Robert Noga - Żużlowe podróże w czasie (28): Jarosław - pierwsza stolica żużlowego Podkarpacia

Robert Noga przybliża kibicom zapomniane ośrodki, w których kiedyś warczały motocykle żużlowe. Tym razem przystankiem w jego wędrówce będzie Jarosław.

W tym artykule dowiesz się o:

Pozwolą Drodzy Czytelnicy, że kolejny odcinek naszych wspólnych żużlowych podróży w czasie rozpocznę od małego remanentu. Jeden z uczestników forum wpisał niedawno sugestię, aby w jednym felietonie postarać się wymienić wszystkie działające niegdyś ośrodki żużla w Polsce. Nie wiem, czy to dobry pomysł, myślę, że lepsze jest poświęcenie całego odcinka danej miejscowości - klubowi, co staram się systematycznie czynić w miarę mojej wiedzy, zdobywanych wiadomości i odkrywanych źródeł. Dziś kolejny przykład. Dziękuję również tym Czytelnikom, którzy wykazali czujność dotyczącą przynależności klubowej Marka Lorama w 1998 roku, kiedy to w lidze angielskiej królowały "Wiedźmy z Ipswich", o których traktował poprzedni odcinek. Jak to mawiają "gdzie drwa rąbią, tam wióra lecą", fajnie, że nie brakuje sympatyków żużla, których teksty poświęcone historii interesują, i mają na jej temat sporą wiedzę. Tyle pozamerytorycznego wstępu, a teraz ad rem. Podkarpacie należało po wojnie do najaktywniejszych regionów w kraju jeżeli chodzi o zainteresowanie wyścigami motocyklowymi na maszynach przystosowanych na torach. Zaglądając do starej, pożółkłej już prasy lub nowszych opracowań znaleźć można nazwy kilku klubów, których zawodnicy na miarę możliwości sprzętowych i finansowych startowali, w regionalnych głównie zawodach. Były to: Rzeszowskie Towarzystwo Kolarzy i Motorzystów z Rzeszowa, Cukrownik Przeworsk, Czuwaj Przemyśl oraz Rzemieślniczy Klub Sportowy z Jarosławia. I właśnie to miasto stało się nie koronowaną stolicą początków powojennej przygody Podkarpacia z żużlem. Dlaczego? Otóż początkowo tylko w Jarosławiu istniał prowizoryczny tor do uprawiania tej dyscypliny sportu, toteż to tutaj organizowano cieszące się sporym zainteresowaniem zawody dla prekursorów żużla z regionu i nie tylko. Tak było w 1947 roku, z którego zachowały się notki prasowe o rozegranych turniejach. W pierwszym udział wzięli zawodnicy z klubów podkarpackich, a zwyciężył w nich rzeszowianin Józef Dyląg przed zawodnikami miejscowego Rzemieślnika Mieczysławem Maciejowskim i Leopoldem Dudziakiem. W drugim wystartowali także żużlowcy z Krakowa. Tutaj także najlepszy okazał się Dyląg. Drużynowo wygrał Team Kraków przed RTKiM Rzeszów oraz Rzemieślnikiem. Oczywiście jeżdżono na motocyklach przystosowanych. Tamte zawody miały swój niepowtarzalny urok i klimat, dominował entuzjazm i… prowizorka. Oto fragment sprawozdania z powyższego turnieju: "Zawody rozpoczęły się zamiast o 14,15 dopiero o 15,45, przeciw czemu publiczność gwałtownie protestowała-biegi indywidualne odbyły się już o zmierzchu, a ich finał wśród ciemności. Zbyt długie przerwy i zapowiadanie w czasie huku motorów oraz pomijanie podawania czasów wytworzyło bałagan. Urządzenie zawodów równocześnie z piłkarską atrakcją sportową na stadionie JKS jest objawem niemiłej konkurencji i godzi w interesy publiczności i zainteresowanego klubu" - Jak więc widać rozmaicie bywało.

W lipcu 1948 roku oddano do użytku pierwszy tor w Rzeszowie i od tej pory to właśnie on stał się odtąd na kilka lat główną areną tego sportu na Podkarpaciu. Ale jarosławianie nadal byli aktywni i dosyć regularnie brali udział w zawodach. Na przykład 15 sierpnia tego roku wzięli udział w turnieju z udziałem zawodników także z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. I tak było w kolejnych sezonach, wówczas to żużlowcy z Jarosławia występowali już pod firmą Kolejarza, startując między innymi w mistrzostwach okręgu. W 1950 roku padł pomysł budowy w Jarosławiu profesjonalnego, jak na tamte czasy, toru do rozgrywania imprez żużlowych na stadionie miejscowego JKS-u. Zorganizowano nawet zbiórkę pieniędzy na ten cel, sprzedawano tzw. cegiełki. W trakcie budowy natrafiono jednak na mogiły żołnierzy niemieckich z okresu wojny. Prace przerwano i nigdy już nie wznowiono. Oczywiście, jak to w tamtych latach bywało w różnych ośrodkach, wyścigi żużlowe były jedynie jednym z elementów działalności klubów motocyklowych, które organizowały także rajdy, wyścigi drogowe, parady motocyklowe. W Jarosławiu pokuszono się nawet o organizację meczu… piłki motocyklowej! Wiosną 1950 roku Kolejarz przegrał z drużyną RTKiM 0:1. Grano na boisku rozmiarami przypominającymi boisko do piłki nożnej w składzie po pięciu zawodników w polu i bramkarz. Działalność sekcji motocyklowej Kolejarza została zakończona w 1957 roku, kiedy to klub wszedł w skład Jarosławskiego Klubu Sportowego. Wtedy też zakończyły się definitywnie jakiekolwiek marzenia, aby w Jarosławiu powstała profesjonalna sekcja żużlowa, startująca na specjalistycznych maszynach Japach lub FIS-ach. Na szczęście z Jarosławia do Rzeszowa nie jest specjalnie daleko, około 50 kilometrów, tak więc miejscowi fani mogli odbywając krótką podróż przeżywać żużlowe emocje. Jeszcze w latach 50-tych mieli dodatkową motywację, mogąc oglądać w barwach Stali swojego ziomka Władysława Bistronia. Ten lwowiak z pochodzenia zasilił rzeszowski klub w 1952 roku i występował w tym zespole przez kilka kolejnych sezonów, awansując z nim w 1957 roku do ekstraklasy i występując w niej rok później. Miał przyjemność startować w jednym zespole razem z tak znanymi zawodnikami jak: Eugeniusz Nazimek, Florian Kapała, Janusz Kościelak czy Jan Malinowski.


Robert Noga

Komentarze (8)
avatar
lehoo
20.06.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
dla zainteresowanych jarosławskim żużlem: www.motoarchiwumjaroslawia.pl 
avatar
lehoo
28.09.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
brawo Panie Noga! Tak właśnie wyglądała jaroslawska historia. A wszystkich "ZNAWCÓW" dyscypliny żużlowej jak SENIOR 49 zapraszam na www.motorbikejaroslaw.pl/historia. Czytaj całość
Boby
15.09.2012
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
"ten lwowiak z pochodzenia zasilił rzeszowski klub w 1952 roku i występował w tym zespole przez kilka kolejnych sezonów, awansując z nim w 1957 roku do ekstraklasy i występując w niej rok późni Czytaj całość
avatar
sympatyk zuzla
15.09.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ciekawa historia Jarosławia.DO zawodników Nazimka Kapały to z tym ostatnim rozmawiałem osobiście ale to już odległe czasy,w ten czas jechano na fisach.pozdrawiam 
avatar
Kenzo Tokyo
15.09.2012
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
panie noga kiedy pan skonczysz ujadac na Rzeszów??? 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.