KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

FIS planuje wyjątkowe zawody Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie

We wstępnym terminarzu Pucharu Świata w biegach narciarskich na sezon 2011/2012 widnieją dwie imprezy w Szklarskiej Porębie. Stopniowo wiadomo coraz więcej na ich temat. Juerg Capol, dyrektor Pucharu Świata, ujawnił, że polskie zawody będą najprawdopodobniej rozgrywane w sposób, jakiego dotąd jeszcze nie było.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

O zawodach najwyższej rangi w Polsce mówiono już w kontekście zbliżającego się sezonu 2010/2011 i Tour de Ski. Od kilku miesięcy wiadomo jednak, że najlepsi narciarze najprawdopodobniej zagoszczą w Polsce dopiero w sezonie 2011/2012, nie w ramach Touru, ale w trakcie normalnych zawodów Pucharu Świata.

Wiele wskazuje na to, że w Szklarskiej Porębie będzie miała miejsce rywalizacja, jakiej jeszcze nigdy nie było w biegach narciarskich. Zgodnie z ideą narciarze będą musieli najpierw wspinać się pięć kilometrów pod górę, a następnie z niej zjeżdżać przez kolejne pięć kilometrów, aż do mety. - Chcemy tworzyć nową historię biegów w drugiej połowie sezonu 2011/2012 - będziemy już po Tour de Ski, a wtedy nie ma igrzysk ani mistrzostw świata, więc musimy wymyślić coś nowego. Ustawimy bramki jak do supergiganta w drugiej części konkurencji, żeby niwelować prędkość zawodników na zjeździe - powiedział Juerg Capol, dyrektor Pucharu Świata.

Wiadomo już, że test trasy będzie miał miejsce w marcu lub kwietniu przyszłego roku pod okiem działaczy Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Wstępnie planuje się, że na testowe zawody przyjedzie kilku zawodników znanych z tras Pucharu Świata. Co ważne, jeśli impreza w marcu nie wypadnie pomyślnie, to i tak nie będzie to oznaczało kresu szans na organizację zawodów najwyższej rangi w naszym kraju - Capol zapowiedział, że w takim przypadku odbędą się u nas standardowe konkurencje.

Jeśli zaś wszystko wypadnie zgodnie z oczekiwaniami, w 2012 Szklarska Poręba zorganizuje zawody jakich nigdy dotąd nie rozgrywano - połączenie długiej wspinaczki i długiego zjazdu. Co ważne, w przypadku powodzenia zawodów mogą one zagościć w kalendarzu na długo i stać się jednymi z najbardziej charakterystycznych w całym Pucharze Świata, podobnie jak słynna wspinaczka na zakończenie Tour de Ski w Val di Fiemme. Według obecnych prowizorycznych planów polska miejscowość otrzymała Puchar Świata tylko na rok, jednak działacze FIS już nieraz dokonywali zmian we wstępnych terminarzach, więc jest spora szansa, że udane zawody w 2012 roku mogą zapoczątkować dłuższą historię rywalizacji w Szklarskiej Porębie. Ostateczny kalendarz Pucharu Świata w sezonie 2011/2012 poznamy wiosną przyszłego roku.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
skinordique.net/fasterskier.com/FIS
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×