Zmiany w Drużynowym Pucharze Świata

Od sezonu 2012 Drużynowy Puchar Świata odbywać się będzie według nowych zasad. W finałowym turnieju udział zapewniony będą mieć organizatorzy zawodów. W najbliższym finale na rywali oczekuje już reprezentacja Szwecji.

W tym artykule dowiesz się o:

Na początku listopada FIM ogłosiła kalendarz rozgrywek na nowy sezon. Wynika z niego, że w przyszłym roku baraż i finał Drużynowego Pucharu Świata odbędzie w szwedzkiej Malilli. Zmiany w formule rozgrywania DPŚ oznaczają, że w turnieju finałowym zagwarantowane miejsce mają Szwedzi, a oprócz nich o tytuł najlepszej drużyny na świecie powalczą zwycięzcy półfinałów oraz najlepszy zespół z barażu.

Nie jest to jedyna zmiana w formule rozgrywania DPŚ, która będzie obowiązywać od przyszłego sezonu. Do walki o trofeum Ove Fundina stanie 9 reprezentacji, a nie jak w poprzednich latach 8. Dodatkowo każda z drużyn liczyć będzie czterech zawodników. Zmianie ulegnie również tabela biegowa.

- Każda drużyna będzie liczyć zaledwie czterech zawodników, zatem menedżerowie ekip będą zmagać się z bólem głowy na kogo postawić. Sprawi to również, że poziom bardziej się wyrówna i więcej drużyn będzie mogło walczyć o złote medale - przyznał Paul Bellamy. Podobnego zdania jest dyrektor komisji wyścigów torowych FIM. - Jestem przekonany, że wprowadzone zmiany sprawią, że następny turniej DPŚ będzie najlepszym ze wszystkich. Cieszymy się, że te zawody stały się jednymi z najbardziej oczekiwanych zawodów motorowych na świecie. Dobrze, że one nadal się rozwijają - przyznał Roy Otto.

Wiadomo już na jakie drużyny trafi reprezentacja Polski w półfinale DPŚ. 7 lipca na torze w Bydgoszczy Polacy zmierzą się z Duńczykami i Rosjanami. Czwartego rywala biało-czerwonych wyłoni II runda kwalifikacyjna, która 5 maja odbędzie się w Ljubljanie. Wystartują w niej Słoweńcy, Finowie, Włosi oraz reprezentanci Stanów Zjednoczonych.

Kalendarz Drużynowego Pucharu Świata 2012:

I runda kwalifikacyjna (22 kwietnia - Herxheim)

Niemcy, Francja, Ukraina, Łotwa

II runda kwalifikacyjna (5 maja - Ljubljana)

Słowenia, Finlandia, Włochy, USA

I półfinał (7 lipca - Bydgoszcz)

Polska, Dania, Rosja, zwycięzca II rundy kwalifikacyjnej

II półfinał (9 lipca - King's Lynn)

Wielka Brytania, Australia, Czechy, zwycięzca I rundy kwalifikacyjnej

Baraż (12 lipca - Malilla)

Drużyny, które zajęły drugie i trzecie miejsca w półfinałach.

Finał (14 lipca - Malilla)

Szwecja, zwycięzcy półfinałów, zwycięzca barażu

Źródło artykułu: