Sylwetki finalistów Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (cz. 1)

7 września na torze w Tarnowie odbędzie się finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. O złoty medal juniorskiego czempionatu walczyć będzie osiemnastu zawodników.

1. Kamil Adamczewski (Stelmet Falubaz Zielona Góra)

Data urodzenia: 28.05.1993 (Kościan)
Wychowanek: Unia Leszno

Adamczewski pierwsze kroki na żużlowym torze stawiał w Lesznie. Ligowy debiut zaliczył on w barwach krakowskiej Speedway Wandy, gdzie w dwóch pojedynkach pokazał się z dobrej strony. W macierzystym klubie zadebiutował w roku 2011, kiedy to skorzystał na kontuzjach swoich klubowych kolegów. Adamczewski szansy nie zmarnował i wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie Byków. Podczas spotkania z Włókniarzem Częstochowa wywalczył swój pierwszy komplet w rozgrywkach Ekstraligi.

Sezon 2012 nie był już tak udany dla Adamczewskiego, który był podstawowym zawodnikiem Byków, lecz w meczach ligowych spisywał się zdecydowanie poniżej oczekiwań. Rok temu wychowanek leszczyńskiej Unii został Indywidualnym Mistrzem Ligi Juniorów, a także zdobył srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Przed sezonem 2013 Adamczewski zmienił barwy klubowe. Z Leszna przeniósł się do Stelmet Falubazu Zielona Góra.

2. Krystian Pieszczek (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)

Data urodzenia: 23.09.1995 (Gdańsk)
Wychowanek: Wybrzeże Gdańsk

Tak uzdolnionego wychowanka gdański klub nie miał przez kilka ostatnich sezonów. Pieszczek swoją przygodę z czarnym sportem rozpoczął od startów w miniżużlu. Był tam jednym z najlepszych zawodników. W 2010 roku gdańszczanin zdał egzamin na licencję żużlową, a już rok później zadebiutował w barwach gdańskiego klubu w I lidze.

W sezonie 2012 był podstawowym juniorem gdańskiego klubu w Ekstralidze. 17-letni wówczas Pieszczek z powodzeniem rywalizował z dużo bardziej doświadczonymi rywalami. W zeszłym roku zawodnik ten stanął na najniższym stopniu podium finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. W latach 2012-2013 Pieszczek zwyciężył w rozgrywkach Brązowego Kasku.

3. Hubert Łęgowik (Dospel Włókniarz Częstochowa)

Data urodzenia: 21.05.1995 (Częstochowa)
Wychowanek: Włókniarz Częstochowa

"Łęgi" egzamin na żużlowy certyfikat zdał w 2010 roku. Rok później został wypożyczony do Ostrovii Ostrów Wielkopolski, gdzie startował w zawodach młodzieżowych. Przed sezonem 2012 wrócił do macierzystego klubu. W ciągu roku zrobił on tak duże postępy, że wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie Dospel Włókniarza Częstochowa. Sporym atutem Łęgowika są bardzo dobre starty.

Największym sukcesem w dotychczasowej karierze Łęgowika jest awans do finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. W tegorocznym finale rozegranym na torze w Gustrow Łęgowik zajął 10. miejsce. Dla "Łęgiego" będzie to debiut w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

4. Łukasz Bojarski (Betard Sparta Wrocław)

Data urodzenia: 26.10.1992 (Częstochowa)
Wychowanek: Włókniarz Częstochowa

Łukasz Bojarski to kolejny zawodnik, który po żużlową licencję sięgnął w sezonie 2010. "Bojar" szybko został wypożyczony do Opola i to właśnie barwy Kolejarza reprezentował przez kolejne trzy sezony. Przełomowym dla Bojarskiego był zeszły rok, w którym był jednym z najlepszych młodzieżowców w najniższej klasie rozgrywkowej.

Dobra dyspozycja zaowocowała transferem do ekstraligowej Betard Sparty Wrocław, gdzie Bojarski startował głównie w zawodach młodzieżowych. Dla wychowanka częstochowskiego Włókniarza będzie to debiutancki start w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

5. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów)

Data urodzenia: 12.04.1995 (Szczecin)
Wychowanek: Stal Gorzów

Zmarzlik pierwsze kroki w żużlu stawiał na minitorze w Wawrowie. Był on jednym z wyróżniających się zawodników i po kilku latach zdecydował się na treningi na dużym torze. Młodszy z braci Zmarzlików w rozgrywkach ligowych zadebiutował w 2011 roku i pokazał się z bardzo dobrej strony. 16-letni wówczas Zmarzlik bez kompleksów rywalizował z bardziej utytułowanymi rywalami. W 2011 roku reprezentant Stali Gorzów stanął na drugim stopniu podium w finale MIMP.

Jednak największym sukcesem Zmarzlika jest zajęcie 3. miejsca w turnieju Grand Prix Polski, który rozegrano na torze w Gorzowie. Wychowanek Stali w pokonanym polu zostawił m.in. Tomasza Golloba, z którym często startował w jednej parze w meczach ligowych. W poprzednim roku Zmarzlik był jednym z liderów Stali Gorzów, a dobrą dyspozycję prezentował również w tegorocznych rozgrywkach.

6. Łukasz Sówka (PGE Marma Rzeszów)

Data urodzenia: 07.11.1993 (Ostrów Wielkopolski)
Wychowanek: KM Ostrów

Sówka żużlową licencję uzyskał w 2009 roku. W debiutanckim sezonie wywalczył 3. miejsce w finale Brązowego Kasku. Ten rezultat zwrócił uwagę działaczy Falubazu Zielona Góra i w kolejnym sezonie Sówka zdobywał barwy właśnie dla drużyny spod znaku Myszki Miki. W 2011 roku "Sówkins" został wypożyczony do Ostrovii Ostrów Wielkopolski, która wywalczyła awans do I ligi. Spora w tym zasługa właśnie Sówki.

Od 2012 roku Sówka z powodzeniem startuje w barwach PGE Marmy Rzeszów. Wychowanek KM Ostrów nie miał szczęścia w rozgrywkach MIMP. Do tej pory tylko raz wystąpił w finale, w którym zajął odległą pozycję.

Źródło artykułu: