Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Juniorzy głównymi postaciami - podsumowanie 14. kolejki ENEA Ekstraligi

Polscy młodzieżowcy pojechali dobrze w 14. kolejce ENEA Ekstraligi. Dzięki juniorom Unia Leszno wygrała z Azotami Tauron, a najmłodsi zawodnicy Stelmetu Falubazu i Stali wykazali się w derbach.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Cudowne pokolenie polskiego żużla?

Rzadko kiedy zdarza się, żeby w jednej kolejce aż dziewięciu młodzieżowców zdobywało ponad siedem punktów! Tak było w 14. rundzie ENEA Ekstraligi. Tradycyjnie już znakomicie spisała się młodzież Unii Leszno. Bracia Przemysław i Piotr Pawliccy zdobyli łącznie 23 punkty i 3 bonusy pokazując, że przyszłość stoi przed nimi otworem. W tym samym spotkaniu 10 punktów i bonus zdobył Maciej Janowski, reprezentujący Azoty Tauron Tarnów.

Młodzieżowcy obu drużyn świetnie spisali się też w derbach Ziemi Lubuskiej. Patryk Dudek zdobył 9 punktów, wygrywając trzy wyścigi, natomiast Bartosz Zmarzlik 8 punktów i 2 bonusy. Po raz kolejny zadziwili juniorzy z Bydgoszczy. Mikołaj Curyło i Szymon Woźniak zdobyli odpowiednio 10 punktów i 2 bonusy oraz 9 punktów i bonus, czym przeważyli szalę zwycięstwa w spotkaniu z Unibaxem Toruń, w którym czwarty z najskuteczniejszych był nie kto inny jak junior - Kamil Pulczyński. "Swoje" zrobił też Artur Czaja z Dospelu Włókniarza Częstochowa, który w czterech wyścigach uzyskał 7 punktów i bonus w konfrontacji z gdańszczanami.

Polscy juniorzy pojechali w 14. kolejce znakomicie Polscy juniorzy pojechali w 14. kolejce znakomicie

Lubuskie derby na remis

Spotkanie Stelmetu Falubazu Zielona Góra ze Stalą Gorzów miało być i było wizytówką 14. kolejki ENEA Ekstraligi. Przed spotkaniem w lepszym położeniu byli zielonogórzanie, którzy prowadzili ze Stalą w tabeli i byli uskrzydleni pewnym zwycięstwem z Unią Leszno. W drużynie gorzowskiej nieustabilizowaną formę miał ciągle Tomasz Gollob, co nie nastrajało optymizmem przed kluczową częścią sezonu.

Gollob się jednak wreszcie obudził! W niedzielę zdobył 12 punktów i bonus. Wsparcie dobrze punktujących kolegów (pięciu gorzowian zdobyło siedem punktów lub więcej) pozwoliło na wywiezienie dwóch punktów z jaskini lwa. Zielonogórzanie zaledwie zremisowali. Po raz kolejny zawiódł Rune Holta i dobra postawa trójki liderów i młodzieżowca nie wystarczyła do zwycięstwa.

Gorzowianie wywieźli z Zielonej Góry ważny remis Gorzowianie wywieźli z Zielonej Góry ważny remis

W Bydgoszczy lepsza Polonia, w derbach Unibax

Polonia Bydgoszcz głównie dzięki dobrej postawie młodzieżowców, pokonała Unibax Toruń 49:41, jednak bonus pojechał do Torunia. Właśnie juniorzy - Mikołaj Curyło i Szymon Woźniak byli motorem napędowym zespołu. Solidnie punktował też Emil Sajfutdinow i mimo przeciętnej postawy polskich seniorów, wystarczyło to do zwycięstwa.

W Unibaxie trzech lepiej punktujących zawodników na tor wyjeżdżało po sześć razy, dzięki czemu udało się torunianom zniwelować rozmiary porażki. W końcu już po dziewięciu wyścigach na tablicy wyników widniał rezultat 34:20. Żaden z żużlowców Aniołów nie potrafił jednak wygrywać większości wyścigów.

Bydgoszczanie wygrali w prestiżowym pojedynku z rywalami z Torunia Bydgoszczanie wygrali w prestiżowym pojedynku z rywalami z Torunia

Ważne zwycięstwo Byków

Po porażce ze Stelmetem Falubazem Zielona Góra, zespół Unii Leszno był przez wielu skazany na podobny rezultat w konfrontacji z Azotami Tauron Tarnów. Liderzy tabeli przyjechali do Leszna w najmocniejszym możliwym składzie, jednak jak się okazało nie wystarczyło to do zwycięstwa.

W Unii znakomicie pojechali bracia Pawliccy, "swoje" dołożyli Troy Batchelor oraz Damian Baliński i wystarczyło to do zwycięstwa. W Unii zawiódł Janusz Kołodziej, który po zwycięstwie w swoim pierwszym wyścigu, nie potrafił wyprzedzić na torze żadnego zawodnika. Słabo pojechał też Leon Madsen, a trzech zawodników, którzy zresztą nie ustrzegli się wpadek nie wygra meczu.

Leszczynainie odnieśli ważne zwycięstwo Leszczynainie odnieśli ważne zwycięstwo

Woffinden zastąpił Jędrzejaka

Zespół Betardu Sparty Wrocław jechał do Rzeszowa skazany na pożarcie i rzeczywiście nie potrafił skutecznie rywalizować z rywalami. Ostatecznie przegrał różnicą szesnastu punktów, jednak dwóch żużlowców wrocławskiej drużyny na tor wyjeżdżało po sześć razy.

W drużynie gospodarzy bezbłędny był Jason Crump, ważne punkty zdobyli Grzegorz Walasek i Rafał Okoniewski, a z dobrej strony pokazał się Maciej Kuciapa. W klubie z Wrocławia pierwsza para - Fredrik Lindgren i Tai Woffinden zdobyła łącznie aż 22 punkty. To jednak nie dało zbyt wiele, gdyż tym razem słabo pojechał lider klubu z Dolnego Śląska, Tomasz Jędrzejak. Większej walki z rywalami nie nawiązali też wrocławscy juniorzy.

Jason Crump nie zaznał goryczy porażki Jason Crump nie zaznał goryczy porażki

Rzeź niewiniątek w meczu outsiderów

Drużyny z Częstochowy i z Gdańska zamykają ligową tabelę. W Częstochowie nie było jednak widać tego, że Dospel Włókniarz zajmuje dopiero dziewiąte miejsce w ligowej tabeli. Wygrana gospodarzy nie podlegała dyskusji od pierwszych wyścigów. Już po trzecim było 13:5 dla gospodarzy. Po kolejnych stało się jasne, że nie tylko wygrana, ale i punkt bonusowy zostaną w Częstochowie.

W zespole Lotosu Wybrzeże Gdańsk biegi (tylko dwa) potrafił wygrywać jedynie Nicki Pedersen. Kilka razy z zawodnikami drugiej linii Dospelu Włókniarz wygrywał Renat Gafurow. Pozostali pojechali bardzo słabo. Wśród częstochowian każdy zrobił "swoje", a żadnej porażki z rywalami nie zanotował Grigorij Łaguta.

Częstochowianie pewnie wygrali z Lotosem Wybrzeże Częstochowianie pewnie wygrali z Lotosem Wybrzeże

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (8):

 • Polonista FORDON Zgłoś komentarz
  Byłoby fajnie jakby pozostałe kluby tropem Unii Leszno, Falubazu i Polonii zaczęły szkolić na potęge polską młodzież...zagraniczna może tańsza ale z pewnością to nie to samo co nasi
  Czytaj całość
  rodowici...dobrze, że polska szkoła powoli wychodzi z dołka i widać w oddali lepsze czasy...
  • olas Zgłoś komentarz
   Może chociaż dzięki wychowankom żużel złapie trochę wiatru w żagle. Nie można dopuścić do sytuacji jak w Anglii - że w Elite L. jeździ jeden czy dwóch juniorów!
   • Grzegorz Zgłoś komentarz
    Gdyby wszystkie kluby porządnie szkoliły młodzież, nie byłoby problemu z regulaminami finansowymi etc. zagranicznych gwiazd, gdyż owe gwiazdy byłyby niepotrzebne w naszej lidze. Jasne,
    Czytaj całość
    że świetni młodzieżowcy krajowi też chcieliby wysokie angaże, ale zawsze łatwiej dogadać się z krajanem, niż z "dzikim"
    • rados Zgłoś komentarz
     i to pokazuje ze zmiany regualminowe dotyczace jazdy juniorow byly jak najbardziej na plus . bardzo duzo daja ligi juniorow itp , w koncu tez i sami zawodnicy zrozmieli ze musza duzo trenowac
     Czytaj całość
     zapoczatkowali to bracia pawliccy a teraz mamy cala ekipe zdolnych i dobrze jezdzacych chlopakow , dunczycy tez postawili na szkolenie wydaje sie ze anglicy szwedzi i australijczycy sa dalego z tylu
     • Laguna Bydg Zgłoś komentarz
      Młodzi zapunktowali a Asy zawiodły. Rune Holta kompletne dno.
      • Kocham Was Byki Zgłoś komentarz
       Dziękuje Wam Bracia Pawliccy Kocham Was Byki I reszcie Byków też chociaż Bracia pojechali trochę lepiej
       • dlugi666 Zgłoś komentarz
        To jest budujące, że juniorzy coraz bardziej stanowią o sile swoich drużyn. I co ciekawe tylko jeden z wymienionych w artykule nie jest wychowankiem drużyny w której startuje.
        • WerUNIA Zgłoś komentarz
         Powtórzę się, ale muszę stwierdzić, że w młodzieży siła jest!!!
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×