Robert Noga - Żużlowe podróże w czasie (43): Co tam panie w telewizji?

Czy wiecie Drodzy Czytelnicy, kiedy odbyła się pierwsza transmisja telewizyjna z imprezy żużlowej w naszym kraju? Nie mówię oczywiście o migawkach np. w Polskiej Kronice Filmowej, ale transmisji.

W tym artykule dowiesz się o:

Sam się zastanawiałem, postanowiłem popytać tu i ówdzie, pogrzebać w różnych materiałach i chyba znalazłem! Słowa "chyba" to rodzaj retorycznej podpórki, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że trop, na który trafiłem jest dobry, chociaż z dzisiejszego punktu widzenia może się wydawać nieco dziwny. Oto bowiem tą pierwszą relacjonowaną przez TVP imprezą żużlową był mecz o mistrzostwo… II ligi pomiędzy Skrą Warszawa i Gwardią (KKS) Katowice, który odbył się 4 sierpnia 1957 roku.

Dlaczego II-ligowy, a nie I-ligowy może ktoś zapytać, całkiem zresztą słusznie? Tego nie wiem. Można się domyślać, że transmisja miała charakter eksperymentalny i ze względu na logistykę, najłatwiej i najtaniej było przeprowadzić ją ze stolicy. Inna rzecz, że przecież w tamtych czasach w I lidze jeździł inny warszawski zespół - Legia. Podobno dział sportowy Telewizji Polskiej planował przeprowadzenie transmisji z warszawskiej eliminacji Indywidualnych Mistrzostw Świata, ale nie doszło w tej kwestii do porozumienia z Polskim Związkiem Motorowym, szczegółów sprawy jednak nie znamy. Koniec końców na dobry początek transmitowano mecz II ligi.

Oczywiście w tamtych latach telewizor nie był jeszcze przedmiotem powszechnego użytku w Polsce, toteż potencjalny zasięg przekazu był dosyć mocno ograniczony, ale najważniejsze, że tak oto rozpoczął się dosyć burzliwy rozdział pod tytułem żużel na antenie telewizyjnej.

Jaka była ta premierowa relacja? Prasowa notatka "z epoki" wyraża się o niej nader pozytywnie: Obawy sprawozdawców, że inauguracyjne sprawozdanie z meczu żużlowego może szwankować, okazały się płonne. Nic dziwnego, cały zespól pracował na pełnych obrotach, a drobne, niedostrzegalne prawie usterki nie liczą się przecież. Nie zapominajmy, że panowanie nad tak dużym obiektem jakim jest stadion Skry, oraz zgranie i praca wszystkich kamer telewizyjnych to sprawa niełatwa. I na zakończenie tego historycznego - ze względu na telewizję - sprawozdania, redakcja nasza zwraca się do Czytelników, którzy oglądali przebieg spotkania na ekranach telewizyjnych o nadsyłanie swych uwag sformułowanych jako odpowiedź na trzy następujące pytania:
- Czy mecz transmitowany przez telewizję dał ci pełen obraz z przebiegu poszczególnych biegów?
-Czy transmisja prowadzona była ciekawie i czy chciałbyś aby sprawozdania z żużla nadawane były częściej?
-Jakie masz życzenia odnośnie przyszłych transmisji z zawodów żużlowych?

Niestety wyników sondy już nie opublikowano, dziś się już nie dowiemy, czy po prostu nie wzbudziła zainteresowania Czytelników, czy też były jakieś inne powody. A szkoda, bo opublikowanie jej wyników byłoby zapewne bardzo ciekawym materiałem do przemyśleń na temat gustów i oczekiwań żużlowych kibiców sprzed ponad pół wieku.

Karuzela ruszyła, chyba jednak z żużlem na antenie telewizyjnej nie było tak dobrze, jak świadczyła wspomniana prasowa opinia z inauguracji, skoro w lutym 1959 roku tygodnik "Motor", który wówczas poświęcał sporo miejsca sportowi żużlowemu, doniósł o naradzie roboczej działu sportowego telewizji warszawskiej, w której obok stołecznych pracowników udział wzięli także zaproszeni goście z ośrodków w Katowicach i Poznaniu. Tematem spotkania była krytyka pracy żużlowych sprawozdawców oraz pracowników technicznych. Świadczyć to może o tym, że po pierwsze komuś w telewizji na żużlu wówczas naprawdę zależało, po drugie, że sport ten cieszyć się musiał popularnością i pewnym prestiżem, inaczej pewnie nie zawracano by sobie głowy tym tematem.

Speedway na antenie TVP miewał lepsze lub gorsze lata, w zależności jakie priorytety panowały w gmachu przy ulicy Woronicza. Transmitowano nie tylko finały Indywidualnych Mistrzostw Świata, ale zdarzało się, że także finały Indywidualnych Mistrzostw Polski, albo inne ciekawe turnieje. Paradoksalnie chyba największa posucha pod tym względem zapanowała w okresie niesamowitego boomu tego sportu w naszym kraju w pierwszych latach po transformacji ustrojowej.

Na polskich torach zaczęły się regularnie pojawiać wszystkie zagraniczne gwiazdy, trybuny stadionów pękały nieraz w szwach, a kamer telewizji na nich brakowało. Wywoływało to niesamowitą frustrację całego środowiska, kibiców i dziennikarzy, którzy regularnie krytykowali telewizję za takie podejście do tematu żużla na antenie. Wystarczy przejrzeć chociażby roczniki Tygodnika Żużlowego z tamtego okresu. Sytuację zmieniło powstanie telewizji komercyjnych i konkurencja na telewizyjnym rynku.

Dziś kibic - telewidz w Polsce na ilość żużla na antenie narzekać raczej nie może, jeżeli już to na fakt, że jest on porozrzucany po wielu kanałach, na różnych platformach. Przerzucając kanały telewizji publicznej, komercyjnych, ogólnopolskich, regionalnych i kablowych z ligą polską, angielską, szwedzką, mistrzostwami świata Grand Prix, mistrzostwami Polski, a niebawem prawdopodobnie także mistrzostwami Europy warto myślę pamiętać jak to było na początku.

Robert Noga

Komentarze (79)
avatar
yes
1.01.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
51:25 Warszawa-Katowice ? 
avatar
wanow
31.12.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Wiele dyscyplin w naszym sporcie ma swoją historie zapisaną na taśmach filmowych więc może też warto by było spróbować co takiego zrobić z żużlem.Byłaby to wielka frajda dla kibiców. 
avatar
RECON_1
30.12.2012
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Jakby ktos mial mecze tarnowskich Jaskolek niech da znaka:) 
avatar
baraboszkin
30.12.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
...w latach 80 przykladowo relacje z zuzla w TVP byly bardzo od czapy (i bylo ich baardzo malo), oczywiscie dawano rozne rundy i finaly MS rozgrywane w Polsce (z finalu DMS'80 we W-wiu byla bod Czytaj całość
avatar
derjan
30.12.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Oglądałem w tym czasie transmisje TV. Głównie transmisje prowadzono w tym czasie w ten sposób, że kamera TV stała na środku boiska. Nawijano na statyw 4 razy kabel. Bieg transmitowany w ten spo Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.