Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Gdańszczanie w finałach MDMP

W środę, 12 września w Gdańsku rozegrany zostanie finał MDMP. Gospodarze turnieju reprezentujący Lotos Wybrzeże Gdańsk pojadą w finale po raz ósmy w historii. Jak dotąd zdobyli pięć medali.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski

Żużlowcy Wybrzeża Gdańsk po raz pierwszy w finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski pojechali już w inauguracyjnych rozgrywkach. W 1978 roku rozegrano cztery turnieje na torach finalistów, a liderami młodzieżowej formacji Wybrzeża byli wówczas Andrzej Marynowski i Mirosław Berliński, dzięki czemu gdańszczanie zdobyli srebrne medale, przegrywając jedynie z Unią Leszno. Dwa lata później Wybrzeże znów zdobyło srebrne medale, przegrywając z Falubazem Zielona Góra. Co ciekawe oprócz najskuteczniejszego Mirosława Berlińskiego, punkty dla gdańszczan zdobywali znani aktualnie z trenerskiej ławy Grzegorz Dzikowski i Piotr Żyto.

W dwóch kolejnych latach finałów MDMP nie rozgrywano, co z pewnością zadziałało na szkodę młodych gdańszczan, którzy byli "w gazie". W 1983 na torze w Tarnowie czerwono-biało-niebiescy zdobyli jedyny w historii złoty medal w tych rozgrywkach. Uzbierali 31 punktów, a najwięcej "oczek" zdobyli Mirosław Berliński, Dariusz Stenka i Piotr Żyto. Rok później gdańszczanie zdobyli brązowe medale i było to ostatnie miejsce na podium do 2010 roku. W finałach Wybrzeże znajdowało się jeszcze w 1985 i 1999 roku, ale zajmowało odpowiednio czwarte i piąte miejsce.

W 2010 roku finał rozegrano w Łodzi. Wygrała drużyna Caelum Stali Gorzów Wielkopolski, a młodzieżowcy Lotosu Wybrzeże Gdańsk po latach posuchy zdobyli srebrne medale! Aż dziesięć punktów w czterech wyścigach uzbierał Cyprian Szymko. Ważne oczka dołożyli też Mateusz Lampkowski, Damian Sperz i Marcel Szymko. W 2012 roku szansę na drugi medal ma jedynie ten ostatni. Pozostali przeszli już w wiek seniora.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×