Podjęto decyzję ws. Rosjan! Bracia Łagutowie i Sajfutdinow nie będą zadowoleni

Krótko po wybuchu wojny w Ukrainie światowa federacja (FIM) podjęła radykalne kroki względem żużlowców z Rosji. Jako że reżim Władimira Putina nadal dokonuje ataków na sąsiada, podczas posiedzenia FIM w Liverpoolu mogła zapaść tylko jedna decyzja.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Artiom Łaguta i Grigorij Łaguta WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Artiom Łaguta i Grigorij Łaguta
Na ostatnim posiedzeniu Międzynarodowej Federacji Motocyklowej (FIM), które odbyło się w Liverpoolu przy okazji corocznej gali FIM, podjęto decyzję o przedłużeniu o kolejny sezon zawieszenia rosyjskich sportowców. W roku 2024 nie będą oni mogli rywalizować w międzynarodowych zawodach pod egidą światowej federacji. Równocześnie Rosja nie będzie miała prawa organizacji jakichkolwiek zawodów rangi mistrzostw świata i Europy.

"Po dokładnym zapoznaniu się z najnowszymi oświadczeniami MKOl oraz faktem, że w Ukrainie nie odnotowano żadnego korzystnego rozwoju sytuacji, rada FIM po raz kolejny potwierdziła decyzje, jakie podjęto na nadzwyczajnym posiedzeniu 5 marca 2022 roku" - napisano w komunikacie federacji.

"FIM w dalszym ciągu monitoruje sytuację, biorąc pod uwagę specyfikę sportów motorowych" - dodano. Oznacza to, że tacy żużlowcy jak Artiom Łaguta, Grigorij Łaguta czy Emil Sajfutdinow nie będą mieli prawa rywalizacji w mistrzostwach świata i Europy w najbliższych miesiącach.

ZOBACZ WIDEO: Cechuje ich czystość i precyzja latania. "Rysujemy na niebie"

Ciekawy jest zwłaszcza przypadek młodszego z braci Łagutów, gdyż ten kilka miesięcy temu zadeklarował gotowość rywalizacji w SGP pod polską flagą. Teoretycznie jest to możliwe, gdyż Rosjanin od kilku lat posiada paszport naszego kraju. O takim rozwiązaniu nie chcą jednak słyszeć zarówno PZM, jak i władze FIM.

Decyzja FIM ma też zastosowanie do innych odmian zawodów motocyklowych - wyścigów rozgrywanych na asfalcie (MotoGP, World Superbike), na torach crossowych i enduro, jak i na lodzie. Rosjan zaboli zwłaszcza wykluczenie z tej ostatniej dyscypliny, gdyż icespeedway jest niezwykle popularny na Wschodzie i zdominowany przez zawodników z tego kraju.

Równocześnie warto wyróżnić zachowanie FIM, która jest bardziej stanowcza względem Rosjan niż siostrzana FIA. Międzynarodowa Federacja Samochodowa pozwala kierowcom z kraju Władimira Putina na starty pod neutralną flagą. Wystarczy, że podpiszą oni specjalny dokument o neutralności politycznej, który wyraża solidarność z narodem ukraińskim.

Czytaj także:
- Pod taką nazwą pojedzie Polonia Bydgoszcz. Jest nowy kapitan
- Co z przyszłością Kolejarza Rawicz? Mamy komentarz miasta!

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy popierasz zakaz startów dla Rosjan w międzynarodowych imprezach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×