WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dążę do rozwoju żużla w kraju - rozmowa z Neilem Pettitem, żużlowcem z RPA

19-letni Neil Pettit jest obecnie najlepszym żużlowcem w RPA. Wygrywa większość turniejów, jednak jak przyznał w rozmowie z portalem SportoweFakty.pl, wie że aby się rozwijać musi pojechać do Europy.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Michał Gałęzewski: Dlaczego wybrałeś właśnie żużel? Speedway nie jest przecież popularny w twoim kraju...

Neil Pettit: Pamiętam, że od dzieciństwa oglądałem mecze żużlowe. Ten sport mnie od zawsze pociągał, a gdy dorosłem, zdecydowałem się spróbować swoich sił. Jak wsiadłem na motocykl, to pochłonęło mnie to do reszty. Swoją jazdą chce dążyć do tego, aby żużel w Republice Południowej Afryki szedł w dobrym kierunku.

Dla polskich kibiców jesteś jak na razie anonimowym zawodnikiem. Co chciałbyś o sobie powiedzieć?

- Od kiedy pamiętam, moją uwagę zawsze skupiało wszystko co było związane z motocyklami. Moim idolem jest Greg Hancock, a żużel uprawiam od czternastego roku życia. Aktualnie mam dziewiętnaście lat i większość czasu spędzam na treningach z młodymi zawodnikami z mojego kraju. Chcemy się rozwijać.

Twoja ojczyzna jest dla europejczyków jednym z najbardziej egzotycznych miejsc na świecie, gdzie uprawia się żużel. Jak byś ocenił poziom tej dyscypliny sportu w RPA?

- Żużel kiedyś był jednym z najpopularniejszych sportów w RPA. Poziom na zawodach w moim kraju nie jest obecnie tak wysoki, jak w Europie. Sądzę jednak, że i tak jest dużo lepiej niż kilka lat temu. Obecnie mamy około piętnastu zawodników, którzy trenują na torze w Johannesburgu. Niestety nie mamy torów typowo żużlowych, na których są rozgrywane tylko i wyłącznie zawody w tej dyscyplinie. Staramy się więc jeździć wszędzie tam, gdzie są tory z luźną nawierzchnią, aby doskonalić nasze umiejętności. Takie obiekty znajdują się w kilku miastach, takich jak Johannesburg, Klerksdorp, Port Elizabeth, George, Rustenburg, Newcastle i Bloemfontien. W praktycznie każdym miesiącu mamy jakieś zawody na naszym torze, bywają też miesiące, w których jeździmy w innych miastach.

Jak wygląda szkolenie młodych zawodników w RPA?

- Niestety nie mamy trenerów, którzy mogliby nas szkolić. Wygląda to tak, że my jako lepsi zawodnicy z klubu, staramy się nauczyć resztę, aby osiągnęli nasz poziom. Sami również trenujemy, aby poprawiać swoje umiejętności.

Przeważają u was młodzi zawodnicy?

- Głównie tak. Większość z nas to młodzi chłopacy. W RPA jest też trzech starszych zawodników, którzy występują w naszych zawodach drużynowych.

W jakich miesiącach odbywają się u was zawody?

- Generalnie zawody w RPA odbywają się przez cały rok. Dziewięć lat temu przyjeżdżało do nas kilku żużlowców z Węgier, którzy jeździli na trzytygodniowym tournee. Obecnie nie odwiedzają nas żadni zawodnicy z Europy, gdyż musieliby udać się do nas z własnym sprzętem. Brak sponsorów jest również powodem, przez który nie jeżdżą do nas zawodnicy z Europy.

Masz jakieś informacje odnośnie żużla w innych krajach afrykańskich?

- Wiem, że kiedyś coś próbowano zrobić w Zimbabwe. Myślę jednak, że nic się tam już nie dzieje. Jesteśmy sami.

Wierzysz w to, że żużel w waszym kraju będzie się rozwijał?

- Tak, wierzę w to. Według mnie żużel w Republice Południowej Afryki ma szansę się rozwinąć i być przynajmniej na takim poziomie, jaki był wiele lat temu.

Waszemu ściganiu towarzyszy jakieś zainteresowanie ze strony kibiców i mediów?

- Nasze zmagania ogląda niewielka publiczność. Zazwyczaj jest to około 250-300 osób na zawodach. Nasz sport ma jeszcze mały zasięg, dlatego meczów nie ma w telewizji. Jeśli chodzi o media, to fotografowie oraz reporterzy gazet i czasami różnych magazynów piszą o nas w lokalnej prasie.

Dlaczego żużlowcy z RPA nie ścigają się w rozgrywkach międzynarodowych? Uważasz, że mielibyście szansę jak moglibyście rywalizować z żużlowcami z Europy?

- Mamy kilku zawodników, którzy w mojej ocenie mogliby sobie poradzić na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o mnie, to byłem w Anglii. Niestety niefortunnie upadłem i złamałem obojczyk. Po tej kontuzji wróciłem do swojego kraju.

Czy według ciebie ktoś kto chce się rozwijać może jeździć tylko w RPA, czy jednak wyjazd do Anglii jest konieczny?

- W mojej ocenie Anglia to duży krok w przód w porównaniu do RPA. U nas niestety zawody stoją na o wiele niższym poziomie, niż ma to miejsce w Europie. Nie mamy też żadnych sponsorów i nikt nam tu nie pomaga. To bardziej jest dla nas jak hobby, nie jak profesjonalne ściganie. Nie mamy żadnego sprzętu klubowego. Wszystkie motocykle i części zamienne są prywatne. Żeby móc żyć z uprawiania żużla, zawodnik z Republiki Południowej Afryki musi udać się do Europy.

Planujesz więc wrócić do Europy?

- Zdecydowania tak. Chcę spróbować swoich sił. Jak by mi tam się powiodło, mógłbym pokazać że żużel w RPA istnieje.

W tym sezonie Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów przenoszą się do argentyńskiego miasta Bahia Blanca. Myślisz że byłaby szansa na organizację podobnych zawodów w twoim kraju?

- Uważam, że gdyby była u nas organizacja żużla na odpowiednim poziomie, tego typu zawody byłyby dla nas ogromną szansą.

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (8):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • makulator 0
  Obecnie inny zawodnik z RPa, Byron Bekker, z powodzeniem od kilku sezonów ściga się w National League (trzecia liga w Anglii)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • NWA 0
  Brawa dla chłopaka i jego kolegów uprawiających speedway : ) Nieważne gdzie - żużel trzeba promować jak najlepiej się da .
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Greg-Tarnów 1
  Swego czasu był już zawodnik rodem RPA który podpisał kontrakt
  z Polskim klubem ale nie wystąpił w żadnym oficjalnym meczu.
  Nazywał się Karl Lechky był to rok 1997 a klub ŻKS Krosno.

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (8)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×