Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Dążę do rozwoju żużla w kraju - rozmowa z Neilem Pettitem, żużlowcem z RPA

19-letni Neil Pettit jest obecnie najlepszym żużlowcem w RPA. Wygrywa większość turniejów, jednak jak przyznał w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl, wie że aby się rozwijać musi pojechać do Europy.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Michał Gałęzewski: Dlaczego wybrałeś właśnie żużel? Speedway nie jest przecież popularny w twoim kraju...

Neil Pettit: Pamiętam, że od dzieciństwa oglądałem mecze żużlowe. Ten sport mnie od zawsze pociągał, a gdy dorosłem, zdecydowałem się spróbować swoich sił. Jak wsiadłem na motocykl, to pochłonęło mnie to do reszty. Swoją jazdą chce dążyć do tego, aby żużel w Republice Południowej Afryki szedł w dobrym kierunku.

Dla polskich kibiców jesteś jak na razie anonimowym zawodnikiem. Co chciałbyś o sobie powiedzieć?

- Od kiedy pamiętam, moją uwagę zawsze skupiało wszystko co było związane z motocyklami. Moim idolem jest Greg Hancock, a żużel uprawiam od czternastego roku życia. Aktualnie mam dziewiętnaście lat i większość czasu spędzam na treningach z młodymi zawodnikami z mojego kraju. Chcemy się rozwijać.

Twoja ojczyzna jest dla europejczyków jednym z najbardziej egzotycznych miejsc na świecie, gdzie uprawia się żużel. Jak byś ocenił poziom tej dyscypliny sportu w RPA?

- Żużel kiedyś był jednym z najpopularniejszych sportów w RPA. Poziom na zawodach w moim kraju nie jest obecnie tak wysoki, jak w Europie. Sądzę jednak, że i tak jest dużo lepiej niż kilka lat temu. Obecnie mamy około piętnastu zawodników, którzy trenują na torze w Johannesburgu. Niestety nie mamy torów typowo żużlowych, na których są rozgrywane tylko i wyłącznie zawody w tej dyscyplinie. Staramy się więc jeździć wszędzie tam, gdzie są tory z luźną nawierzchnią, aby doskonalić nasze umiejętności. Takie obiekty znajdują się w kilku miastach, takich jak Johannesburg, Klerksdorp, Port Elizabeth, George, Rustenburg, Newcastle i Bloemfontien. W praktycznie każdym miesiącu mamy jakieś zawody na naszym torze, bywają też miesiące, w których jeździmy w innych miastach.

Jak wygląda szkolenie młodych zawodników w RPA?

- Niestety nie mamy trenerów, którzy mogliby nas szkolić. Wygląda to tak, że my jako lepsi zawodnicy z klubu, staramy się nauczyć resztę, aby osiągnęli nasz poziom. Sami również trenujemy, aby poprawiać swoje umiejętności.

Przeważają u was młodzi zawodnicy?

- Głównie tak. Większość z nas to młodzi chłopacy. W RPA jest też trzech starszych zawodników, którzy występują w naszych zawodach drużynowych.

W jakich miesiącach odbywają się u was zawody?

- Generalnie zawody w RPA odbywają się przez cały rok. Dziewięć lat temu przyjeżdżało do nas kilku żużlowców z Węgier, którzy jeździli na trzytygodniowym tournee. Obecnie nie odwiedzają nas żadni zawodnicy z Europy, gdyż musieliby udać się do nas z własnym sprzętem. Brak sponsorów jest również powodem, przez który nie jeżdżą do nas zawodnicy z Europy.

Masz jakieś informacje odnośnie żużla w innych krajach afrykańskich?

- Wiem, że kiedyś coś próbowano zrobić w Zimbabwe. Myślę jednak, że nic się tam już nie dzieje. Jesteśmy sami.

Wierzysz w to, że żużel w waszym kraju będzie się rozwijał?

- Tak, wierzę w to. Według mnie żużel w Republice Południowej Afryki ma szansę się rozwinąć i być przynajmniej na takim poziomie, jaki był wiele lat temu.

Waszemu ściganiu towarzyszy jakieś zainteresowanie ze strony kibiców i mediów?

- Nasze zmagania ogląda niewielka publiczność. Zazwyczaj jest to około 250-300 osób na zawodach. Nasz sport ma jeszcze mały zasięg, dlatego meczów nie ma w telewizji. Jeśli chodzi o media, to fotografowie oraz reporterzy gazet i czasami różnych magazynów piszą o nas w lokalnej prasie.

Dlaczego żużlowcy z RPA nie ścigają się w rozgrywkach międzynarodowych? Uważasz, że mielibyście szansę jak moglibyście rywalizować z żużlowcami z Europy?

- Mamy kilku zawodników, którzy w mojej ocenie mogliby sobie poradzić na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o mnie, to byłem w Anglii. Niestety niefortunnie upadłem i złamałem obojczyk. Po tej kontuzji wróciłem do swojego kraju.

Czy według ciebie ktoś kto chce się rozwijać może jeździć tylko w RPA, czy jednak wyjazd do Anglii jest konieczny?

- W mojej ocenie Anglia to duży krok w przód w porównaniu do RPA. U nas niestety zawody stoją na o wiele niższym poziomie, niż ma to miejsce w Europie. Nie mamy też żadnych sponsorów i nikt nam tu nie pomaga. To bardziej jest dla nas jak hobby, nie jak profesjonalne ściganie. Nie mamy żadnego sprzętu klubowego. Wszystkie motocykle i części zamienne są prywatne. Żeby móc żyć z uprawiania żużla, zawodnik z Republiki Południowej Afryki musi udać się do Europy.

Planujesz więc wrócić do Europy?

- Zdecydowania tak. Chcę spróbować swoich sił. Jak by mi tam się powiodło, mógłbym pokazać że żużel w RPA istnieje.

W tym sezonie Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów przenoszą się do argentyńskiego miasta Bahia Blanca. Myślisz że byłaby szansa na organizację podobnych zawodów w twoim kraju?

- Uważam, że gdyby była u nas organizacja żużla na odpowiednim poziomie, tego typu zawody byłyby dla nas ogromną szansą.

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (8)
 • makulator Zgłoś komentarz
  Obecnie inny zawodnik z RPa, Byron Bekker, z powodzeniem od kilku sezonów ściga się w National League (trzecia liga w Anglii)
  • NWA Zgłoś komentarz
   Brawa dla chłopaka i jego kolegów uprawiających speedway : ) Nieważne gdzie - żużel trzeba promować jak najlepiej się da .
   • Greg-Tarnów Zgłoś komentarz
    Swego czasu był już zawodnik rodem RPA który podpisał kontrakt z Polskim klubem ale nie wystąpił w żadnym oficjalnym meczu. Nazywał się Karl Lechky był to rok 1997 a klub ŻKS
    Czytaj całość
    Krosno.
    • RECON_1 Zgłoś komentarz
     Fajnie ze cos sie u nich dzieje i za jaks czas moze pojawi sie klasowy raider
     • Kuźwa Zgłoś komentarz
      Johannesburg w 2013 w II lidze, info 100% telefoniczne
      • Max Zgłoś komentarz
       Oczywiscie ze do Anglii. Tam zaczynaja praktycznie wszyscy mlodzi; Amerykanie (Wells, Ingalls), Francuzi (Bellego), Wlosi (Franchetti) i inni. Anglia jest dobrym miejscem dla nich zeby sie
       Czytaj całość
       pokazac, a jak tam sie sprawdza to maja szanse na starty w Polsce.
       • dr_rose Zgłoś komentarz
        można go sprobowac ale czy ja wiem zobaczy sie z czasem moze niech wystartuje w englandach
        • smok Zgłoś komentarz
         Do Polonii go!
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×