Sześcioro Polaków w pierwszej dziesiątce po dwóch dniach żeglarskiego Pucharu Europy

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sailing Energy / Trofeo Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Piotr Kula na jachcie olimpijskiej klasy Finn
Materiały prasowe / Sailing Energy / Trofeo Sofia Iberostar / Na zdjęciu: Piotr Kula na jachcie olimpijskiej klasy Finn
zdjęcie autora artykułu

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (49er), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Agata Barwińska (Laser Radial) oraz Piotr Kula (Finn) znajdują się w pierwszej dziesiątce w swoich klasach po drugim dniu Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce.

Wtorek był drugim dniem jubileuszowej, 50. edycji Pucharu Księżniczki Zofii w Palma de Mallorca, który zaliczany jest do Pucharu Europy klas olimpijskich. W regatach bierze udział 1224 zawodników z 67 krajów, którzy ścigają się w 10 klasach. Tym razem wiatr pozwolił na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych na ten dzień wyścigów, ponieważ wiał w przedziale od 6 do około 11 węzłów.

Dzięki temu rywalizację mogli rozpocząć zawodnicy klasy 49er. Bardzo dobrze podczas swojego pierwszego dnia zmagań spisali się aktualni wicemistrzowie Europy Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy najpierw zajęli miejsce czwarte, w drugim wyścigu byli najlepsi, a w trzecim dopłynęli jako jedenasta załoga w stawce. W efekcie daje im to bardzo dobrą, trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej. Z kolei miejsca czwarte, siódme oraz dziewiąte w swojej grupie zajęła czwarta ekipa mistrzostw Starego Kontynentu, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) i plasuje się na osiemnastej pozycji. Jednak różnice punktowe nie są duże, ponieważ flota podzielona jest aż na trzy grupy i Przybytek z Kołodzińskim tracą do trzeciej lokaty zaledwie sześć punktów. Liderami są Australijczycy Kurt Hansen i Simon Hoffman (miejsca 6., 1. i 2.). Pięćdziesiątą czwartą pozycję zajmują natomiast Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia), na osiemdziesiątej szóstej znajdują się Jan Marciniak i Paweł Nowicki (KS AQUA Włocławek/TKZ Toruń).

Czytaj także - Zbliżają się Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie o Puchar Prezesa PZŻ

Kolejne trzy wyścigi udało się przeprowadzić w klasie 49erFX. Jeszcze lepiej niż w poniedziałek poradziły sobie Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), wpływając na metę jako dziewiąte, pierwsze oraz siódme, co poskutkowało awansem z pozycji osiemnastej aż na siódmą. Bardzo dobrze żeglowały również siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn), które dzień rozpoczęły miejscem trzecim, a w dwóch kolejnych wyścigach były pierwsze oraz siedemnaste. Dzięki temu przesunęły się z lokaty pięćdziesiątej szóstej na dwudziestą dziewiątą. Nowymi liderkami zostały wicemistrzynie olimpijskie z Rio de Janeiro, Nowozelandki Alexandra Maloney i Molly Meech (miejsca 2., 8. i 3.).

Dobry dzień w klasie Laser Radial ma za sobą również Agata Barwińska (MOS SSW Iława) i po tym jak mijała linię mety dziewiąta oraz czwarta, zanotowała awans z pozycji dwunastej na siódmą. Powody do zadowolenia może mieć także Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), ponieważ w pierwszym wyścigu zajęła miejsce trzynaste, a w drugim piętnaste i w ogólnej klasyfikacji zamieniła lokatę sto szóstą na pięćdziesiątą drugą. Natomiast kolejne dwa wyścigi wygrała brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, Dunka Anne-Marie Rindom i nadal prowadzi.

ZOBACZ WIDEO Andrew Cole: Robert Lewandowski idealny dla Manchesteru United

W męskim Laserze Standardzie najwyżej sklasyfikowanym Polakiem pozostał Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin), który w swojej grupie zajął miejsca dwudzieste szóste oraz trzydzieste szóste i jest dopiero siedemdziesiąty. Pozostali nasi reprezentanci zajmują miejsca powyżej setnego: Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) - 107. miejsce, Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) - 116. miejsce, Wojciech Klimaszewski (Giżycka Grupa Regatowa) - 117. miejsce, Jakub Marciniak (JKW Poznań) - 135. miejsce, Kacper Stanisławski (YKP Gdynia) - 158. miejsce i Kacper Błaszczyk (TS Kuźnia Rybnik) - 172. miejsce. Na czele stawki znajduje się Norweg Hermann Tomasgaard.

Kolejny dzień do udanych zaliczyć może z pewnością żeglujący w klasie Finn Piotr Kula (GKŻ Gdańsk), który wtorkowe ściganie rozpoczął miejscem dziesiątym, a w drugim wyścigu przypłynął pierwszy i przesunął się z pozycji piętnastej na dziewiątą. Z kolei dzięki miejscom szóstemu i dziesiątemu, lokatę pięćdziesiątą siódmą na trzydziestą pierwszą zamienił Krzysztof Stromski (YC Rewa). Osiemdziesiąte pierwsze miejsce zajmuje Bogusław Nowakowski (KW LOK Garland Gliwice), jedną pozycję dalej plasuje się Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a osiemdziesiąty piąty jest Bartosz Szydłowski (KS Spójnia Warszawa). Prowadzenie objął Andrew Maloney z Nowej Zelandii (miejsca 1. i 1.).

W klasie 470 Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) zajęły miejsca trzydzieste czwarte oraz dwudzieste siódme, co poskutkowało spadkiem z pozycji siódmej na piętnastą. Liderkami zostały Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 2. i 2.).

Wśród mężczyzn pięćdziesiątą drugą lokatę zajmują Marcin Urbański i Maciej Krusiec (OKŻ Olsztyn), a na siedemdziesiątej drugiej pozycji plasują się ich klubowi koledzy, Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn). Prowadzenia nie oddała trzecia załoga ostatnich mistrzostw świata, Hiszpanie Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez (miejsca 15. i 1.). Oba polskie duety dopiero wchodzą w wiek seniorski więc te zawody służą im głównie do zbierania cennego doświadczenia w takiej stawce. Obecnie są członkami Kadry Narodowej Juniorów PZŻ, sponsorowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa.

Czytaj także - Jolanta Ogar-Hill zabrała głos ws. homofobii w sporcie. "Zdobywamy medale dla tej samej Polski"

Natomiast na czterdziestej pierwszej pozycji w klasie Nacra 17 znajdują się Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska, po tym jak przypływali na miejscach dziesiątym, dwudziestym drugim oraz i dwudziestym pierwszym. Pięćdziesiątą lokatę zajmują Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska (miejsca 20., 26. i 25.). Obie załogi reprezentują klub UKS Navigo Sopot. Awans na pozycję liderów zanotowali aktualni mistrzowie świata i Europy, Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti (miejsca 2., 3. i 1.).

Na starcie zabrakło naszych windsurferów z klasy RS:X, którzy skupiają się głównie na przygotowaniach do rozpoczynających się tuż po Pucharze Księżniczki Zofii mistrzostw Europy. Odbędą się one w tym samym miejscu. Z tego samego powodu z udziału w regatach Pucharu Europy zrezygnowała cała światowa czołówka deskarzy. Polacy rozpoczną tam walkę o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio w 2020 roku. Przepustki dla kraju, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, nasi zawodnicy zdobyli podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Aarhus.

We wtorek większość klas (poza 49er) zakończyła fazę kwalifikacyjną i od środy zawodnicy będą ścigali się w fazie finałowej. Do złotych grup we flotach podzielonych na kilka grup awansowali Agata Barwińska, Magdalena Kwaśna (Laser Radial), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (49erFX), Piotr Kula oraz Krzysztof Stromski (Finn).

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 3 kwietnia na godzinę 11:00. Regaty potrwają do soboty 6 kwietnia.

Źródło artykułu: