KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Emil Sajfutdinow wygrał w Togliatti!

W 2. Finale SEC rozegranym na torze w rosyjskim Togliatti zwyciężył Emil Sajfutdinow. Emil na swoim koncie zapisał 13 punktów. Na drugim stopniu podium stanął Pedersen, natomiast na najniższym Łaguta.

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Zawody w Rosji zapowiadały się bardzo pasjonująco. Duże szanse na zwycięstwo dawano Artiomowi Łagutcie, miejscowemu matadorowi, który otrzymał od organizatorów dziką kartę na tę imprezę. W drugiej rundzie Speedway European Championships niestety nie mógł wystartować Sebastian Ułamek, który w piątek podczas meczu The Lakeside Hammers - Eastbourne Eagles doznał groźnych urazów - złamania obojczyka i pęknięcia żeber. Jego miejsce w Togliatti zajął pierwszy rezerwowy tego turnieju, Witalij Biełousow.
Jadący z dziką kartą Artiom Łaguta przed zawodami znajdował się w gronie faworytów Jadący z dziką kartą Artiom Łaguta przed zawodami znajdował się w gronie faworytów
Na wysokości zadania stanęli kibice, którzy po brzegi wypełnili stadion w Togliatti. Na trybunach powiewały głównie rosyjskie flagi. Fani reagowali bardzo żywiołowo. W wyścigu inauguracyjnym oglądaliśmy kraksę z udziałem Kjastasa Puodżuksa, Martina Vaculika i Witalija Biełusowa. Łotysz zamknięty w pierwszym łuku przez Alesa Drymla za mocno skontrował maszynę, obróciło go i upadł. Pozostała wspomniana dwójka jechała dość blisko niego i również zanotowała upadki. Najgorzej na całym zajściu wyszedł winowajca. Puodżuks opuścił tor w karetce trzymając się za lewy nadgarstek. Na twarzy Łotysza rysował się spory grymas bólu. To wydarzenie zakończyło udział zawodnika Lokomotivu Daugavpils w tych zawodach.

Już dwie pierwsze serie przyniosły sporo emocji. Głównym ich dawcą był Grigorij Łaguta, który w obu swoich startach dobre lokaty zawdzięczał waleczności na torze. Nie odpuszczali również Fredrik Lindgren, czy Hans Andersen. Szwed rozpoczął w ogóle bardzo dobrze, ponieważ na swoim koncie miał komplet 6. "oczek". Niestety źle prezentowali się Polacy. Kompletnie nie radził sobie Tomasz Gollob, zaś Maciej Janowski nieco lepiej pojechał dopiero w drugim swoim starcie, gdy dzielnie walczył o dwa punkty z Emilem Sajfutdinowem.

Biało-czerwoni przebudzili się w trzeciej serii startów, gdy w biegu 11. między sobą stoczyli bój o zwycięstwo. Górą z tego pojedynku wyszedł Tomasz Gollob, ale Maciej Janowski nie oddał triumfu bez walki. Gollob kontynuował swoją dobrą jazdę wygrywając w kolejnym swoim starcie. Błyszczał natomiast Grigorij Łaguta, który był nieosiągalny dla rywali. Prawdopodobnie gdyby nie błąd w pierwszym wirażu w jego drugim starcie, po 4. seriach kapitan Dospel Włókniarza Częstochowa byłby niepokonany. Bardzo szybki był także Tai Woffinden, który ustępował Łagucie na tylko jeden punkt.

Niestety Tomaszowi Gollobowi nie wystarczyły trzy zwycięstwa z rzędu, by znaleźć się w czołowej szóstce. Polak zajął ostatecznie 7. miejsce. Znakomicie spisywali się natomiast bracia Łagutowie. Starszy Grigorij nie zwalniał tempa i z 14. "oczkami" bezpośrednio awansował do finału, natomiast Artiom z 12. punktami na koncie dostał się do tzw. biegu ostatniej szansy. Obok "Griszy" do finału po fazie zasadniczej zakwalifikował się wspomniany Woffinden.

W gonitwie barażowej na pierwszych dwóch pozycjach zameldowali się Nicki Pedersen oraz Emil Sajfutdinow. Podobnie jak w Gdańsku, także w Togliatti najlepszy był Emil Sajfutdinow, który jest na dobrej drodze by sięgnąć po tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Należy dodać, iż bieg finałowy dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.
Emil Sajfutdinow wygrał w 2. Finale SEC w Togliatti Emil Sajfutdinow wygrał w 2. Finale SEC w Togliatti
Wyniki: 1. Emil Sajfutdinow (Rosja) - 13+2 (3,2,2,2,1,3) + 1. miejsce w finale 2. Nicki Pedersen (Dania) - 12+3 (1,2,2,3,2,2) + 2. miejsce w finale 3. Grigorij Łaguta (Rosja) - 15 (3,2,3,3,3,1) + 3. miejsce w finale 4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) - 12 (1,3,3,3,2,0) + 4. miejsce w finale 5. Martin Vaculik (Słowacja) - 10+1 (3,1,3,0,3) 6. Artiom Łaguta (Rosja) - 12+0 (2,3,2,2,3) 7. Tomasz Gollob (Polska) - 9 (0,d,3,3,3) 8. Fredrik Lindgren (Szwecja) - 9 (3,3,1,1,1) 9. Hans Andersen (Dania) - 9 (2,3,1,1,2) 10. Maciej Janowski (Polska) - 7 (0,1,2,2,2) 11. Jurica Pavlic (Chorwacja) - 7 (2,2,0,2,1) 12. Witalij Biełousow (Rosja) - 3 (2,1,0,0,0) 13. Roman Povazhny (Rosja) - 3 (1,1,1,0,0) 14. Oleg Biesczastnow (Rosja) - 2 (1,1,0) 15. Andriej Karpow (Ukraina) - 1 (0,0,0,1,-) 16. Ales Dryml (Czechy) - 1 (t,0,0,1,w) 17. Danił Iwanow (Rosja) - 1 (0,0,1) 18. Kjastas Puodżuks (Łotwa) - 0 (w,-,-,-,-) Bieg po biegu: 1. Vaculik, Biełousow, Biesczastnow, Puodżuks (u/w) (Dryml - t) 2. Lindgren, Andersen, Pedersen, Janowski 3. Sajfutdinow, A.Łaguta, Povazhny, Karpow 4. G.Łaguta, Pavlic, Woffinden, Gollob 5. Andersen, G.Łaguta, Povazhny, Iwanow 6. A.Łaguta, Pedersen, Vaculik, Gollob (d/4) 7. Lindgren, Pavlic, Biełousow, Karpow 8. Woffinden, Sajfutdinow, Janowski, Dryml 9. Woffinden, Pedersen, Biesczastnow, Karpow 10. Vaculik, Sajfutdinow, Andersen, Pavlic 11. Gollob, Janowski, Povazhny, Biełousow 12. G.Łaguta, A.Łaguta, Lindgren, Dryml 13. Gollob, Sajfutdinow, Lindgren, Iwanow 14. G.Łaguta, Janowski, Karpow, Vaculik 15. Woffinden, A.Łaguta, Andersen, Biełousow 16. Pedersen, Pavlic, Dryml, Povazhny 17. A.Łaguta, Janowski, Pavlic, Biesczastnow 18. Vaculik, Woffinden, Lindgren, Povazhny 19. G.Łaguta, Pedersen, Sajfutdinow, Biełousow 20. Gollob, Andersen, Iwanow, Dryml (u/w) (Karpow u/-)

Bieg ostatniej szansy:
21.
Pedersen, Sajfutdinow, Vaculik, A.Łaguta

Finał:
22. Sajfutdinow, Pedersen. G.Łaguta, Woffinden

Klasyfikacja generalna:

Klasyfikacja generalna SEC

M Zawodnik Kraj Pkt
1. Mikkel Michelsen #155 Dania 53
2. Leon Madsen #30 Dania 51
3. Patryk Dudek #692 Polska 46+3
4. Piotr Pawlicki #777 Polska 46+2
5. Daniel Bewley #99 W. Brytania 37+3
6. Bartosz Smektała #115 Polska 37+2
7. Robert Lambert #505 W. Brytania 35
8. Siergiej Łogaczow #111 Rosja 30
9. Kai Huckenbeck #744 Niemcy 26
10. Vaclav Milik #225 Czechy 24
11. Andrzej Lebiediew #129 Łotwa 22
12. Patrick Hansen #124 Dania 19
13. Jacob Thorssell #24 Szwecja 18
14. Timo Lahti #98 Finlandia 14
15. Nicki Pedersen #110 Dania 13
16. Wadim Tarasienko Rosja 11
17. David Bellego #415 Francja 9
18. Krystian Pieszczek Polska 5
19. Rune Holta Polska 4
20. Ben Ernst Niemcy 3
21. Lukas Baumann Niemcy 1
22-24. Jakub Miśkowiak Polska 0
22-24. Alan Szczotka Polska 0
22-24. Mateusz Tonder Polska 0
25-28. Piotr Gryszpiński Polska 0
25-28. Mario Niedermeier Niemcy 0
25-28. Wiktor Przyjemski Polska 0
25-28. Wiktor Trofimow jr Polska 0
Pokaż całą tabelę

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (180)
 • Marek speedway Zgłoś komentarz
  niezłe zawody Brawo Emil szkoda że Gollob za późno sie obudził bo mało brakło do barażu ale cóż jedziemy dalej mam nadzieje że w Gorican także bedzie ciekawie
  • andzia cze-wa Zgłoś komentarz
   Fajne zawody. Cieszy podium Emila i szczególnie Griszy. Griszka wymiata....uwielbiam tę jego uśmiechniętą gębę:-)))))
   • JOGKAL Zgłoś komentarz
    tor był świetny 3 kontuzjowanych Stępniewski pewnie im dowali taką karę, że odechce się ruskim robić zawodów
    • dawio993 Zgłoś komentarz
     Nie zgadzam się z paroma osobami, że transmisja i organizacja stoi na niskim poziomie. Tak nie jest!!! Uważam, że Eurosport robi świetną robotę z realizacją turniejów np. ujęcia z
     Czytaj całość
     kamer na kasku można się poczuć że się jedzie na motocyklu wraz z zawodnikiem. Komentatorzy mi nie przeszkadzają w oglądaniu transmisji. A organizatorzy turnieju SEC powinni być z siebie dumni, bo po dwóch turniejach ludzie przychodzą licznie na stadion - Gdańsk ok. 1/2 zapełnionego stadionu, a w Togliatti komplet widzów. A i tory na razie są do walki.
     • mais oui Zgłoś komentarz
      Finały SEC transmitowane są w Eurosporcie. Jest to duża szansa na promocję żużla, zarówno w Polsce jak w świecie. Stare przysłowie mówi, że kij ma dwa końce. Promocja może zamienić
      Czytaj całość
      się w antyreklamę. Myślę, że transmisje Mistrzostw Europy nie przysporzyły żużlowi zbyt wielu fanów. Realizacja tv zaściankowa, za mało dynamiki, ujęcia schematyczne. Np. kamerzysta pokazuje tylko jedną podprowadzającą, w parkingu nuda. Polski komentator zaględził cały przekaz, istotne informacje tonęły w obfitej i zagmatwanej retoryce. Same zawody dość nudne. Władze speedwaya muszą w końcu zrozumieć, że dzisiaj każdy sport trzeba dostosować do tv, zresztą kibic na stadionie też jest coraz bardziej wymagający . Przerwy między biegami są zbyt długie, nie do wytrzymania dla przypadkowego widza. Skończył się bieg nr2, mija 6 minut zanim zacznie się trzeci, 10 sekund jazdy bowiem sędzia dopatrzył się nierównego startu, przerwa jakieś 3 minuty, kolejne dwie minuty „prac rolnych”, 10 sekund jazdy, zawodnicy zjeżdżają do parkingu – 5 minut przerwy, kolejne dwie minuty „prac rolnych”, 60 sekund jazdy. Jeden bieg trwa kilkanaście minut. Jakie są tego powody? Po pierwsze: zbyt długi czas między biegami, zawodnicy powinni wyjeżdżać do nastepnego biegu natychmiast po zakończeniu poprzedniego, a czas oczekiwania nie 2 minuty a minutę. Po drugie sędziowie muszą skończyć z manierą przerywania biegu z powodu nierównego startu. Psuje to widowisko, nierzadko krzywdzi zawodników (przecież na trzy przerwane starty Karpowa zaledwie jeden, ten trzeci, był czołgany, pierwszy dyskusyjny, a drugi bezwzględnie był prawidłowy). Do niedawna powtarzanie startu było sporadyczne, gdyby tacy genialni startowcy jak Ivan Mauger, Zenon Urbaniec czy Mariusz Okoniewski jeździli w dzisiejszych czasach byliby permanentnymi sprawcami przerywania biegów. Przecież z założenia start nie może być równy, to jest sport, wygrywa ten kto jest szybszy. Jeśli sędzia nie może dać sobie rady z poprawnym puszczaniem startów to znaczy, że albo jest za słaby bo zawodnik go przechytrza albo złe są przepisy. Moim zdaniem należy usankcjonować start lotny. Wprawdzie daje to możliwość manipulacji stronniczemu sędziemu ale elimnuje całe zło jakie mamy z powodu dzisiejszych przepisów i ich interpretacji. Tak czy inaczej start czołgany ciągle jest praktykowany i żadne restrykcje sędziowskie tego nie zmienią. Czasem się zdarza, ze amator lotnych startów sam sobie robi krzywdę tak Janowski w pierwszym biegu. Liczę, że któryś z liczących się redaktorów pociągnie ten wątek. Prawa autorskie odstępuję:).
      • netoperek Zgłoś komentarz
       Emil jest jak filmowy Rocky Balboa - już wydaje się że nie ma szans na zwycięstwo, już każdy myśli że się nie podniesie a on wstaje i wygrywa!
       • Maksi Zgłoś komentarz
        Oniemiałam jak zobaczyłam tak pełen stadion!tam widać po prostu głód żużla u Rosjan. Nie wiem dlaczego jakiś pacan pisze o tym narodzie albo o człowieku "ruski"? Przecież to podłe!
        Czytaj całość
        przecież sami czulibyśmy się obrażeni gdyby pisano o nas "polaczki"! Wygrał Emil , na pudle znalazł się też Łaguta więc dla Rosjan pełnia szczęścia i tylko Im pogratulować tak walecznych zawodników a tor był równy dla wszystkich! Szkoda, że Tomasz i Maciek tak późno się spasowali! W przekazie z Eurosportu zabrakło mi odegrania hymnu rosyjskiego !chciałam to usłyszeć na 20 tysięcy gardeł i nie było mi dane! Uważam, że to duży nietakt - ceremonia nagradzania zwycięzców powinna być pokazywana do końca!
        • RzeszówCrump Zgłoś komentarz
         Nie rozśmieszajcie mnie zawieszając już złoto temu Ruskowi. Przypominam, że ostatni finał jest w Rzeszowie, także jak Rusin nie odjedzie Dzikowi na dużą ilość punktów to Czempionem
         Czytaj całość
         Europy zostanie Nicki Pedersen.
         • The Best Pair Zgłoś komentarz
          Emil i Tai teraz w SEC lub SGP cały czas w finale od jakiegos czasu :D
          • k.kacper Zgłoś komentarz
           dobrze Emil
           • sebam Zgłoś komentarz
            Jak juz komuś wychodzi to odrazu wszystko. Emil w ty roku zgarnie wszystko.
            • skibaCKM Zgłoś komentarz
             a co do toru to ten kryjom to z jakiej racji on robil tor ?:/ beton taki ze mozna by na tym chyba wiezowce stawiac :/
             • Cezariusz Zgłoś komentarz
              Dobrze usłyszałem podczas transmisji, że pan Kryjom brał udział w przygotowaniu toru? Gorzej już się nie dało tego zrobić. Beton i strasznie nudne zawody. Wstyd, a nie promocja dla
              Czytaj całość
              żużla. Wspaniały stadion, tłumy kibiców i zero ścigania.
              Zobacz więcej komentarzy (62)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×