Kto wygrywał jubileuszowe Grand Prix?

Nicki Pedersen wygrał jubileuszowy 50 turniej Grand Prix w Chorzowie, a Andreas Jonsson zwyciężył w historycznych setnych zawodach w Gelsenkirchen. Kto wygra w turnieju numer 150 w Gorzowie?

Maciej Kmiecik

Cofnijmy się w czasie o ponad 18 lat. 23 maja 1996 roku pierwsze historyczne zawody Grand Prix na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu wygrał Tomasz Gollob. Wówczas 25-letni Polak wyprzedził wielkiego mistrza Hansa Nielsena i Brytyjczyka, Chrisa Louisa. Później Gollob wygrywał w kolejnych turniejach jeszcze dwadzieścia razy.

Pierwszy okrągły jubileusz Grand Prix obchodziło w 2002 roku. Dokładnie 14 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się 50 turniej w dziejach Grand Prix. Wielką Nagrodę Europy zgarnął wówczas Nicki Pedersen, który wyprzedził Jasona Crumpa, Mikaela Maxa (wówczas startującego jeszcze pod nazwiskiem Karlsson) oraz Tony Rickardssona.

Największy jubileusz żużlowe Grand Prix świętowało na pięknym stadionie w Gelsenkirchen, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywają piłkarze Schalke 04. W Grand Prix Niemiec najlepszy okazał się Andreas Jonsson, który w wielkim finale przyjechał do mety przed Gregiem Hancockiem, Jasonem Crumpem i Leigh Adamsem.

W sobotę, 23 czerwca Stadion im. Edwarda Jancarza będzie areną kolejnego jubileuszu w cyklu Grand Prix. Będą to 150 zawody w osiemnastoletniej historii wyłaniania w ten sposób żużlowego mistrza świata. Kto zapisze się na zaszczytną listę jubileuszowych zwycięzców?