby system dwóch lig zaczął działać w pełni. Jesteśmy gotowi do organizacji dodatkowych regat! - dodaje Cylupa.

ZOBACZ WIDEO Kubica o swoim powrocie do F1: Czuje się, jakbym debiutował raz jeszcze

Czytaj także - Jarosław Radzki i Zuzanna Rybicka mistrzami Europy w klasie DN, Tomasz Zakrzewski ze srebrem!

Pełna lista zgłoszeń do Ekstraklasy. Kluby z pozycji 1-8 mają zapewniony start w Ekstraklasie, kluby z pozycji 9-20 wezmą udział w regatach kwalifikacyjnych.

1 Olsztyński Klub Żeglarski
2 Jeziorak Yacht Club Iława
3 SEJK Pogoń Szczecin
4 Legia Warszawa
5 Yacht Club Sopot
6 JKM Gryf Gdynia
7 Odyssey Sailing Club Warszawa
8 Podlaski Żeglarski Klub Sportowy Dżygit Białystok
9 Yacht Club Sopot 2
10 RKS Lasery Zegrze
11 SKŻ Powidz
12 Odyssey Sailing Club 2 Warszawa
13 Centrum Żeglarskie Szczecin
14 Sailing Poland
15 Giżycka Grupa Regatowa
16 KS Iskra AMW Gdynia
17 Jachtklub Stoczni Gdańskiej
18 Sztorm Grupa
19 UKS Albatros WOLIN
20 JK Między Żaglami

Zasady rywalizacji w lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair. Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe oraz gotowe do regat, dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostaną do dyspozycji flotę identycznych jachtów regatowych klasy TOM28 (Szczecin, Świnoujście) oraz Delphia 24 One Design (Sopot, Gdynia).

Czytaj także - Ponownie zostaną przyznane Śląskie Nagrody Żeglarskie - Carbony 2019

Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwszych pięć klubów ligi otrzyma prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów, odbywających się w St. Petersburgu, St. Moritz, Majorce i Porto Cervo.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2019:

13-14.07 - Sopot
28-29.07 - Gdynia
10-11.08 - Świnoujście
24-25.08 - Szczecin

Organizatorem Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest MT Partners (Polish Match Tour) przy współpracy GSC Yachting i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Więcej informacji, regulamin i zasady można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×