Robert Noga - Żużlowe podróże w czasie: Muchowiec

Miło nam poinformować, że SportoweFakty.pl nawiązały współpracę ze znanym dziennikarzem Robertem Nogą. Kibicom żużlowym Robert Noga znany jest przede wszystkim z relacji ze spotkań Speedway Ekstraligi oraz publikacji w Tygodniku Żużlowym. Jest także autorem szeregu książek i opracowań dotyczących historii sportu. Od dzisiaj, w każdą sobotę i niedzielę na naszych łamach będzie można przeczytać tekst autorstwa Roberta Nogi!

W tym artykule dowiesz się o:

Który z polskich torów żużlowych zasługuje na miano najważniejszego, najbardziej legendarnego, najbardziej kultowego, jak kto woli? Gdyby redakcja SportoweFakty.pl przeprowadziła sondaż na ten temat to zapewne propozycji padłoby przynajmniej kilka. Bez wątpienia w czołówce znalazłoby się Leszno, jestem przekonany, że wielu zwolenników miałby Rybnik, w końcu wieloletnia stolica polskiego "czarnego sportu". Nie brakowałoby głosów na Wrocław, bo przecież tam sięgnęliśmy po historyczny, pierwszy złoty medal mistrzostw świata. Sporo działo się przez lata w Bydgoszczy, z którą kojarzą się nam przecież nie tylko sukcesy w mistrzostwach świata Tomasza Golloba, ale także pierwsze polskie próby w ice speedwayu. Może Chorzów, gdzie w wyobraźni słychać jeszcze ryk stutysięcznego tłumu, który w 1973 roku dopinguje Jerzego Szczakiela w pamiętnym barażu z Ivanem Maugerem?

Ciekaw jednak jestem czy chociaż jeden głos w tej hipotetycznej sondzie otrzymałyby Katowice ze swoim torem na Muchowcu? Wątpię, bo przecież od bardzo dawna nie słychać tam żużlowych motocykli, a nazwa tej dzielnicy stolicy Górnego Śląska mało komu obecnie kojarzy się z żużlem. Ale przed laty bywało inaczej. Tuż po wojnie, jeszcze w latach 40-tych zanim wyłoniony został pierwszy drużynowy mistrz naszego kraju i odbył się premierowy finał mistrzostw indywidualnych bez podziału na klasy motocykli, Muchowiec należał do najważniejszych miejsc na żużlowej mapie kraju. To właśnie nie gdzie indziej, ale w tym miejscu doszło do historycznego, pierwszego międzynarodowego spotkania w powojennej rzeczywistości, kiedy dopiero rodziły się zręby prawdziwego speedwaya made in Poland. Rywalami Polaków byli Czesi, a spotkanie rozegrano 3 sierpnia 1947 roku. Drużyny wystąpiły pod szyldem Polski Zachodniej oraz Teamu Pragi-Pilzno.

Oddajmy głos ówczesnej gazecie, która dzień później tak relacjonowała przebieg meczu wygranego przez gospodarzy 25:23 (spotkanie składało się z ośmiu biegów). "25 tysięcy widzów zgromadzonych na trybunach przeżywało nie lada emocje, ponieważ niemal do ostatniej chwili prowadzili Czesi i dopiero w dwóch ostatnich biegach udało się Polakom odrobić utracone punkty i wygrać spotkanie. Najwięcej emocji przysporzył ostatni bieg, który decydował o wyniku meczu, a którym spotkali się dwaj najlepsi motocykliści obydwu drużyn: Mucha (Morawy) i Pierchała (Polska). Wśród szalonego entuzjazmu widowni pierwszy przejechał linię mety Pierchała zapewniając zwycięstwo polskiej drużynie. Czesi stanowili na ogół lepszy od nas zespół mając doskonałe maszyny. Polacy przewyższali jednak techniką jazdy, gdyby nie defekty, to wynik spotkania mógłby być jeszcze korzystniejszy dla nas".

Asem nad asy w tamtych zawodach był rybniczanin, mistrz Polski z tamtego roku w klasie 350 ccm, dziś niestety zapomniany Eryk Pierchała. Nie tylko w czterech wyścigach, w których startował zdobył komplet punktów, ale okazał się także najlepszy w dodatkowym biegu o Międzynarodowe Mistrzostwo Toru. W następnym roku na Muchowcu odbyły się dwie kolejne, międzynarodowe konfrontacje polsko-czeskie. W kwietniu Polska Zachodnia uległa Morawom 19:29, natomiast 19 września 1948 roku Śląsk pokonał Pragę 37:22, ale pod szyldem Śląska kryła się reprezentacja Polski, na czele z kapitanem, warszawianinem, Janem Wąsikowskim oraz najlepszym na torze Alfredem Smoczkiem. Lesznianin pobił ówczesny rekord toru na Muchowcu, wykręcając przeciętną prędkość 76,3 km na godzinę, co było wówczas, jeśli wierzyć prasowej relacji, najlepszą prędkością uzyskaną podczas wyścigu na torze w naszym kraju. Muchowiec zyskał więc miano najszybszego obiektu w Polsce!

Tak więc pierwsze międzynarodowe doświadczenia oraz rekordy nieodłącznie związane są z obiektem w Katowicach. Dopiero oficjalne spotkanie Polska-Czechy 26 września 1948 roku rozegrano w Warszawie. Krótka świetność toru na Muchowcu przechodziła natomiast do historii. W dziejach polskiego żużla takich stadionów było znacznie więcej. Niegdyś tętniących życiem, mających swój często niepowtarzalny klimat, na których działy się rzeczy wielkie. A może wspólnie uda nam się stworzyć taką małą galerię wspomnień o byłych torach? Może na łamach SportoweFakty.pl ożyje historia dawnych obiektów, po których dziś oprócz zapisów w starych gazetach i książkach nie ma śladu? Zapraszam do podzielenia się własnymi refleksjami i pamięcią. Miejsce na propozycje, refleksje, wspomnienia pod tekstem znajdzie się na pewno

Robert Noga

Komentarze (14)
avatar
RECON_1
11.03.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Bardzo fajny pomysl ze p Noga bedzie pisal tutaj swe artykuly, gosc ma niezla wiedze i bedzie swietnie sie tu komponowal bo brak akich jest tutaj, a co do toru w Machowej to fajt ze szkoda ze t Czytaj całość
sabasan
11.03.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Szanowny Panie Redaktorze.
Bardzo mi przykro, że Pan jako ceniony dziennikarz ulega "nowomodzie" zmieniając leszczynianina Alfreda Smoczyka na "lesznianina". Proszę posłuchać prof. Miodka, któr
Czytaj całość
avatar
Patrol91
11.03.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
super artykuł Panie Robercie!:) Bardzo lubię, gdy Pan komentuje mecze mojej drużyny (Unii Leszno). 
avatar
bachus
10.03.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
pewnie lepszy od czekańskiego,hehehehe. 
avatar
jerronimo
10.03.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
redaktor Noga trochę mnie szczypał ,bo jak to być mogło możliwe,że Buczok w radiu Rzeszów prowadzi transmisje z meczów Stali :),ale przyznaje fachura z niego jest i wiedzę o żużlu ma bardzo duż Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.