Zwycięstwo Polaków w drużynowym konkursie kombinacji norweskiej na Uniwersjadzie

Wojciech Maruszarz, Paweł Słowiok i Adam Cieślar wygrali drużynowy konkurs kombinatorów norweskich podczas 28. Zimowej Uniwersjady w Ałmatach. W rywalizacji wzięło udział sześć reprezentacji.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka
Paweł Słowiok PAP/EPA / MARKKU OJALA / Paweł Słowiok
Po serii skoków Polacy zajmowali czwartą pozycję ze stratą dwudziestu sekund do prowadzących Japończyków. Drugi wynik w gronie zawodników uczestniczących w pierwszej kolejce uzyskał Wojciech Marusarz. W drugiej grupie trzeci był Paweł Słowiok. Z kolei Adam Cieślar miał czwarty rezultat z grona ostatniej szóstki startujących. Marusarz skoczył 91 metrów, Słowiok 93,5, a Cieślar 95. Najdalej wylądował Go Yamamoto, któremu zmierzono 100 metrów. Podopieczni Mateusza Wantuloka i Jana Szturca mieli stratę piętnastu sekund do Rosjan, a także dziewięciu - do Niemców.

Najlepiej z grona kombinatorów startujących na początku biegu spisał się Marusarz, który nadrobił stratę do znajdujących się przed nim zawodników i do strefy zmian dotarł z tym samym czasem, co Japończyk Shota Horigome. Po 2/3 biegu za sprawą Cieślara Biało-Czerwoni mieli już 37.2 zapasu nad zajmującymi drugą lokatę Rosjanami. Słowiok zachował prowadzenie i ostatecznie Polacy triumfowali z przewagą 29.8 sekundy nad kombinatorami z Rosji.

Polacy wygrali konkurs drużynowy w kombinacji norweskiej również w 2013 roku. Wtedy w składzie też byli Cieślar oraz Słowiok. Oprócz nich wystąpił jeszcze Szczepan Kupczak. Natomiast podczas 27. edycji Zimowej Uniwersjady Biało-Czerwoni uplasowali się na czwartej pozycji - wtedy było odwrotnie niż w Ałmatach, bo prowadzili po skokach.

Cieślar z dorobkiem ośmiu medali (sześciu złotych oraz dwóch srebrnych) jest rekordzistą pod względem miejsc w czołowej trójce z grona Polaków startujących na Zimowej Uniwersjadzie. Siedmiokrotnie na podium stał Tomasz Sikora, który prowadził w klasyfikacji wszech czasów przed zmaganiami w Ałmatach.

ZOBACZ WIDEO Dawid Kubacki: trochę zazdroszczę Kamilowi Stochowi, chciałbym być na jego miejscu
W niedzielę 5 lutego na najwyższym stopniu podium oprócz kombinatorów stanęła snowboardzistka Katarzyna Rusin, która triumfowała w konkurencji slopestyle. 23-letnia Polka była najlepsza także w kwalifikacjach. Wyniki konkursu kombinacji norweskiej:

Miejsce Kraj Skład Czas
1. Polska Wojciech Maruszarz, Adam Cieślar, Paweł Słowiok 34:27.9
2. Rosja Timofej Borisow, Samir Mastiejew, Wiaczesław Barkow +29.8
3. Japonia Shota Horigome, Go Yamamoto, Go Sonehara +1:01.2
4. Niemcy Tom Krause, Tobias Simon, David Welde +1:20.8
5. Ukraina Rusłan Balanda, Walerij Morozow, Wiktor Pasicznik +4:30.3
6. Kazachstan Chingiz Rakparow, Rassul Gairbekow, Aly Aybek +7:25.0

Wyniki konkurencji slopestyle kobiet:

Miejsce Zawodniczka Kraj Punkty
1. Katarzyna Rusin Polska 82,25
2. Amber Arazny Australia 75
3. Yue Zhai Chiny 50
4. Anastazja Łoginowa Rosja 42,50
5. Jelena Ignjatov Serbia 30
6. Tong Zhang Chiny 25

Czy Adam Cieślar uplasuje się w czołowej dwudziestce konkursu kombinacji norweskiej podczas MŚ 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×