Żużel. Wszyscy uczestnicy Challenge'u wyłonieni. O Grand Prix 2025 pojedzie czterech Polaków!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Romuald Rubenis / Na zdjęciu: Przemysław Pawlicki
Romuald Rubenis / Na zdjęciu: Przemysław Pawlicki
zdjęcie autora artykułu

W poniedziałek i sobotę odbyły się rundy kwalifikacyjne, które wyłoniły uczestników Grand Prix Challenge. W piątek 4 października w Pardubicach o cztery miejsca premiowane awansem do przyszłorocznego cyklu pojedzie czterech reprezentantów Polski.

Sezon 2024 jest kolejnym, w którym międzynarodowa ścieżka eliminacyjna do następnej edycji Indywidualnych Mistrzostw Świata składa się z dwóch etapów. W poniedziałek i sobotę odbywał się pierwszy z nich, czyli cztery rundy kwalifikacyjne. Wyłoniły one szesnastu uczestników finałowej imprezy - Grand Prix Challenge.

Z pięciu Polaków, którzy wzięli udział w tych turniejach, awans wywalczyło czterech. Na początku tego tygodnia w niemieckim Abensbergu powiodło się Dominikowi Kuberze, natomiast w węgierskim Debreczynie w TOP4 znaleźli się Przemysław Pawlicki i Kacper Woryna. W sobotę Patryk Dudek wykonał zadanie w słowackiej Żarnowicy, za to jedynym naszym rodakiem, który nie zdobył przepustki do Challenge'u, został Szymon Woźniak. Nie przebrnął on rundy we włoskim Lonigo.

Ostatecznie z każdej bilety do Pardubic, gdzie w piątek 4 października odbędą się decydujące zawody, zdobyło po czterech najlepszych zawodników. Kilka godzin na potwierdzenie tego musiał czekać Robert Lambert. Zajął on czwarte miejsce w Żarnowicy, więc musiał kibicować jadącemu w Italii Janowi Kvechowi.

Czechy jako gospodarz muszą mieć bowiem w stawce Challenge'u minimum jednego swojego reprezentanta. Gdyby żadnemu nie udało się wejść poprzez kwalifikacje, to w Pardubicach jeden pojechałby z "dziką kartą", ale wtedy z rywalizacji na Słowacji awansowałby tylko trzech najlepszych. Tymczasem Kvech... wygrał zmagania na Santa Marina.

Wśród uczestników październikowego turnieju znajduje się tym samym aż... siedmiu stałych uczestników GP 2024. Są to właśnie Lambert i Kvech, a ponadto Daniel BewleyJack HolderKai Huckenbeck, Kubera i Andrzej Lebiediew.

Co bardzo ważne, od tego roku nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o liczbę awansujących z GP Challenge. Do cyklu na przyszły rok wejdzie tym razem najlepszych czterech zawodników, a nie trzech, jak było to w latach 2006-2023.

Uczestnicy Grand Prix Challenge w Pardubicach:

Daniel Bewley (Wielka Brytania) Michele Paco Castagna (Włochy) Patryk Dudek (Polska) Max Fricke (Australia) Jack Holder (Australia) Kai Huckenbeck (Niemcy) Rasmus Jensen (Dania) Dominik Kubera (Polska) Brady Kurtz (Australia) Jan Kvech (Czechy) Robert Lambert (Wielka Brytania) Andrzej Lebiediew (Łotwa) Antonio Lindbaeck (Szwecja) Przemysław Pawlicki (Polska) Anders Thomsen (Dania) Kacper Woryna (Polska)

Termin zawodów: 4 października Awans do GP 2025: 4 najlepszych

Oni zajęli czołowe miejsca w rundach kwalifikacyjnych do GP 2025:

Runda Data Lokalizacja 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce 4. miejsce
120 majaAbensbergHuckenbeckJensenKuberaFricke
220 majaDebreczynPawlickiLindbaeckLebiediewWoryna
325 majaŻarnowicaThomsenDudekKurtzLambert
425 majaLonigoKvechBewleyHolderCastagna

ZOBACZ WIDEO: "Mam co robić w życiu". Interesujące słowa Rusieckiego o Unii

Źródło artykułu: WP SportoweFakty