Żużel. Tony Rickardsson uhonorowany przez króla Szwecji

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Tony Rickardsson
WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Tony Rickardsson
zdjęcie autora artykułu

Sześciokrotny Indywidualny Mistrz Świata - Tony Rickardsson został uhonorowany przez króla Karola XVI Gustawa za zasługi dla szwedzkiego sportu. To największe pozasportowe wyróżnienie dla byłego czempiona.

W tym artykule dowiesz się o:

Tony Rickardsson jest niewątpliwie jedną z największych legend światowego speedwaya. Szwed do dziś pozostaje najbardziej utytułowanym żużlowcem - zdobył 6 tytułów (1994, 1998, 1999, 2001, 2002, 2005), trzykrotnie na jego szyi wisiał srebrny medal i dwukrotnie brązowy.

Na swoim koncie ma również wiele innych krążków - w tym z tego najcenniejszego kruszcu w rywalizacji drużynowej oraz parowej. Do tego dochodzą sukcesy na krajowym podwórku.

W ostatnim czasie Rickardsson odebrał w Sztokholmie wyróżnienie za zasługi dla szwedzkiego sportu. Wręczył mu go sam król Karol XVI Gustaw. - To coś niesamowitego, gdy ktoś cię dostrzega. Coraz bardziej cieszy mnie, kiedy ktoś docenia moje stare sukcesy, a otrzymanie medalu od króla jest czymś naprawdę wielkim - powiedział Rickardsson dla TV4play.se.

ZOBACZ WIDEO: Brutalna opinia o finale Złotego Kasku. Co się stało w Opolu?

Wybitne wyniki Rickardssona wprowadziły żużel do głównego nurtu szwedzkiego sportu. Zaprocentowało to w 2005 roku nagrodą "Jerring Award" - odpowiednikiem nagrody dla sportowej osobowości.

Rickardsson do dziś jest zaangażowany w czarny sport. Szwed jest ambasadorem cyklu Grand Prix, a także odgrywa wiodącą rolę w rozwoju projektu FIM Speedway Youth Gold World Cup dla zawodników od 11 do 13 roku życia, którzy ścigają się na motocyklach o pojemności 190cc.

Czytaj także: 1. Dołomisiewicz wrócił do żużla. Związał się z zawodnikiem z PGE Ekstraligi 2. Nowa klasa pojemnościowa stała się faktem

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (3)
avatar
marfan
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Niech spada na księżyc  
avatar
HeniekzGaju
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Tony to był gościu  
avatar
Atito44
15.04.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
trzeba krolowi pogratulowac refleksu