Żużel. W Lesznie świętował największe sukcesy. Odszedł z klubu za 70 par butów

WP SportoweFakty / Łukasz Woziński / Na zdjęciu: Stadion im. Alfreda Smoczyka
WP SportoweFakty / Łukasz Woziński / Na zdjęciu: Stadion im. Alfreda Smoczyka

Ryszard Buśkiewicz był zawodnikiem, który odcisnął spore piętno na historii Unii Leszno, choć nie lądował na pierwszych stronach gazet. Po najlepszym sezonie w karierze zmienił klub. Główną rolę przy transferze odegrały... buty.

Ryszard Buśkiewicz przyszedł na świat w Lesznie, choć jego pierwszym klubem był Start Gniezno. Zawodnik urodzony w 1956 roku zaliczył swój debiut w lidze w wieku 20 lat. Później jeździł w Gnieźnie jeszcze w sezonie 1977. Wówczas Start rywalizował na poziomie drugoligowym. Występy Buśkiewicza można było uznać za solidne (w drugim roku jazdy średnia 1,47 pkt/bieg).

Przeszedł do Unii i rozwinął skrzydła

Po sezonie 1977 Buśkiewicz po raz pierwszy w karierze zmienił klub. Trafił do Unii Leszno, która powoli wracała do ligowej czołówki. To już był zespół złożony z bardzo dobrych zawodników. Kolegami Buśkiewicza byli bowiem m.in. Mariusz Okoniewski, Czesław Piwosz, Bernard Jąder, Kazimierz Adamczak, Zdzisław Dobrucki, czy też Roman Jankowski.

Przed nowym nabytkiem leszczyńskiej Unii stało trudne zadanie. Zespół był mocny, więc trzeba było dotrzymać kroku innym zawodnikom i przede wszystkim przyzwyczaić się do najwyższej klasy rozgrywkowej (ówczesna 1. liga), gdzie poziom był oczywiście wyższy od tego w 2. lidze.

Przejmująca deklaracja Kudriaszowa. Mówi o oddawaniu pieniędzy ze zbiórki i kosztach leczenia

Buśkiewicz jednak szybko zaaklimatyzował się w nowym otoczeniu. W pierwszych dwóch spotkaniach wywalczył 19 punktów w 10 startach. Debiutował 2 kwietnia 1978 roku w meczu wyjazdowym ze Śląskiem Świętochłowice (pojedynek rozegrano w Rudzie Śląskiej). Wówczas zdobył 9 "oczek", a "Byki" przegrały 44:59 (rozgrywano 18 biegów).

W sezonie 1978 leszczynianie uplasowali się na czwartej pozycji w lidze. To było preludium do dalszych sukcesów klubu. W latach 1979-1980 Unia dwukrotnie zdobywała mistrzostwo Polski. Tymczasem Buśkiewicz stał się skałą nie do skruszenia. Jego wysokie zdobycze punktowe to jedno, a brak kontuzji to drugie.

Leszczynianin praktycznie nie wypadał ze składu, będąc jego solidnym punktem (w latach 1978-1982 opuścił zaledwie trzy mecze). W sezonie 1980 po raz pierwszy przekroczył średnią 2,16 pkt/bieg. W kolejnych latach był jeszcze lepszy, a szczyt formy osiągnął w 1982 roku. Wówczas kończył rozgrywki ze średnią 2,27 pkt/bieg. Wygrał też w Częstochowie Memoriał im. Bronisława Idzikowskiego i Marka Czernego.

Niespodziewany transfer. "70 par butów"

Po sezonie 1982 Ryszard Buśkiewicz dość nieoczekiwanie zmienił klub. Po tłustych latach w Lesznie, gdzie z Unią wywalczył cztery medale DMP (dwa złota, srebro oraz brąz) poszukał nowego wyzwania. Zawodnikiem mocno zainteresowała się Polonia Bydgoszcz. To był zespół gwardyjski, więc mógł zaoferować żużlowcowi większe "profity" niż Unia.

Wiadomo jednak, że w tamtych czasach transfery były trudne do przeprowadzenia. Za pieniądze nie było to praktycznie możliwe. Dlatego do akcji wkroczyły buty.

- Trochę to wszystko trwało zanim porozumieliśmy się z zawodnikiem i klubem. To były takie czasy, że żużlowcom trudno było kupić sprzęt za granicą. To były ogromne koszty. Dlatego my też mieliśmy zakład obuwniczy Kobra, który produkował buty, dostarczając je do Polonii. To była wygoda, ponieważ obuwie służyło zawodnikom ze szkółki, a czasem też pierwszej drużynie - mówi nam Leszek Tillinger, wówczas działacz Polonii, później prezes klubu.

- Obuwie zdawało egzamin, więc zaproponowaliśmy Unii Leszno dostarczenie 70 par butów. Klub się zgodził i w taki sposób mogliśmy ściągnąć Ryszarda Buśkiewicza - dodał Tillinger.

Polonia okazała się ostatnim klubem w karierze solidnego ligowca. Buśkiewicz w nowych barwach nie zachwycał już jednak tak bardzo jak wtedy, gdy jeździł z bykiem na plastronie.

- W Polonii Ryszard Buśkiewicz zdobywał trochę mniej punktów niż w Unii Leszno, ale spełnił wymagania jako zawodnik. Na pewno nie mogę na niego narzekać, bo myślę, że nasza współpraca układała się bardzo dobrze - zakończył Tillinger.

Z zespołem z Bydgoszczy Buśkiewicz w 1986 i 1987 roku wywalczył srebrny medal DMP. Jednak w drugim z wymienionych sezonów jego wkład w sukces był bardzo mały. I to właśnie w 1987 roku zakończył karierę.

Do historii przejdzie jako bardzo dobry zawodnik, lecz zawsze w cieniu tych największych. Do całkowitego spełnienia zabrakło mu medalu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Najbliżej podium był w 1981 roku na świetnie sobie znanym leszczyńskim torze. Wówczas zajął czwarte miejsce.

Dawid Franek, WP SportoweFakty

Czytaj także:
Abramczyk Polonia będzie gotowa na więcej. Menedżer zdradził, co ma jej pomóc
Niepokojące obrazki z Krosna. Prezes Cellfast Wilków zabrał głos

Komentarze (1)
avatar
yes
18.02.2023
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Przypomniała mi się sprawa butów sprzed 30-35 lat... Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.