Przed półfinałem DPŚ: Bydgoszcz nową areną żużlowego mundialu

 / Trybuna główna na stadionie Polonii Bydgoszcz
/ Trybuna główna na stadionie Polonii Bydgoszcz

Do tej pory na pięciu stadionach w Polsce odbywały się różne etapy Drużynowego Pucharu Świata. Stadion Polonii będzie szóstym obiektem w naszym kraju, który ugości uczestników DPŚ.

W tym artykule dowiesz się o:

Pierwsze cztery edycje Drużynowego Pucharu Świata rozgrywano w jednym kraju przez cały tydzień. Szybko jednak okazało się, że taka formuła nie do końca się sprawdza, bo poszczególne turnieje bez udziału gospodarzy nie cieszą się sporą frekwencją.

Od 2005 roku Drużynowy Puchar Świata rozgrywany jest w trzech różnych krajach. Dwa goszczą półfinalistów, a trzeci organizuje baraż i wielki finał. Taki podział geograficzny jest zdecydowanie bardziej trafny. Każdy turniej przyciąga kibiców, a najtrudniej jest zgromadzić dobrą frekwencję na barażu, gdy nie startuje w nim gospodarz.

FIM Speedway World Cup nie ma szczęścia do pogody. Finał w Lesznie w 2009 roku musiał być przełożony z soboty na niedzielę, a i w drugim terminie batalia o tytuł odbywała się na raty, będąc przedzielona potężną ulewą. Podobnie było w Vojens w 2010 roku, kiedy to deszcz przerwał sobotni finał i musiano zawody przełożyć na niedzielę. Deszcz najwyraźniej sprzyja Polakom, bo w obu triumfowali podopieczni Marka Cieślaka.

Do tej pory tylko cztery kraje organizowały zawody o Drużynowy Puchar Świata. Mało tego, finałowy turniej odbywał się w zaledwie trzech państwach. Szwecja w tym roku dołącza do grona organizatorów wielkich finałów DPŚ. Wcześniej bowiem odbyły się tam tylko dwa turnieje w Eskilstunie oraz Malilli. Teraz G&B Arena będzie areną pierwszego w Szwecji finału DPŚ.

Rekordowa pod względem turniejów DPŚ jest Wielka Brytania. Do tej pory na Wyspach odbyło się 17 turniejów. Druga pod tym względem jest Polska, która zorganizowała 16 turniejów, a bydgoski półfinał będzie siedemnastym. Trzecia w tej klasyfikacji Dania organizowała 12 zawodów DPŚ, a pod względem indywidualnym niekwestionowanym liderem jest Vojens, gdzie odbyło się 8 turniejów FIM Speedway World Cup.

Jeśli chodzi o organizację wielkich finałów, trzy razy odbyły się one w Danii i wszystkie w Vojens Speedway Center w 2003, 2008 i 2010 roku. Trzy razy Puchar Świata wręczany był także w Wielkiej Brytanii, z tym że każdy na innym obiekcie. W Peterborough w 2002 roku, Poole w 2004 i Reading w 2006. Liderem pod względem finałów jest oczywiście Polska. W naszym kraju odbyło się 5 decydujących turniejów DPŚ. Dwa razy gospodarzem był Wrocław w 2001 i 2005 roku, dwa razy Leszno w 2007 i 2009 roku oraz raz Gorzów w poprzednim sezonie.

Areny Drużynowego Pucharu Świata
Wielka Brytania - 17 turniejów
Coventry - 2
Eastbourne - 3
King's Lynn - 2
Peterborough - 3
Poole - 3
Reading - 2
Sheffield - 1
Swindon - 1
Polska - 16 turniejów
Gdańsk - 3
Gorzów - 1
Leszno - 5
Rybnik - 1
Wrocław - 4
Dania - 12 turniejów
Holsted - 2
Outrup - 2
Vojens - 8
Szwecja - 2 turnieje
Eskilstuna - 1
Malilla - 1

Źródło artykułu: