Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Nasiukiewicz dla SportoweFakty.pl: Regulamin Finansowy a zasada wolności gospodarczej

Ograniczenia wydatków na drużynę i ustalenie zarobków zawodników to jedne z założeń projektu Regulaminu Finansowego, opracowanego przez specjalnie powołany zespół Enea Ekstraligi. O komentarz do przedstawionych założeń regulaminu poprosiliśmy radcę prawnego Przemysława Nasiukiewicza.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

- W kwestii tworzenia wszelkiego rodzaju regulaminów finansowych zalecałbym szczególną ostrożność i rozwagę. Trzeba pamiętać, iż przepis art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej formułuje zasadę, zgodnie z którą społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Co szczególnie istotne, ograniczenie tejże wolności dopuszczalne jest wyłącznie w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny - powiedział w rozmowie ze SportoweFakty.pl mecenas Przemysław Nasiukiewicz.

Jak wskazuje radca prawny: - Podobnie kwestia wolności i swobody działalności gospodarczej uregulowana została w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską.

Istotnym aspektem, który tworzący Regulamin Finansowy muszą wziąć pod uwagę jest więc zgodność przepisów regulaminu z zasadą wolności gospodarczej. - Idea wprowadzenia regulaminu finansowego musi odpowiadać ustanowionej w konstytucji i prawie europejskim zasadzie wolności gospodarczej, którą charakteryzują takie pojęcia jak: wolny obrót, konkurencja, czy tak istotne w interesującej nas sytuacji: wolność umów, wolność ustalania cen, swoboda rywalizacji z innymi podmiotami, czy swoboda wyboru koncepcji i programu gospodarowania. Zgodność przepisów regulaminu finansowego z zasadą wolności gospodarczej może być bowiem poddana pod ocenę tak polskiego, jak i europejskiego wymiaru sprawiedliwości - kończy mecenas Nasiukiewicz.

Przemysław Nasiukiewicz jest radcą prawnym specjalizującym się w zagadnieniach prawa sportowego, członkiem Komisji Orzekającej Ligi Ekstraligi Żużlowej sp. z o.o., wykładowcą akademickim, a także menedżerem sportowym, właścicielem agencji Progress Management.

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (49)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Robi sie zle, ktos komu teraz jest zle chce zrobic cos pod siebie i tyle.
  • 1dlugi Zgłoś komentarz
   Przydałoby się zorganizować seminarium wspólnikom ekstraligi z zakresu podstawowych zasadach gospodarki rynkowej i nie tylko ale chyba to przekracza możliwości zrozumienia przez
   Czytaj całość
   większość wspólników. Przynajmniej na chwilę obecną świadczą o tym poczynania w/w w zakresie zasad funkcjonowania żużla w Polsce.
   • TYLKO MOTOR Zgłoś komentarz
    w szwecji im sie oplaca jezdzic a w polsce nie? mimo ze i tak kwoty te beda jeszcze 10x wieksze niz w elitserien? przeciez sa sponsorzy ktorzy ich sponsoruja odrebnie. dlaczego klubyromaja
    Czytaj całość
    placic po 8 mln zł za sezon skoro mozna odjechac go za 1 mln ;] (mowie o srodkach klubowych, bez uwzglednienia sponsorow). a gksz powinna zalozyc fundacje na rzecz rozwoju mlodych zuzlowcow (wszelakie kary powinny byc na ten cel przekazywane)
    • smok Zgłoś komentarz
     Prościej mówiąc regulamin nie wejdzie w życie.
     • Speed58 Zgłoś komentarz
      Mam nadzieję,że nasza dyskusja w tym temacie jest już bezpodstawna,a jeśli nie,to wkrótce prezesi staną pod taśmą...głupota nie boli.
      • SuiT Zgłoś komentarz
       [quote]Pan prawnik nie ma racji. Ograniczenia sąprawnie dopuszczalen bo to nei jest ograniczenie praw narzucone z góry tylko forma umowy.[/quote] [quote]Również mam wątpliwości, czy
       Czytaj całość
       opinia radcy prawnego jest uzasadniona (choć koncepcja nowego regulaminu zdecydowanie mi się nie podoba, ale to inna sprawa). Jak słusznie zauważyłeś, regulamin ma charakter wewnętrzny i zawiera ograniczenia, które kluby będące udziałowcami Ekstraligi same chcą sobie narzucić.[/quote] odpowiedz na sputnick'a i Argus's posty znajduje sie w tekscie newsa. [b]"ograniczenie tejże wolności dopuszczalne jest wyłącznie w drodze ustawy"[/b] a umowa jest aktem normatywnym nie dosc, ze innym od ustawy to jeszcze zdecydowanie nizszego rzedu. nie mozna sie umowic na lamanie konstytucji. to tak, jakby ktos z kims umowil sie, ze wychodza do ringu, walcza na smierc i ten kto zabije nie poniesie z tego tytulu konsekwencji, bo przeciez tak sie umowili.
       • matio 3 KSM KROSNO - zawsze JASKÓŁKI Zgłoś komentarz
        Z 6,7 POLSKIEGO JUNIORA A CO DO RESZTY - FORA ZE DWORA ☺☺☺ NALEPIEJ WIE ZAWSZE KIBIC ,BO TO DLA NAS A WIĘC N-I-C D-L-A N-A-S B-E-Z N-A-S TO PRZECIEZ PROSTE NO NIE !!!!!!!!!
        • Staleczka1947 Zgłoś komentarz
         Debilny regulamin.
         • Speed58 Zgłoś komentarz
          I ot taki właśnie heroizm chodzi.Mi nie stoi kością w gardle "Falubaz" czy inny klub,bo to nie ja,ale zawodnicy stają pod taśmą.Ważna jest punktacja i pozycja w tabeli.Gdyby większość
          Czytaj całość
          w ten sposób podchodziła do sprawy,to na meczach byłoby wesoło i ciekawiej niż obecnie.Co do p.Zmory,to mam nadzieję,że czyta nasze forum i raczej nie ma powodów do zadowolenia,bo gwizdów nie uniknie.Chciałbym,by również "Pan Prezes" wypowiedział się w tej kwestii,bo internauci pojadą nam wszystkim i po części będą mieli rację.Czy fotel prezesa jest jak tron papieski dożywotni?Chyba nie,więc i on może zostać wymieniony na "nowszy model"...nie fotel,ale ten który na nim zasiada.Bardzo negatywnie oceniam zaangażowanie Prezesa Zmory w sprawę opisywanych zmian w regulaminie.Mam nadzieję,że tych niezadowolonych będzie dużo więcej,podobnie powinni uczynić kibice pozostałych klubów.Nie ma na takie postępowanie zgody i zalecam Prezesowi bardzo głębokie przemyślenie swego udziału w pracach na rzecz rujnowania sportu żużlowego.
          • Greg-Tarnów Zgłoś komentarz
           I takim sposobem żużel umarł śmiercią naturalną takie kluby jak Bydgoszcz,Wrocław,Gdańsk od razu poprą pomysł prezesów z Gorzowa, Torunia i Leszna.
           • Speed58 Zgłoś komentarz
            Bezspornie jest jak pisze "Bawarczyk",bo to znak,że nie wszystkim forumowiczom sprawa "naszego sportu" jest obojętna,a wpisy na forum,to nie tylko wroga polemika po wygranym,a co gorsza,po
            Czytaj całość
            przegranym meczu.Jeśli nasze zaangażowanie w sprawy związane z żużlem nie opadnie na tyle,by go nie zauważyć,to jest szansa na zmianę wielu istotnych elementów życia klubów. Co do "ojców chrzestnych" naszych klubów,to prędzej czy później i tak zakończą swoje panowanie.Teraz to być może czują się nie zagrożeni,ale śladami przekrętów w sporcie zajmują się nie tylko ministrowie,patrzą na te ruchy również "stróże prawa" i jak jakaś sytuacja dojrzeje do tego,by się nią zainteresować,to tak będzie.Czekam na jakiś konkretny ruch w tej sprawie.Co prawda,teraz jest sprawa głośniejsza,bo mamy Euro2012,ale ono nie potrwa cały rok,a zainteresowanie spadnie,gdy nam się nie powiedzie w grupie,czego reprezentacji absolutnie nie życzę,jednak z perspektywy czasu tak można myśleć i tak oceniać wszelkie zapędy jakie słyszymy w mediach.Jestem całym sercem oddany sportowi pt. "żużel" i będę się starał-w miarę swoich małych,bo małych,ale zawsze szczerych chęci i możliwości-przeciwdziałać próbom ataku na sportowców i kluby.Chyba przypisane mamy,by w tempie sprintera niszczyć osiągnięcia i dorobek wielopokoleniowy w wielu dyscyplinach s[portowych.Patrząc z perspektywy trzydziestolecia można uznać,że kilka dyscyplin pogrzebaliśmy bardzo udanie. Mam nadzieję,że nie spotka ten sam los naszego ukochanego żużla.
            • zardzewiała stal Zgłoś komentarz
             Czy nie prościej by ci wszyscy pomysłodawcy i uzdrowiciele żużla odeszli raz na zawsze od sportu w ogóle ?.
             • Speed58 Zgłoś komentarz
              MILI FORUMOWICZE!!! Jak widać wysmażono kolejnego knota,a do tego mamy my Polacy wielki dar.Ktoś skasował za ten bubel pieniądze,ale kto i ile,tego Komisja EE nie podaje.Wszystko i tak
              Czytaj całość
              zostanie po staremu,a co my się pomiędzy sobą naużeramy,to nasze.Nie uwierzę w to,że jakaś tam komisja jest w stanie zniszczyć polski żużel głupimi zarządzeniami.Ktoś się ocknął i zobaczył ile szumu tym narobił i jestem pewien,że teraz bardzo drży o swój stołek.Nie mamy powodów do zmartwienia,to tylko przerywnik,żebyśmy się nie nudzili pomiędzy ligowymi spotkaniami.Jeśli ten pomysł miałby spowodować spadek frekwencji na stadionach,czyli spadek dochodów klubów,a tym samym spadek wpłacanego przez kluby podatku,to pomysłodawca musi liczyć się z tym,że dobiorą mu się do skóry władze wyższe.Napisałem informację do Ministerstwa Sportu o naszych sugestiach opisywanych na forum i jestem ciekaw kiedy dotrze do nas wiadomość,że nic nowego nie wejdzie w życie,a,że dotrze,to jestem pewien.Ochłoną po Euro2012 i zajmą się idiotyzmami jakie powstały w chorych głowach Panów Krawaciarzy z EE.Nie podcina się gałęzi na której się siedzi.Od niepamiętnych czasów nikomu nie szkodziły stawki,jakie ustalano pomiędzy klubem,a zawodnikiem i to jest normalne.Transfery w innych dyscyplinach sportowych są kolosalne i nikt z tego powodu nie robi afery.Skoro klub stać,to niech płaci,bo my później także im płacimy i kółko się zamyka.Jeśli będzie trzeba,to zrobię jeszcze kilka posunięć żeby temat nakręcić na maxa.Właściwie,to po ostatnich dwóch meczach było dość nudno na forum i pewnie z tej nudy zapewniono nam rozrywkę w kwestii rozwiązywania problemów finansowych klubów i zawodników.Ale do kolejnych rozgrywek już nie jest tak daleko i temat zgaśnie jak ogarek świecy.Chyba,że ktoś zdmuchnie go jeszcze prędzej.Na miejscu inicjatorów tego pomysłu bardzo bym się w tej chwili zastanawiał nad cichym wyjazdem z kraju,bo dla nich z tego nic dobrego nie wyniknie.Zapewne już posypały się wnioski do różnych urzędów o sprawdzenia mocy tego "wynalazku",tego kuriozum,jakim jest plan niszczenia mocnej dziedziny sportu. Śpijmy więc spokojnie,a reszta sama zostanie podana nam na tacy. Amen!!!
              Zobacz więcej komentarzy (14)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×