Robert Noga - Żużlowe podróże w czasie (54): Inowrocławskie epizody

 / Na zdjęciu: zawody żużlowe sprzed lat (fotografia poglądowa)
/ Na zdjęciu: zawody żużlowe sprzed lat (fotografia poglądowa)

Niespodziewana tragedia na torze w Inowrocławiu w 1951 roku spowodowała, że zamknięto tor, a tym samym zakończyła się historia czarnego sportu w tym mieście.

W tym artykule dowiesz się o:

"Głos Pomorza" z 23 maja 1948 roku - Takiej imprezy Inowrocław jeszcze nie widział - To o odbytym na tutejszym Stadionie Miejskim meczu Polonii Bydgoszcz, Wisły Chełmno i Olimpii Grudziądz. Może i tytuł nieco przesadzony, ale jak się miało okazać w tym pomorskim mieście w ciągu kilku najbliższych lat fani żużla mieli naprawdę co zobaczyć. Jeśli wierzyć źródłom pisanym pierwsze powojenne zawody żużlowe w Inowrocławiu rozegrano już rok wcześniej. W zawodach tych wystartował młodziutki Zbigniew Chałupczak i zakończył je wylądowaniem na trybunach po stracie kontaktu z motocyklem. Niefortunny początek nie zniechęcił młodzieńca, który szybko wrócił na tor stając się na kilka sezonów lokalną gwiazdą, a potem prawdziwym symbolem krótkiego niestety okresu prosperity speedwaya w tym mieście. W tamtych latach na Pomorzu i Kujawach motocykle żużlowe - głównie te przystosowane grały najpiękniejsze melodie dla fanów tego sportu: Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, gdzie przecież były znaczące tradycje przedwojenne, ale także Nakło, Żnin, Chełmno, czy właśnie Inowrocław, z którego zawodnicy jeżdżący w ciągu tych kilku sezonów pod mianem IKS-u, Związkowca, Cujavii wreszcie Unii zacięcie rywalizowali także z sąsiadami z Wielkopolski, Gniezna czy Chodzieży. Organizowano przeróżne zawody z przedziwnych okazji. Fragment prasowej relacji z 1948 roku – Ubiegłej niedzieli z okazji Dnia Milicjanta odbył się wyścig motocyklowy z udziałem 18 maszyn różnej wielkości nadesłanych przez kluby z Torunia, Grudziądza, Bydgoszczy miejscowe IKS i Zw.Transportowców. Wyścigi objęły 10 biegów na przestrzeni 2200 metrów - Pojawiają się lokalni idole, wśród nich wspomniany Chałupczak. Chłopak ma naprawdę Boży dar do wyścigów torowych. Szybko okazuje się najlepszy w mistrzostwach Pomorza juniorów w Grudziądzu, wśród seniorów jest drugi. To jesienią 1948 roku , potem zostaje mistrzem Bydgoszczy. To oczywiście jeszcze etap wyścigów z podziałem na klasy. Chałupczak jeździ na NSU 350, ale w 1949 roku montuje do ramy silnik znacznie silniejszy - 600 ccm.

I jeździ znakomicie, w wielu imprezach zdobywając komplety punktów i osiągając najlepsze czasy dnia. Przebojem awansuje do grona najlepszych zawodników regionu. Praktycznie gdzie się nie pojawia, wygrywa. Sezon 1950 przynosi kolejne laury. Dociekliwy reporter jednej z pomorskich gazet zauważa nawet, że w trójmeczu w Żninie Chałupczak bije rekord toru należący wcześniej do samego Alfreda Smoczyka! Imprezą roku 1950 w Inowrocławiu jest jednak organizowany tutaj mecz o mistrzostwo II ligi pomiędzy CWKS Warszawa a Związkowcem Gdańsk - Zainteresowanie przed zawodami było tak duże, że mimo zainstalowania 4 kas, 50 metrowe ogonki stały przed nimi - komentowała lokalna prasa, a na mecz przyszło 10 tysięcy widzów. Magnesem miał być przyjazd reprezentującego wówczas klub ze stolicy najlepszego polskiego zawodnika, a więc Alfreda Smoczyka, tak więc w oczekiwaniu na jego przybycie rozpoczęcie imprezy opóźniło się o godzinę. Smoczyk jednak nie dojechał. Po meczu odbyły się dodatkowe biegi z udziałem miejscowych zawodników. Chałupczak w pokonanym polu pozostawil tak dobrych zawodników jak Władysław Kamrowski, Tadeusz Wikaryjczyk i Mieczysław Połukard. Trudno się dziwić, że po zdolnego zawodnika upomniał się lepszy klub. W 1951 roku trafił do Leszna, które stało się siedzibą zrzeszenia Unia, pod opiekuńcze skrzydła Józefa Olejniczaka. Jak przyznał potem przesiadka na profesjonalnego Japa nie przyszła mu łatwo, ale zdobył miejsce w składzie i wraz z kolegami cieszył się ze zdobycia tytułu Drużynowego Mistrza Polski. Wydawało się, że jego kariera jak i przyszłość żużla w Inowrocławiu rysują się w różowych barwach. Tym bardziej, że jest dla kogo jeździć. Jedna z lokalnych gazet podsumowując sportowy rok przyznaje pierwszeństwo żużlowi jako najbardziej popularnej dyscyplinie sportowej w Inowrocławiu.

Parszywy los wtrąca jednak swoje trzy grosze. Zbigniew Chałupczak trafił do wojska, gdzie odnowiła mu się kontuzja nogi, której nabawił się na torze w Bydgoszczy. Uraz był tak poważny, że zakończyła jego żużlową karierę. Niestety skończyła się też karta historii tego sportu w jego mieście. Tor w Inowrocławiu, jak wiele innych zresztą w tamtych czasach, nie należał do bezpiecznych. Przyznawała to nawet prasa - Największą bolączką inowrocławskich żużlowców jest brak odpowiedniego toru, ponieważ tor Stadionu Miejskiego nie przystosowany jest do zawodów żużlowych - czytamy. Na zakończenie bogatego w wydarzenia roku 1951 do Inowrocławia na towarzyskie zawody przyjechali zawodnicy Gwardii Śrem i rezerwy Unii Leszno. Podczas treningu przed trójmeczem doszło do tragedii. Młody zawodnik z Leszna Franciszek Kutrowski stracił panowanie nad maszyną, wyleciał za bandę i uderzył pechowo głową w drzewo. Umierał w szpitalu. Tor w Inowrocławiu został zamknięty, a tym samym historia "czarnego sportu" w tym mieście. Pozostały wspomnienia i zapisane na mocno dziś pożółkłych stronach starych gazet relacje o wyczynach Chałupczaka, ale też Kwarcińskiego, Białki, Grzybowskiego, Szumskiego, Lisieckiego, Terpiłowskiego czy Ignaczaka. Zatrzymajmy się na zakończenie tych wspomnień przy osobie Mariana Kwarcińskiego. Po likwidacji żużla w Inowrocławiu trafił on na krótko do Leszna, ale w pamięci kibiców pozostał przede wszystkim jako wieloletni zawodnik Startu Gniezno. W składzie tej drużyny jeździł aż do 1971 roku!

Robert Noga

Komentarze (14)
BKSPolonia1920
17.03.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ktoś jeździ z Inowrocławia na Polonię? 
avatar
Barman_
17.03.2013
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jest moc Panowie (i Panie) prawda? :) http://sportowybar.pl/3387/podprowadzajace-polonii-bydgoszcz 
avatar
R44
17.03.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Fajnie byłoby jeszcze poznać nazwiska zawodników rodem z Inowrocławia, którzy pojawili się na żużlowych torach w Polsce na przestrzeni lat. Tego mi w artykule troszeczkę zabrakło. 
avatar
sigurdson
16.03.2013
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Panie Robercie...... Super podróż w czasie! Naprawdę fajny artykuł. Gratuluję 
avatar
wojtek1991
16.03.2013
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Inowrocław to stolica Kujaw, więc nie bardzo z tym, że pomorski :) Szkoda, że było i minęło bo w Inowrocławiu poza ping-pongiem i niedawno koszykówką nie ma sportu na poziomie - oczywiście z ty Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.