Stefan Smołka: Żużel wyssany z mlekiem matek

 / Na zdjęciu: zawody żużlowe sprzed lat (fotografia poglądowa)
/ Na zdjęciu: zawody żużlowe sprzed lat (fotografia poglądowa)

Żużel w Rybniku po raz kolejny znalazł się na zakręcie. Początku speedwaya w jednym z najbardziej utytułowanych ośrodku wspomina Stefan Smołka.

W tym artykule dowiesz się o:

Po 1932 roku, 80 lat temu, do Rybnika szerokim nurtem wjeżdżał dirt-track - ściganie po "brudnym" trakcie, zamknięte w owal toru, co od niedawna porywało masy na Wyspach Brytyjskich, a szczególnie po pokazowych występach chłopców Johnnie’go Hoskinsa, przybyłego do Anglii z Antypodów na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Brytyjczycy z Wysp pierwsi połknęli bakcyla, za nimi poszła kontynentalna Europa, a na kontynencie niezwykle ochoczo również Polska.

Niepodległa dopiero co Rzeczpospolita równie jak w technicznym, tak i w społecznym czy sportowym aspekcie okazała się integralną częścią Europy. Górny Śląsk natomiast, poprzez swoją specyfikę, czyli totalne wymieszanie narodowe (Polacy, Niemcy, Żydzi, Cyganie - mimo drobnych konfliktów - współżyjący jednak nadzwyczaj zgodnie), a tym samym ożywione kontakty ze światem, obok Wielkopolski, Pomorza i Kujaw, regionalnie w kraju wprost przodował.

Skąd wziął się ów niepojęty fenomen żużlowego Rybnika, to pewnie tylko jeden Bóg raczy wiedzieć. Im boleśniej upadały na Śląsku inne ośrodki motocyklowego wyczynu (w Katowicach, Bielsku, Cieszynie, Sosnowcu) tym mocniejszy był Rybnik, bo to wówczas ku niemu zwracały się oczy pasjonatów z tej części niepodległej Polski. Teoria metanolu, czy jak kto woli żużlowego pyłu z węglowych pieców, wyssanego z mlekiem heroicznych matek-Ślązaczek wydaje się być w Rybniku najbliższa prawdy, jeśli nie... całą prawdą. Żużel w tym miejscu musiał być wszechobecny. Była wszak w pobliżu Huta Silesia na Paruszowcu, gdzie urodził się Andrzej Wyglenda i tam pracował, szereg kopalni: "Kwalowice" i "Blücher", Rymer zwany "Siwką", gdzie inny as nad asy - Antoni Woryna rysował swoją biografię, Ignacy zwany "Hoym-grubą", "Dymbiyńsko" z Joachimem Majem i Staszkiem Tkoczem, czy też radlińsko "Emma" - tak blisko związana z Rybnikiem kopalnia Marcel, że jej historycznie najlepsze zagony Górnika Radlin swoje wicemistrzostwo Polski w piłce nożnej wywalczyły na murawie rybnickiego stadionu. Dwadzieścia do trzydziestu tysięcy ludzi było wtedy na wałach zwanych trybunami przy ul. Gliwickiej.

"Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci" - porzekadło jak ulał pasujące do Rybnika. Trzeba wiedzieć i… powiedzieć o pasji motocyklowej na tych ziemiach, sięgającej daleko w przeszłość, zanim jeszcze o niepodległej Polsce mógł ktokolwiek (realnie) myśleć, na samym początku dwudziestego stulecia. Ślady pierwszego zorganizowanego klubu w pruskim wówczas Rybniku sięgają bowiem roku 1912. Jeśli tak, mamy nieoficjalne (za wyjątkiem ustnych przekazów, m.in. nieżyjącego od 2010 roku Ludwika Dragi ur. w 1920 r.), powołującego się na przekazy starszych braci, brakuje niepodważalnych jak na razie potwierdzeń tego faktu) stulecie.

Motocykle służyły do przemieszczania się ludzi i realizacji sportowych pasji. Dokonywano małych przeróbek w swoich maszynach, gdzie było to możliwe, a zarazem dawało skutek w postaci lepszych osiągów i dobrego wyniku. Przodowały wówczas światowe marki Harley-Davidson, Ariel, Rudge, które swoim wyglądem czy dźwiękiem silników do dziś przyspieszają bicie serc. Niemcy mieli swoje DKW i NSU, służące do jazdy zarówno po torze, jak i do wyścigów na mniej czy bardziej publicznych szosach. Dopiero potem nastała era brytyjskich JAP-ów, które de facto położyły kres „maszynom przystosowanym” do wyścigów na żużlu (w Polsce JAP-y pojawiły się masowo dopiero po wojnie - pierwszy państwowy zakup w 1948 r.).

W latach 30 wszystko było proste i do bólu uczciwe z dzisiejszej perspektywy. Edward Nardeli, Hipolit Mydlak, Hubert Jung, Józef Draga, Rudolf Bogusławski i Zdzisław Bysiek, a później choćby Edward Pierchała - to nie jedyni, ale z pewnością najbardziej znani spośród pionierów motocyklowego szaleństwa w Rybniku. Zdzisław Bysiek - popularny aptekarz, Rudolf Bogusławski i Józef Draga, rocznik 1900, wciągający potem do branży swoich dużo młodszych braci Henryka i Ludwika, to byli wzięci rybniccy mechanicy i przedsiębiorcy. Podobnie jak Ludwik Fajkis i Jan Sanecznik, których potomkowie wciąż kontynuują rodzinne tradycje w motoryzacyjnej branży. Twórcy rybnickiego speedway’a byli ludźmi ogarniętymi bez reszty pasją, a przy tym otwartymi na świat. Wizjonerzy w każdym calu.

Wymienieni wyżej znali języki, dbali o szeroki kontakt z zagranicą, tą bliską, zza miedzy, jak niemieckie Gleiwitz, czeska Ostrava, ale i tą dalszą, jak Berlin, Praha, Wiedeń, Paryż czy Londyn. To oni brali na siebie trud organizacji, tworzenia od podstaw struktur, ulepszania sprzętu, ale i udział bezpośredni w sportowym wyczynie. Wtedy to było naturalne. Oni nie byli rzecz jasna sami, był to bowiem zbiorowy wysiłek wielu ludzi, z władzami miejskimi na czele - gorliwie sprzyjającymi oddolnej spontanicznej inicjatywie. Wymienieni pionierzy odważnie stanęli na czele w czasach wcale nie mniej trudnych niż dziś. Pewnie należałoby w tym miejscu dopisać tłustą czcionką jeszcze innych (obiecujemy to robić), nie mniej zasłużonych dla rozwoju rybnickiego żużla osób. Warto również o nich pamiętać, mówić o nich i pisać, nie dla nich samych, lecz dla nas - bo pamięć o zasługach przodków czyni nas samych piękniejszymi. Może nie od razu na pomnik okazały, ale przynajmniej skromną tablicę pamiątkową, gdzieś na tym stadionie, z pewnością owi pionierzy, podobnie jak wielcy mistrzowie lat trochę późniejszych, zasłużyli.

Fot: archiwum autora
Fot: archiwum autora

Takie żużlowe ośrodki motocyklowych inicjacji jak Leszno, Bydgoszcz, Grudziądz, Łódź, Częstochowa i Wrocław - żeby ograniczyć się tylko do kilku, wśród których jedną z kart najpiękniejszych zapisał Rybnik, z historycznie uzasadnionej natury, są powołane do obrony tradycji i pamięci o latach żużlowej chwały.

Pełne emocji wyścigi odważnych ludzi na "motorach" porywały rybniczan od zawsze, a to zobowiązuje wszystkich dla kogo słowo Rybnik cokolwiek więcej niż nic znaczy - do kontynuacji dzieła ojców, dziadów, pradziadów.

Stefan Smołka

Komentarze (12)
avatar
rybniczok
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To były piękne czasy, w dniu meczu ulice Rybnika pustoszały, wszyscy zmierzali w jednym kierunku, ul.Gliwicka. A na stadionie "piknik", żadnych napakowanych ochroniarzy, kamer, klatek, itp. wyn Czytaj całość
avatar
sympatyk zuzla
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Miłe wspomnienia ,nie które nazwiska nie znałem nie,które słyszałem a nie ,których widziałem na torze.Rybnik był potęgą żużla w Polsce tam jechała elita.Pozdrawiam sympatyków żużla w Rybniku i Czytaj całość
Arizona
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Znam tą wspaniałą atmosferę rybnickego stadionu z lat 70-tych, stadionu wypełnionego ponad jego pojemność niezależnie od pogody... To były czasy... spontaniczność kibiców mieszała się z zapache Czytaj całość
avatar
petecan
26.11.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
pierwszy raz ojciec zabral mnie na zuzel w latach 70 tych ale to byly zawody tradycja rodzinna przed niedzielnym obiadem calymi rodzinami na zuzel a kto jezdzil ?? slask swietochlowice Czytaj całość
sibi-gw
25.11.2012
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
ROW. Pamietam te czasy. Szkoda, ze nie moze wydobyc sie z niebytu. Nie tam jest miejsce tego zasluzonego klubu. Pzdr. 
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.