Stelmet Falubaz Zielona Góra został Drużynowym Mistrzem Polski w sezonie 2013. Okoliczności, w jakich do tego doszło, budzą ogromne kontrowersje. W tej chwili wszyscy zadają sobie tylko jedno pytanie: Jakie kary spotkają Unibax Toruń?
Po pierwsze należy się spodziewać konsekwencji związanych z orzeczeniem
walkowera. Poza zweryfikowaniem wyniku meczu na 40:0 dla Falubazu, Unibax będzie musiał zapłacić na rzecz gospodarzy odszkodowanie w kwocie 200 000 zł. Dodatkowo torunianie zapłacą odszkodowanie dla Speedway Ekstraligi w kwocie, jaką SE zostanie obciążona przez telewizję i sponsorów rozgrywek. Falubaz, któremu przysługuje odszkodowanie, wystawi notę obciążającą, informując bezzwłocznie SE o wykonanym działaniu. Nota powinna zostać wysłana listem poleconym w terminie 7 dni od daty meczu. Odszkodowanie musi być zapłacone w terminie 14 dni od daty wystawienia noty. W przypadku przekroczenia tego terminu, Unibax zostanie zawieszony w rozgrywkach, do momentu uregulowania należności.
Oprócz kar wynikających z ogłoszenia walkowera na rzecz Falubazu, Unibax może spodziewać się nałożenia środków dyscyplinarnych, określonych w artykule 305 Regulaminu Dyscyplinarnego. W przypadku toruńskiej drużyny zastosowanie mogą mieć zastosowanie następujące środki:
- Odszkodowanie pieniężne w związku z walkowerem
- Zawieszenie lub utrata licencji określonego rodzaju
- Utrata nagród
- Zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści
- Pozbawienie zespołu medali oraz tytułu zdobywcy nagrody PZM
- Przeniesienie zespołu sportowego do niższej klasy rozgrywek
- Odszkodowanie
- Przyznanie punktów ujemnych
Dodatkowo w grę wchodzi artykuł 316 Regulaminu Dyscyplinarnego, który brzmi:
"Za usiłowanie bądź podejmowanie niegodnych działań przez działaczy lub osoby powiązane (przewinienia korupcyjne, szantaż, zastraszenie, uniemożliwienie udziału w zawodach, oszustwo, itp.):
- przyznanie punktów ujemnych,
- zawieszenie dla klubu oraz zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści,
- przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywek,
- pozbawienie drużyny tytułu mistrza kraju albo zdobywcy nagrody PZM / SE,
- zakaz reprezentowania sportu polskiego w zawodach międzynarodowych lub międzynarodowych rozgrywkach pucharowych,
- odszkodowanie dla podmiotu zarządzającego,
- kara pieniężna,
- dyskwalifikacja dla klubu oraz zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści"
O tym, jakie środki zostaną zastosowane w przypadku Unibaxu, zadecyduje Komisja Orzekająca Speedway Ekstraligi.
Nie jest również wykluczone, że działacze Falubazu Zielona Góra, w przypadku orzeczenia odszkodowania, które nie będzie pokrywało im poniesionych nakładów i utraconych korzyści ze sprzedaży 17 tysięcy biletów, będą domagali się odszkodowania na drodze postępowania cywilnego.
[b]Zobacz jak Unibax opuszcza stadion w Zielonej Górze
{"id":"","title":""}
[/b]
Materiał przygotowany i dostarczony przez Enea Ekstraliga/x-news. Na podstawie warunków licencyjnych jest on dostępny wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.