Sylwetki uczestników RK IMŚJ w Gdańsku: Zawodnicy z numerami 7-12

Do sobotniej Rundy Kwalifikacyjnej Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Gdańsku zostało coraz mniej czasu. Tym razem prezentujemy sylwetki żużlowców, którzy wystąpią w tych zawodach z numerami od 7 do 12.

Michał Gałęzewski

7. Michal Dudek (Czechy): Żużlowiec AK Slany, Michal Dudek urodził się 20 września 1990 roku. Jest jednym z nielicznych zawodników gdańskiej rundy, który nie ma podpisanego kontaktu w lidze polskiej. Będzie to już trzecie podejście Dudka do Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Wcześniej jednak zajmował odpowiednio ostatnie i przedostatnie miejsce w Rundach Kwalifikacyjnych, co z pewnością nie stawia go w gronie faworytów turnieju w Gdańsku. Największym sukcesem Michala Dudka jest zakwalifikowanie się do finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów w 2009 roku. Tarnowskiego finału nie będzie jednak wspominał najlepiej, gdyż z zerowym dorobkiem uplasował się na szesnastej pozycji.

8. Eric Pudel (Niemcy): Niemiecki żużlowiec urodził się 7 lutego 1990 roku. W tym sezonie jeździ w zespole Bundesligi, Wolfslake Berlin. Pudel jest w Polsce znany z występów na mini torze, kiedy to jeździł wraz z polskimi kolegami. Szybko podpisała z nim kontrakt Stal Gorzów, jednak nie spełnił pokładanych w nim nadziei. W przeszłości jeździł ponadto między innymi w duńskim Vojens. W tym sezonie Pudel jest zawodnikiem rawickiego Kolejarza. Wystąpił jak dotąd w jednym meczu, w którym zdobył dwa punkty w trzech wyścigach.

9. Joe Haines (Wielka Brytania): Joe Haines urodził się 4 września 1991 roku w Boltonie. Licencję uzyskał w roku 2006 i uznawany jest za talent. Karierę rozpoczął w zespole Cleveland Bears. Obecnie jest zawodnikiem Kings Lynn Stars, Wolverhampton Wolves oraz GTŻ-u Grudziądz. W maju 2009 zawodnik podczas rundy kwalifikacyjnej do IMŚJ w Rye House zaliczył poważny upadek. U Anglika stwierdzono naruszenie kości łączącej głowę z kręgosłupem. Ambitny zawodnik nie poddał się i jeszcze w tym samym roku powrócił na tor. Sezon 2010 rozpoczął bardzo dobrze, zdobywając tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Wielkiej Brytanii w Thurrock. Rok wcześniej w tych samych zawodach wywalczył brązowy medal. Po tym sukcesie po raz pierwszy w tym sezonie miał wystartować w meczu ligi polskiej. Niestety młody Anglik w meczu Elite League złamał obojczyk i nie dane mu było wspomóc GTŻ.

10. Tyson Nelson (Australia): Tyson Nelson to jeden z najmniej znanych polskim kibicom żużlowców, który wystartuje w sobotę w Gdańsku. W zimę nie wystąpił w Indywidualnych Mistrzostwach Australii, jednak pojechał w młodzieżowych mistrzostwach swojego kraju. Urodzony 4 maja 1993 roku żużlowiec zajął tam bardzo dobre, piąte miejsce. Patrząc na to, jak szybko rozwijali się niektórzy jego starsi koledzy z reprezentacji, można przypuszczać, że przy odpowiedniej pracy Nelson może stać się zawodnikiem, o którego będą w niedalekiej przyszłości biły się polskie kluby żużlowe.

11. Siergiej Borysenko (Ukraina): Siergiej Borysenko urodził się 10 czerwca 1993 roku i jest wychowankiem zespołu ligi ukraińskiej, SKA Lwów, w którym występuje również w tym sezonie. W ostatnim swoim spotkaniu macierzystej ligi przeciwko Kaskadowi Równe zdobył zaledwie jeden punkt w czterech biegach. W lidze polskiej Borysenko podpisał kontrakt w Speedway Wandzie Kraków, ale jeszcze nie miał okazji zadebiutować w lidze. Borysenko reprezentował swój kraj podczas Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów w 2009 roku. Ukraińcy tych zawodów nie będą jednak zbyt dobrze wspominać, gdyż z siedmioma punktami zajęli ostatnie miejsce w półfinale. Borysenko wtedy punktów nie zdobył.

12. Kalle Katajisto (Finlandia): Żużlowiec rodem z Finlandii urodził się 24 kwietnia 1991 roku. Aktualnie reprezentuje trzy kluby - Edinburgh Monarchs w brytyjskiej Premier League, Getingarnę Sztokholm w Szwecji, a także Haukat Royals Forssa-Lahti w Finlandii. Katajisto był członkiem fińskiej reprezentacji narodowej, która wygrała Rundę Kwalifikacyjną Drużynowego Pucharu Świata. Ten wyróżniający się młodzieżowiec w ubiegłorocznych Indywidualnych Mistrzostwach Finlandii zajął trzecie miejsce, za Kauko Nieminenem i Kajem Laukkanenem. Wszyscy kibice w Krainie Tysiąca Jezior liczą na to, że będzie w przyszłości godnie reprezentował ich kraj na arenie międzynarodowej. We wcześniejszych dwóch sezonach udział Katajisto w IMŚJ kończył się właśnie w rundach kwalifikacyjnych, w których był dwukrotnie dwunasty. W ubiegłorocznym finale IMEJ w Tarnowie z pięcioma punktami zajął dwunastą pozycję.