Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za oglądanie żużla w telewizji w 2024 roku

WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak
WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak

Transmisje najważniejszych wydarzeń żużlowych są rozbite na kilka kanałów telewizyjnych. To oznacza, że fani żużla muszą przygotować się na wydatek niemal 120 złotych miesięcznie, jeżeli chcą w pełni śledzić tę dyscyplinę w telewizji.

Start sezonu żużlowego jest już tuż, tuż. Dlatego to idealny moment, aby sprawdzić, gdzie w tym roku będzie można oglądać żużel w telewizji. Mogłoby się wydawać, że aby śledzić najważniejsze wydarzenia, wystarczy bogaty pakiet kanałów Canal+. Niestety, prawda jest inna, i aby mieć dostęp do pełnej oferty, trzeba nieco głębiej sięgnąć do kieszeni.

Tyle trzeba wydać, aby oglądać polski żużel

Jeżeli chodzi o polskie rozgrywki ligowe i ich dostępność w telewizji, to nieco się zmieniło. Szczególnie w przypadku PGE Ekstraligi. Oczywiście najwyższa klasa rozgrywkowa nadal będzie pokazywana w Canal+ i Eleven Sports. Jednak niedzielne spotkania zostały przeniesione z Canal+ Sport 5 na antenę Canal+ Sport. To cios, szczególnie dla posiadaczy standardowych telewizji, w tym kablówek, ponieważ Canal+ Sport 5 jest bardziej dostępny i przede wszystkim w mniejszej cenie. Jednakże warto podkreślić, że w naszym zestawieniu ta zmiana nie miała większego wpływu na ostateczny koszt.

Natomiast Metalkas 2. Ekstraliga oraz Krajowa Liga Żużlowa, poza zmianą nazw rozgrywek, nadal będą dostępne na kanale Canal+ Sport 5. Warto jednak podkreślić, że drugi poziom rozgrywkowy w ostatnich latach był również dostępny w ramach sublicencji na platformie Viaplay, i teoretycznie ta umowa powinna jeszcze obowiązywać w sezonie 2024. Natomiast nie ma oficjalnego potwierdzenia dostępności tych rozgrywek w tym miejscu. Niemniej, jeżeli ktoś nie posiada Viaplay, to subskrypcja jedynie na rzecz żużla byłaby dużą ekstrawagancją.

Z naszej analizy dostępnych na rynku ofert, na dzień 27 marca 2024 roku, najatrakcyjniej kosztowo wygląda zakup miesięcznego standardowego pakietu w Canal+ Online. To koszt w wysokości 54 złotych miesięcznie. W tym przypadku nie mamy dostępu do kanałów Eleven Sports, czyli dwóch, teoretycznie mniej atrakcyjnych, spotkań PGE Ekstraligi.

ZOBACZ WIDEO: Wywiady pomiędzy biegami. Czy w przyszłości znikną z transmisji?

Na platformie Canal+ Online można wybrać pakiet "Wielka Piłka". Posiada on zdecydowanie bardziej rozbudowaną ofertę kanałów sportowych, i będą tam wspomniane kanały Eleven Sports (oraz Polsat Sport Premium – o ile kogoś to interesuje, bo żużla tam nie ujrzymy). Koszt tego pakietu to 74 złote miesięcznie.

Natomiast jest tańsza opcja na oglądanie Eleven Sports. Porównywalną ofertę znajdziemy na Pilot WP oraz Polsat Box. W pierwszym przypadku zapłacimy 14,99 złotych miesięcznie, a w drugim 15 złotych miesięcznie. W ten sposób można skompletować ofertę transmisji spotkań z polskich lig żużlowych za około 69 złotych (o około 10 procent więcej niż przed rokiem).

Transmisja SGP i SoN to kolejne koszty dla fanów

Żużel to jednak nie tylko polskie rozgrywki ligowe. Fani czekają również na najważniejsze imprezy międzynarodowe, a tymi bez wątpienia są SGP oraz Speedway of Nations. Te są transmitowane przez inną telewizję, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Aby śledzić wszystkie imprezy SGP i SoN, niezbędny będzie dostęp do kanału Eurosport Extra. Ten nie jest dostępny w regularnej telewizji, a jedynie online. Można go subskrybować w ramach platformy Player. Miesięczny koszt takiego dostępu to 25 złotych w wersji z reklamami oraz 35 złotych bez reklam. W obu przypadkach mówimy o podwyżce o 5 złotych względem oferty sprzed roku.

Warto jednak pamiętać, że polskie rundy SGP będą pokazywane na otwartym kanale TTV. Organizatorzy szczególnie chwalą się wynikami oglądalności zawodów w Warszawie, ponieważ te oscylują w okolicach 500 tys. telewidzów. Ponadto imprezy SGP2 oraz SGP3 będą pokazywane kolejno w Eurosport 1 oraz Eurosport 2. Oba kanały są kodowane, jednakże są stosunkowo łatwo dostępne i znajdują się we wszystkich polecanych wcześniej pakietach.

Żużel jeszcze na innych kanałach

Fani żużla przez kilka miesięcy w roku mają bardzo intensywną dawkę zawodów. Dlatego dużo transmisji jest dostępnych również na innych kanałach. Takim przykładem jest TVP Sport, gdzie u publicznego nadawcy transmitowane są pojedyncze wydarzenia żużlowe, m.in. Kryterium Asów czy niektóre występy kadry. Dodatkowo swoje transmisje ma tam TAURON SEC. W tym przypadku jednak nie ma mowy o dodatkowych kosztach, bowiem ten kanał jest dostępny bezpłatnie w całym kraju, a ponadto bezpłatnie prowadzone są transmisje na ich platformie internetowej czy aplikacji mobilnej.

Kolejny przykład to Motowizja. Swego czasu ta telewizja pokazywała nawet rozgrywki ligowe. Obecnie dostępne są tam pojedyncze wydarzenia, m.in. imprezy towarzyskie czy zawody mistrzowskie niższej rangi. Kanał często można znaleźć w pakietach telewizji kablowych czy satelitarnych. Natomiast w przypadku dostępu online wydaje się, że najkorzystniejszą opcją jest oferta platformy cda.pl, która w cenie 23,99 złotych oprócz dostępu do Motowizji oferuje wiele innych kanałów oraz materiałów wideo. Fani żużla mogą rozważyć również rozszerzenie pakietu na platformie Player, ponieważ dostęp do Motowizji jest możliwy w pakiecie "Eurosport Extra + Player bez reklam + Kanały TV" za 50 złotych miesięcznie. Wówczas dopłata do wcześniej polecanego pakietu wynosi "zaledwie" 15 złotych.

Podsumowując, na ten moment, chcąc oglądać wszystkie dostępne transmisje żużlowe na polskich kanałach, trzeba zapłacić minimum 119 złotych. Cena może nieco się zmniejszyć w przypadku zdecydowania się na umowy długoterminowe, jednak wówczas trzeba będzie ponosić koszty również w czasie, w którym imprez żużlowych nie ma. Ponadto, należy mieć na uwadze, że jeszcze nie znamy pełnej oferty dostępu do lig zagranicznych, m.in. ligi szwedzkiej i duńskiej. Ewentualny nowy nadawca

*na potrzeby materiału braliśmy pod uwagę umowy krótkoterminowe, które biorąc pod uwagę długość sezonu żużlowego wydają się być bardziej atrakcyjne.

Zobacz także: Zawirowania z transferem Patryka Dudka
Zobacz także: Kolejna metamorfoza Taia Woffindena

Komentarze (22)
avatar
MaciuśPiła
28.05.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
I przyszedł moment kiedy trzeba skończyć oglądanie nawet żużla bo nie wykupię żadnych z tych kanałów jeżeli to nazywa się propagowaniem dyscypliny no to ja dziękuję 
avatar
matt79
29.03.2024
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
To chore. Nie korzystam ani z jednego kanału. Czytaj całość
avatar
evela
29.03.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Nie zapłacę tym złodziejom ani złotówki 
avatar
real_M
29.03.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W tym przypadku nie mamy dostępu do kanałów Eleven Sports, czyli dwóch, teoretycznie mniej atrakcyjnych, spotkań PGE Ekstraligi.- co to za bełkot?? 
avatar
Majki_GKM
29.03.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Złodzieje !!!! 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.