PŚ w Pragelato: Polacy rezygnują, pozostali skaczą dalej

W weekend 13-14 grudnia odbędą się kolejne konkursy zimowego Pucharu Świata w skokach narciarskich. "Latający cyrk Waltera Hofera" przeniósł się ze Skandynawii do Włoch, gdzie zawodnicy wezmą udział w dwóch konkursach indywidualnych na olimpijskiej skoczni HS 140 w Pragelato.

Monika Szandała
Monika Szandała

Pragelato to niewielka miejscowość we włoskiej prowincji Turyn, położona tuż koło granicy z Francją. Miasteczko zamieszkuje zaledwie około 500 mieszkańców. W skład kompleksu skoczni narciarskich wchodzą obiekty K125, K95, K60, K30 i K15. Wybudowano je specjalnie na Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się we Włoszech w 2006 roku. Pracę nad olimpijską areną rozpoczęto w 2002 roku, a już dwa lata później zostały oddane pierwsze skoki. Rekord skoczni Stadio del Trampolino (HS 140) należy obecnie do Gregora Schlierenzauera, który podczas Letniej Grand Prix w 2007 roku uzyskał 143,5 metra.

Pierwsze zawody zimowego Pucharu Świata w skokach narciarskich rozegrano w Pragelato w 2005 roku. Zwyciężył Matti Hautamaeki przed Michaelem Uhrmannem i Thomasem Morgensternem. Z dobrej strony zaprezentował się wtedy Kamil Stoch, który został sklasyfikowany na wysokim, 7. miejscu. Adam Małysz był 9. Polacy dobrze spisali się także w konkursie drużynowym, gdzie zajęli 4. miejsce. Do podium zabrakło im 14 punktów. Zwyciężyła Austria przed Słowenią i Niemcami.

Nieco gorzej było rok później podczas XX Igrzysk Olimpijskich. W "drużynówce" Polska była 5., dając się wyprzedzić Niemcom, Norwegom, Finom oraz Austriakom. Na dużej skoczni (HS 140) zwyciężył Thomas Morgenstern, który wyprzedził swojego rodaka Andreasa Koflera o zaledwie 0,1 punktu. Na najniższym stopniu podium stanął Norweg Lars Bystoel, który stracił do Austriaków ponad 25 punktów. Wśród Polaków najlepiej zaprezentował się Adam Małysz, który po skokach na 123 i 123,5 metra zajął 14. miejsce. Kamil Stoch był 26., natomiast Robert Mateja nie zakwalifikował się do finału. Na mniejszym obiekcie (HS 106) złoty medal wywalczył Lars Bystoel. Na podium stanęli także Matti Hautamaeki oraz Roar Ljoekelsoey. W drugiej serii wystąpiła cała czwórka Polaków. Adam Małysz był 7., Kamil Stoch 16., Robert Mateja 25., natomiast Stefan Hula 29.

W Pragelato rozegrano także konkursy Pucharu Kontynentalnego, Pucharu FIS, Uniwersjady oraz Letniej Grand Prix. Włoskie obiekty pokryte są igielitem, dzięki czemu stanowią doskonałą bazę treningową zarówno zimą, jak i latem.

Kolejne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Pragelato odbędą się w dniach 12-14 grudnia 2008. Wiadomo już, że nie wezmą w nich udziału polscy zawodnicy, którzy do 17 grudnia będą trenować w Ramsau. Bezpośrednio z Austrii podopieczni Łukasza Kruczka pojadą na zawody do Engelbergu.

W mocnym składzie pojawią się Finowie. Tamiego Kiuru zastąpił Sami Niemi. We Włoszech wystartują także Ville Larinto, Matti Hautamaeki, Kalle Keituri oraz Harri Olli.

Szwecję reprezentować będzie zaledwie dwóch zawodników: Andreas Aren oraz Johan Erikson. Prawdopodobnie ci sami zawodnicy wystartują też tydzień później w Engelbergu.

Podopieczni Alexandra Pointnera wystąpią w Pragelato w niepełnym składzie. Nie zabraknie liderów drużyny - Thomasa Morgensterna oraz Gregora Schlierenzauera, wystartują także Wolfgang Loitzl, Martin Koch i Markus Eggenhofer. Na rozbiegu skoczni Stadio del Trampolino nie pojawią się natomiast Andreas Kofler oraz Bastian Kaltenboeck. Koflera czeka zabieg dentystyczny, natomiast Kaltenboeck zdecydował się na indywidualne treningi, które pozwolą mu wrócić do wysokiej dyspozycji.

Francję reprezentować będą Emmanuel Chedal, Vincent Descombes-Sevoie, David Lazzaroni i Nicolas Mayer. Włosi, podopieczni Roberto Cecona, wystartują w składzie: Sebastian Colloredo, Andrea Morassi, Alessio De Crignis i Roberto Dellasega. Dla Crignisa i Dellasegi będzie to debiut w zawodach Pucharu Świata. Do tej pory startowali jedynie w pojedynczych konkursach cyklu Alpen Cup, Pucharu FIS, Pucharu Kontynentalny oraz na Mistrzostwach Świata Juniorów.

Mika Kojonkoski nominował do startu we Włoszech sześciu Norwegów: Toma Hilde, Andersa Jacobsena, Andersa Bardala, Roara Ljoekelsoeya, Bjoerna Einara Romoerena oraz Johana Remena Evensena, który otrzymał szansę na start po dobrych występach w Trondheim. Evensen zastąpił Kennetha Gangnesa.

Znamy także nazwiska podopiecznych Matjaza Zupana. Słowenię reprezentować będą: Primož Peterka, Robert Kranjec, Mitja Mežnar, Jure Šinkovec, Primož Pikl oraz Jurij Tepes. Zabrakło kontuzjowanych Matica Kramarsica oraz Jerneja Damjana.

Po trzech konkursach indywidualnych w klasyfikacji generalnej prowadzi Simon Ammann. Szwajcar ma 25 punktów przewagi nad Gregorem Schlierenzauerem. Trzeci jest Fin Ville Larinto. Triumfator zeszłorocznej edycji Pucharu Świata - Thomas Morgenstern, zajmuje 4. Pozycję i traci do lidera 105 punktów.

12 grudnia w piątek zawodnicy wezmą udział w dwóch oficjalnych seriach treningowych. Kwalifikacje zaplanowano na godzinę 18:30. W sobotę konkurs odbędzie się o godzinie 16:00, poprzedzi go seria próbna. W niedzielę o godzinie 11:15 zostaną rozegrane kwalifikacje, po których o 12:30 rozpocznie się drugi indywidualny konkurs PŚ w Pragelato. Relację na żywo przeprowadzą stacje TVP1, Eurosport i ORF.

Program zawodów PŚ w Pragelato:

12.12.2008, piątek

14:00 - spotkanie kapitanów drużyn
16:00 - oficjalny trening (2 serie)
18:30 - kwalifikacje

13.12.2008, sobota
15:00 - seria próbna
16:00 - I seria konkursu
Po zakończeniu I serii zostanie rozegrana seria finałowa.

14.12.2008, niedziela
11:15 - kwalifikacje
12:30 - I seria konkursu
Po zakończeniu I serii zostanie rozegrana seria finałowa.

Po finale zawodów odbędzie się ceremonia rozdania nagród.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×