WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

To ma być monolit - czyli podsumowanie okresu transferowego w Rawiczu

Kolejarz Rawicz po awansie do pierwszej ligi jest uważany za jednego z głównych pretendentów do spadku. Bacząc na skład, jaki zbudowano w tym mieście, trudno się z tym stwierdzeniem obiektywnemu kibicowi nie zgodzić. Miejscowi fani wierzą jednak w to, że z pomocą solidnych żużlowców pozyskanych w ostatnich kilkudziesięciu dniach ?Niedźwiadki? będą w stanie nawiązać walkę z każdym rywalem, szczególnie na swoim, doskonale znanym większości ?kolejarzy? torze. Spoglądając na kadrę Kolejarza, łatwo można dojść do wniosku, że siłą drużyny nie powinny być indywidualności, lecz monolit.
Jarosław Handke
Jarosław Handke

KUP bilet na Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!
Przed rozpoczęciem okresu transferowego rawiccy działacze mówili o tym, że w zespole pozostanie co najwyżej trzech ? czterech zawodników, którzy w ubiegłym sezonie wywalczyli przepustkę do wyższej ligi. Tak też się stało. Pozostali: Piotr Dym, Andrzej Zieja oraz przedstawiciel młodego pokolenia zdolnych Duńczyków, Casper Wortmann. Ważne umowy posiadali natomiast: Jernej Kolenko, Marcel Kajzer oraz Nikola Martinec. Warto dodać, że przed dwoma tygodniami ten pierwszy przedłużył kontrakt z Kolejarzem do 2013 roku!

Szeregi juniorów zasilili ponadto: Klaus Jakobsen, Erik Pudel oraz Paweł Ratajszczak. Duńczyk w minionym sezonie wystartował w zaledwie jednym biegu w barwach PSŻ-u Poznań, zdobywając w nim jeden punkt. W Rawiczu liczą, że częściej i z lepszym skutkiem będzie on reprezentował barwy ?żółto ? zielonych?. Zresztą do sprawy podszedł bardzo poważnie i zaproponował spotkanie z miejscowymi kibicami, a także przyjechał do Polski i zamówił kevlar z wyszytym logiem Kolejarza. Pudel to zawodnik perspektywiczny, kilka razy z niezłej strony pokazywał się na zawodach młodzieżowych w ubiegłym sezonie. Podobnie rzecz się ma z Ratajszczakiem. Tyle tylko, że ten częściej miał okazję jeździć na rawickim owalu. Ci, którzy pamiętają jego jazdę przy ul. Grota Roweckiego, dostrzegli zapewne, że jest to waleczny junior. Podczas rozmowy z nim można stwierdzić, że jest to skromny i rozsądny młodzieniec, dlatego też powinni mieć z niego w południowej Wielkopolsce pociechę.

Niewykluczone, że do ekipy Kolejarza dołączy jeszcze widowiskowo jeżdżący Simon Gustafsson. Młodemu Szwedowi ciężko będzie rywalizować o miejsce w składzie Unibaxu Toruń z Chrisem Holderem, ale decyzję o jego ewentualnym wypożyczeniu włodarze ?Aniołów? podejmą w przeciągu kilku najbliższych tygodni.

Wśród seniorów, doskonale znających rawicki tor Dyma i Zieję, wesprą nowo pozyskani: Marcin Nowaczyk, Ronnie Jamroży, Grzegorz Knapp oraz trójka obcokrajowców. ?Martin? to doskonale znany rawickim fanom zawodnik, ostatnio nie wiodło mu się jednak najpierw w Zielonej Górze, następnie w Poznaniu?Liczy na to, że w Rawiczu uda mu się odbudować formę w ?swoim? klubie. Co ciekawe, był on bliski przejścia do Kolejarza już zimą przed sezonem 2007. ?Ronek? to mimo młodego wieku, już dość doświadczony jeździec. Początek poprzedniego roku miał bardzo dobry, jednak z biegiem czasu na skutek m.in. problemów sprzętowych jeździł już słabiej. Ta dwójka radzi sobie na rawickim torze również bardzo dobrze. Niewiadomą może być forma Knappa. Ostatni sezon w barwach Wybrzeża wychowanek GKM-u Grudziądz chciałby zapewne wymazać ze swej kariery. Żużlowiec ten jednak z ?niejednego pieca chleb jadł?, a jego wyniki z sezonu 2006 mogą świadczyć o dużym potencjale. Ponadto niedawno jako jedyny Polak zakwalifikował się do finału sanockiego czempionatu na lodzie.

Stranieri, którzy będą reprezentować Kolejarza to: Henrik Gustafsson, Jason Doyle oraz Semen Własow. Podpisanie kontraktu z tym pierwszym było sporym zaskoczeniem dla wielu kibiców w całej Polsce. Kontrakt ten jest też swego rodzaju ?handicapem? dla ewentualnych startów z niedźwiedziem na plastronie jego syna?Natomiast forma niestartującego już od kilku lat na polskich torach Henrika pozostaje zagadką. Doyle z dobrej strony zaprezentował się podczas mistrzostw Australii. W jego wynikach widać było z turnieju na turniej progres. Można zaryzykować stwierdzenie, że gdyby odbyła się jeszcze jedna runda mistrzostw, to Jason znalazłby się na podium w klasyfikacji generalnej. Niekrótko trwały pertraktacje z Własowem. Rosjanin początkowo żądał gwarancji startowych, ale ostatecznie przystał na umowę bez tego punktu. Jego główną cechą jest waleczność i zawziętość, co zresztą potwierdził nieraz na polskich torach.

Istniała opcja, by w drużynie pozostał Robert Mikołajczak, jeden z architektów sukcesu z ubiegłego roku. Dostał od działaczy propozycję, stwierdził że musi się nad nią zastanowić i ostatecznie jej nie zaakceptował. Wylądował w Łodzi, gdzie finansowo na pewno nie straci, gdyż prezes Skrzydlewski mówił niedawno, że na ?Mikołaja? i Staszka Burzę wydał niemałe pieniądze.

Dosyć nieelegancko zachował się w połowie stycznia Marcin Liberski. Informowaliśmy wówczas Państwa, że ?Niedźwiadki? może zasilić junior pochodzący z Wielkopolski. Mowa była właśnie o wychowanku KM-u Ostrów. Można powiedzieć, że jedną nogą był już w Rawiczu, by odrzucić finalnie tę ofertę i podpisać kontrakt w ?Mieście Włókniarzy?.

Ponadto pertraktowano m.in. z: Robertem Miśkowiakiem, Piotrem Świderskim, Dariuszem Śledziem, Michałem Szczepaniakiem, Dawidem Ruudem czy z Dawidem Stachyrą. Bardzo blisko jazdy w Kolejarzu był szczególnie Krystian Klecha, który będzie reprezentował jednak barwy ekstraligowej Unii Tarnów. Do tego, by 7. zawodnik finału IMP startował na torze przy ul. Grota Roweckiego zabrakło dwóch dni.


Według wielu ekspertów, rawiczanie powinni z obecnym składem spaść do II ligi. Szczególnie w meczach wyjazdowych o punkty ?Niedźwiadkom? nie będzie, zważając na silne składy Bydgoszczy, Gdańska czy Ostrowa. Ale na własnym obiekcie drużyna, która ma być ZESPOŁEM z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy, powinna popsuć sporo krwi niejednemu faworytowi.

Kolejarz Rawicz:

Seniorzy:
Ronnie Jamroży - 1,352
Grzegorz Knapp - 1,200 (niesklasyfikowany)
Marcin Nowaczyk - 0,844 (niesklasyfikowany)
Piotr Dym - 2,333 (II liga)
Andrzej Zieja - 2,333 (II liga)
Jernej Kolenko (Słowenia) - 1,881 (II liga)
Semen Własow (Rosja) - 2,250 (niesklasyfikowany)
Jason Doyle (Australia) - nie startował
Henrik Gustafsson (Szwecja) - nie startował

Juniorzy:
Marcel Kajzer - 1,800 (II liga)
Casper Wortmann - 2,000 (II liga - niesklasyfikowany)
Klaus Jakobsen - 1,000 (I liga - niesklasyfikowany)
Nikola Martinec (Chorwacja) - nie startował
Erik Pudel (Niemcy) - nie startował
Paweł Ratajszczak - nie startował

Przyszli:
Jason Doyle, Klaus Jakobsen (Poznań), Erik Pudel (Gorzów), Grzegorz Knapp (Gdańsk), Henrik Gustafsson, Ronnie Jamroży (Grudziądz), Marcin Nowaczyk (Poznań), Semen Własow (Krosno), Paweł Ratajszczak (Leszno)

Odeszli: Jonas Raun (Łódź, zawiesił karierę), Robert Mikołajczak (Łódź), Rafał Kowalski, Adrian Płuska, Matthias Schultz (Łódź)

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
własne

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×