Holder najczęściej na podium - klasyfikacja "medalowa" Grand Prix 2012

Chris Holder w pięciu na jedenaście turniejów GP 2012 stał na podium. Jeśli już "Crispy" wchodził do wielkiego finału, zawsze stawał na podium. Autorem hat-tricku jest za to Antonio Lindbaeck.

Maciej Kmiecik

Chris Holder  jest liderem klasyfikacji przejściowej cyklu Grand Prix. Przewodzi także w klasyfikacji liczby miejsc na podium. Australijczyk pięciokrotnie dojeżdżał do wielkiego finału. Za każdym razem stawał na podium. Dwa turnieje wygrał, w dwóch finiszował na drugim miejscu, a w jednym stanął na najniższym stopniu podium.

Po cztery razy na podium w tym sezonie stawali Nicki Pedersen, Greg Hancock i Tomasz Gollob. Duńczyk -biorąc pod uwagę kolor umownego medalu - jest drugi w tej klasyfikacji, bo wygrał dwukrotnie zawody Grand Prix w tym sezonie. Raz był drugi, a raz finiszował na trzeciej pozycji. Tomasz Gollob i Greg Hancock legitymują się takim samym dorobkiem. Polak i Amerykanin mają na koncie po jednym zwycięstwie, jednym drugim miejscu i dwóch trzecich. Gollob na podium stał w Lesznie, Pradze, Gorican i Malilli.

Po jednym zwycięstwie i jednym drugim miejscu mają Jason Crump i Fredrik Lindgren. Szwed genialny miał środek sezonu, kiedy to wygrał w Goeteborgu i był drugi w Kopenhadze. Z kolei Australijczyk po dwóch latach przerwy triumfował ponownie w Grand Prix, wygrywając w stolicy Danii, a na drugim miejscu był w Pradze, gdzie nomen omen zdobył najwięcej punktów i awansował na pozycję lidera cyklu.

Niesamowitą serię w 2012 roku zanotował Antonio Lindbaeck. Szwed z brazylijskimi korzeniami drugą część sezonu miał fantastyczną. Wszystko rozpoczęło się w Terenzano, gdzie Toninho wygrał swoje pierwsze Grand Prix w życiu. Świetną formę potwierdził także w Cardiff i Malilli, gdzie finiszował na trzecich miejscach. Lindbaeck jako jedyny z uczestników cyklu może poszczyć się w tym sezonie hat-trickiem, czyli trzema z rzędu turniejami kończonymi na podium.

Sezon 2012 przejdzie także do historii jako rok niesamowitych debiutów w cyklu i świetnych występów żużlowców z dzikimi kartami. Rezerwowi cyklu - Martin Vaculik i Krzysztof Kasprzak stawali na podium, odpowiednio w Gorzowie i Cardiff. Mało tego, Słowak wygrał w swoim pierwszym w karierze Grand Prix. Jego wyczyn powtórzył jadący z "dzikusem" Michael Jepsen Jensen. Na podium z dziką kartą stał także Bartosz Zmarzlik.

W sumie aż czternastu żużlowców cyklu Grand Prix stawało jak do tej pory na podium w tym sezonie. Dziesięciu z nich to stali uczestnicy, dwóch to zawodnicy rezerwowi, a dwóch kolejnych to żużlowcy z jednorazową dziką kartą.

14. Bartosz Zmarzlik 1 (0,0,1)

Kolejno: zawodnik, liczba miejsc na podium, liczba I miejsc, liczba II miejsc, liczba III miejsc w poszczególnych turniejach GP 2012