Robert Noga - Żużlowe podróże w czasie: Dzieje lodowej "drużynówki"

Za niespełna trzy tygodnie motorowa impreza zimy w naszym kraju - finał Drużynowych Mistrzostw Świata w wyścigach na lodzie. To dobry moment aby przypomnieć krótko historię tej imprezy.

W tym artykule dowiesz się o:

Dzieje Drużynowych Mistrzostw Świata w ice racingu sięgają przełomu lat 70-80 tych minionego wieku, jest to więc impreza stosunkowo młoda. Indywidualne zmagania lodowych gladiatorów są o kilkanaście lat starsze. Pierwszy finał lodowej drużynówki odbył się w ZSRR w 1979 roku. Przypomnijmy jego wyniki, w końcu była to impreza, jakby nie patrzeć, historyczna. Zwyciężyli gospodarze, zawodnicy Związku Radzieckiego. Tercet: Siergiej Tarabanko, Anatolij Gładyszew, Anatolij Bondarenko wywalczył 59 punktów. Nie było to niespodzianką, ice racing to przecież niemal narodowy rosyjski sport. Tarabanko, w momencie zdobycia tytułu Drużynowego Mistrza Świata miał już na koncie aż cztery tytuły indywidualnie, był chyba najlepszym zawodnikiem na świecie w tej odmianie wyścigów torowych w latach 70-tych. Bondarenko został indywidualnym mistrzem świata w tymże 1979 roku, a rok wcześniej był drugi za Tarabanką. Trzecie miejsce zajął wówczas… Gładyszew! Czy można się zatem dziwić, że gospodarze wygrali jak chcieli? Drugie miejsce na podium zajął duet Czechosłowacji, w którym pierwsze skrzypce grał niezapomniany Zdenek Kudrna. Ten fantastycznie wszechstronny zawodnik jeździł z sukcesami zarówno na torach lodowych, jak i na żużlowych- klasycznych, długich i trawiastych. Trzy lata po finale który wspominamy zginął podczas zawodów na trawie. Kudrna zdobył aż 28 punktów, natomiast 14 dorzucił jego partner Jiri Jirout. Trzecie miejsce w debiutanckim finale zajęli Niemcy z dorobkiem 38 punktów, z których aż 32 zdobył Leonard Oswald! Helmut Weber dorzucił 6, a rezerwowym był Albert Sticl. W turnieju brały udział jeszcze ekipy (w kolejności zajętych miejsc): Szwecji, Austrii, Finlandii oraz Holandii. Dominacja Rosjan trwała przez kilka następnych sezonów wygrali kolejne finały rozegrane w holenderskim Eindhoven-1980, Inzell-1981 oraz Kaliningradzie-1982. Wreszcie w 1983 na torze w ówczesnym Berlinie Zachodnim doszło do sporej niespodzianki. Dominatorzy zajęli dopiero trzecie miejsce. Mistrzami świata zostali Niemcy jeżdżący w składzie Helmut Weber, Max Niedermaier i rezerwowy Gunther Brandt. Gospodarze wywalczyli 55 punktów i zaledwie o jedno oczko wyprzedzili Szwedów, których barw broniła już wtedy żywa legenda ice racingu Per Olov Serenius. Rok później w holenderskim Deventer wygrał ZSRR, a odnotować warto, że do lodowej rodziny dołączył team Wielkiej Brytanii, chociaż zajął zdecydowanie ostatnie miejsce w zawodach. W 1985 roku w Inzell wielki dzień przeżywali Szwedzi. Dotychczas w finałach DMŚ byli w cieniu rywali z ZSRR, czy Niemiec, tym razem jednak w składzie Per Olov Serenius, Eric Stendlund, Tommy Lindgren wywalczyli pierwsze dla Szwecji złoto.

Zatrzymajmy się na moment przy osobie Stendlunda, bo to także przykład zawodnika, który jako jeden z nielicznych w historii potrafił odnosić wielkie sukcesy zarówno na lodzie jak i na żużlu klasycznym. W tej drugiej odmianie w 1989 roku zdobył z kolegami z reprezentacji Mikaelem Blixtem, Perem Jonssonem, Tony Olssonem i Jimmy Nilsenem brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata, a w 1986 roku wygrał finał Indywidualnego Pucharu Europy w Pardubicach! Ale od tamtego "potopu szwedzkiego", trwa bezwzględna dominacja naszych sąsiadów ze wschodu. Obojętnie, czy występowali pod szyldem ZSRR, czy Wspólnoty Niepodległych Państw w roku 1992, czy następnie Rosji, wygrywali praktycznie jak chcieli. Z dwoma wszakże wyjątkami, które w myśl przysłowia potwierdzają tylko regułę. W obydwu przypadkach mistrzowską koronę wydarli im Szwedzi. Tak było w 1995 roku we Frankfurcie nad Menem i tak było siedem lat później, kiedy potomkowie Wikingów mogli mieć powody do szczególnej satysfakcji ponieważ finałowe zawody odbyły się w rosyjskim Krasnogorsku. W 1990 roku mistrzostwa odbyły się w rozbudowanej formule. Najpierw w Inzell odbyła się runda kwalifikacyjna, a dopiero później finał w Ałma Acie. Dwa lata później rozegrano nawet dwa półfinały w Gallio oraz w Karlstad, które poprzedziły wielki finał w fińskim Oulu. Zarówno miejsca rozegrania zawodów, jak i fakt, że w półfinałach pojawiły się między innymi reprezentacje takich państw jak Włochy, Norwegia czy Francja mogły świadczyć, że lodowe zmagania czeka świetlista przyszłość. Tym bardziej, że w kolejnych zmaganiach pojawili się także Szwajcarzy i Kazachowie, ci ostatni zdobyli nawet brązowe medale w 1995 i 1996 roku. Gwałtowny rozwój jednak nie nastąpił. Już w nowym stuleciu zaczęto nawet eksperymentować, w finałowej stawce pojawił się twór zwany Teamem Europy złożony z zawodników z różnych krajów. Rok za rokiem zmieniają się areny finałowych zmagań, drużyny na drugim i trzecim miejscu podium, jedno wszakże pozostaje niezmienne - absolutna dominacja Rosjan. Jej przykładem mógł być ubiegłoroczny finał rozegrany na nowoczesnym stadionie w Togliatti. Rosjanie w składzie Nikołaj Krasnikow, Daniił Iwanow i Dmitrij Chomicewicz wygrali zdobywając 59 na 60 możliwych punktów. Drugie miejsce tym razem zajęli Austryjacy, a trzecie Czesi. Niebawem finał imprezy, po raz pierwszy w Polsce, w niekwestionowanej stolicy ice racingu w naszym kraju - Sanoku i po raz pierwszy z udziałem reprezentacji biało-czerwonych. Tym samym historia zmagań o drużynowe mistrzostwo świata w tej niezwykle widowiskowej i atrakcyjnej odmianie wyścigów torowych otworzy swój zupełnie nowy rozdział.

Robert Noga

Komentarze (1)
avatar
szogun
13.01.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
I wlasnie to jest problem z zuzlem. ludzie z fimu i wszyscy ą ę mysla ze to jest cos co kreci polaków. moze i garstke kreci, ale problem jest taki ze Fim uwaza to za taka sama czesc wyscigów to Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.