Degradacja najsurowszą karą dla Unibaxu!

Unibax Toruń nie przystąpił do rewanżowego spotkania finałowego Enea Ekstraligi. Kary, jakie mogą zostać nałożone na toruński klub są ogromne.

Stelmet Falubaz Zielona Góra został Drużynowym Mistrzem Polski w sezonie 2013. Okoliczności, w jakich do tego doszło, budzą ogromne kontrowersje. W tej chwili wszyscy zadają sobie tylko jedno pytanie: Jakie kary spotkają Unibax Toruń?

Po pierwsze należy się spodziewać konsekwencji związanych z orzeczeniem

walkowera. Poza zweryfikowaniem wyniku meczu na 40:0 dla Falubazu, Unibax będzie musiał zapłacić na rzecz gospodarzy odszkodowanie w kwocie 200 000 zł. Dodatkowo torunianie zapłacą odszkodowanie dla Speedway Ekstraligi w kwocie, jaką SE zostanie obciążona przez telewizję i sponsorów rozgrywek. Falubaz, któremu przysługuje odszkodowanie, wystawi notę obciążającą, informując bezzwłocznie SE o wykonanym działaniu. Nota powinna zostać wysłana listem poleconym w terminie 7 dni od daty meczu. Odszkodowanie musi być zapłacone w terminie 14 dni od daty wystawienia noty. W przypadku przekroczenia tego terminu, Unibax zostanie zawieszony w rozgrywkach, do momentu uregulowania należności.

Oprócz kar wynikających z ogłoszenia walkowera na rzecz Falubazu, Unibax może spodziewać się nałożenia środków dyscyplinarnych, określonych w artykule 305 Regulaminu Dyscyplinarnego. W przypadku toruńskiej drużyny zastosowanie mogą mieć zastosowanie następujące środki:

  1. Odszkodowanie pieniężne w związku z walkowerem
  2. Zawieszenie lub utrata licencji określonego rodzaju
  3. Utrata nagród
  4. Zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści
  5. Pozbawienie zespołu medali oraz tytułu zdobywcy nagrody PZM
  6. Przeniesienie zespołu sportowego do niższej klasy rozgrywek
  7. Odszkodowanie
  8. Przyznanie punktów ujemnych

Dodatkowo w grę wchodzi artykuł 316 Regulaminu Dyscyplinarnego, który brzmi:
"Za usiłowanie bądź podejmowanie niegodnych działań przez działaczy lub osoby powiązane (przewinienia korupcyjne, szantaż, zastraszenie, uniemożliwienie udziału w zawodach, oszustwo, itp.):
- przyznanie punktów ujemnych,
- zawieszenie dla klubu oraz zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści,
- przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywek,
- pozbawienie drużyny tytułu mistrza kraju albo zdobywcy nagrody PZM / SE,
- zakaz reprezentowania sportu polskiego w zawodach międzynarodowych lub międzynarodowych rozgrywkach pucharowych,
- odszkodowanie dla podmiotu zarządzającego,
- kara pieniężna,
- dyskwalifikacja dla klubu oraz zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści"

O tym, jakie środki zostaną zastosowane w przypadku Unibaxu, zadecyduje Komisja Orzekająca Speedway Ekstraligi.

Nie jest również wykluczone, że działacze Falubazu Zielona Góra, w przypadku orzeczenia odszkodowania, które nie będzie pokrywało im poniesionych nakładów i utraconych korzyści ze sprzedaży 17 tysięcy biletów, będą domagali się odszkodowania na drodze postępowania cywilnego.

[b]Zobacz jak Unibax opuszcza stadion w Zielonej Górze

{"id":"","title":""}

[/b]
Materiał przygotowany i dostarczony przez Enea Ekstraliga/x-news. Na podstawie warunków licencyjnych jest on dostępny wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło artykułu: