Pogoda w Szwecji okazała się łaskawa dla polskich drużyn, które czekają na odjechanie zaległych spotkań. Tuż po oficjalnym odwołaniu przez sędziego Derbów Pomorza, przedstawiciele bydgoskiej Polonii i toruńskiego Unibaksu doszli do porozumienia, że chcą się spotkać ponownie we wtorek 7 sierpnia. Taka też propozycja została przekazana Speedway Ekstralidze, jednak termin nie mógł zostać od razu oficjalnie potwierdzony, gdyż był datą rezerwową rozgrywek szwedzkiej Elitserien. Na szczęście we wtorkowy wieczór w Szwecji odbyły się wszystkie zaplanowane mecze, dlatego też nic nie stało na przeszkodzie, by potwierdzić zaproponowany termin. Taką też decyzję wydała Speedway Ekstraliga, a bydgoskie Derby Pomorza rozpoczną się o 18:30.
Bydgoski klub przypomina, że bilety na mecz z Unibaksem Toruń zachowują ważność i na ich podstawie będzie można wejść na stadion w powtórzonym terminie zawodów. Do końca obecnego tygodnia istnieje możliwość zwrotu biletów w kasie klubu w Bydgoszczy przez osoby, które nie będą mogły pojawić się na przełożonym spotkaniu. Do czwartku będzie również możliwość zwrotu wejściówek w kasie klubu w Toruniu.
kraju lub prowincji (regionu) Metropolitalność Bydgoszczy
• Bydgoszcz, 8 miasto w Polsce, jest jedynym miastem w województwie kujawsko - pomorskim które:
1) jest członkiem Unii Metropolii Polskich
2) spełnia kryteria metropolitalności wg stowarzyszenia miast europejskich Eurocities (m.in. norma europejska dla metropolii to min. 250 tys. mieszkańców).
• Bydgoszcz - po doliczeniu Nakła, Szubina, Łabiszyna i przyległych gmin ściśle związanych z Bydgoszczą - to blisko 600 tys. mieszkańców.
• Bydgoszcz jako jedyne miasto w województwie posiada miasta satelickie, które w naturalny sposób tworzą już Metropolię Bydgoską, do nich należą: Nakło, Szubin, Łabiszyn, Solec Kujawski, Koronowo. Stworzone już są więzi społeczne i gospodarcze. Metropolia w ustawie ?
• Metropolie (zespoły metropolitalne) mają być jednostkami, które docelowo będą zarządzać największymi obszarami miejskimi wraz z najbliższym otoczeniem.
• Docelowo metropolie mają zastąpić w tym względzie nawet marszałka i urzędy marszałkowskie – to właśnie władze metropolii będą rozdzielać pieniądze na rozwój. W niektórych projektach widzi się w tej roli marszałka województwa a takie rozwiązanie może przynieść dalsze negatywne skutki dla Bydgoszczy i jej marginalizowanie w regionie. Podsumowanie
• Dla Bydgoszczy nie jest korzystne odgórne wpisywania metropolii bydgosko-toruńskiej wprost do ustawy. W ustawie powinny być podane tylko warunki dla powstania metropolii (np. liczba ludności, gęstość zaludnienia). Jeżeli dany region je wypełnia, może stworzyć Metropolię.
• Inaczej należy rozumieć aglomerację - w brzmieniu potocznym jest skupiskiem sąsiadujących ze sobą miast i wsi, które stanowią wspólny organizm, poprzez zintegrowanie lub uzupełnianie się rozmaitych form infrastruktury tych miejscowości oraz wzajemne wykorzystywanie potencjałów, którymi te miejscowości dysponują.
• Sztuczne kreowanie metropolii bydgosko-toruńskiej grozi marginalizacją gmin i miast naturalnie ciążących do Bydgoszczy i przesunięcie kierunku jej oddziaływania w nienaturalny sposób na wschód (odległość do Torunia to aż 40 km, obszaru niezurbanizowanego, w większości objętego Puszczą Bydgoską, znajdującego się w obszarze chronionym Natura 2000). Jest to świadome rozbijanie naturalnych więzi istniejących w obszarze oddziaływania Bydgoszczy.
• Założeniem powinno być, aby metropolie powstawały oddolnie i dobrowolnie, a nie były narzucane odgórnie poprzez ustawę. Według prof. Grzegorza Węcławowicza z PAN żadnych rozwiązań nie da się narzucić odgórnie, to są procesy społeczne.
• Projekt koncepcji przestrzennej zagospodarowania kraju do roku 2033, który ma stać się podstawą ustawy porządkującej ład przestrzenny i dać szansę na rozwój dużych miast, pokazuje Bydgoszcz jako odrębną jednostkę miejską i motor napędowy dla rozwoju regionu. METROPOLIA BYDGOSKA nie dzieli a łączy, gwarantuje sprawiedliwy podział środków i dynamiczny rozwój całego regionu. Czytaj całość