KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Degradacja najsurowszą karą dla Unibaxu!

Unibax Toruń nie przystąpił do rewanżowego spotkania finałowego Enea Ekstraligi. Kary, jakie mogą zostać nałożone na toruński klub są ogromne.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Stelmet Falubaz Zielona Góra został Drużynowym Mistrzem Polski w sezonie 2013. Okoliczności, w jakich do tego doszło, budzą ogromne kontrowersje. W tej chwili wszyscy zadają sobie tylko jedno pytanie: Jakie kary spotkają Unibax Toruń?

Po pierwsze należy się spodziewać konsekwencji związanych z orzeczeniem walkowera. Poza zweryfikowaniem wyniku meczu na 40:0 dla Falubazu, Unibax będzie musiał zapłacić na rzecz gospodarzy odszkodowanie w kwocie 200 000 zł. Dodatkowo torunianie zapłacą odszkodowanie dla Speedway Ekstraligi w kwocie, jaką SE zostanie obciążona przez telewizję i sponsorów rozgrywek. Falubaz, któremu przysługuje odszkodowanie, wystawi notę obciążającą, informując bezzwłocznie SE o wykonanym działaniu. Nota powinna zostać wysłana listem poleconym w terminie 7 dni od daty meczu. Odszkodowanie musi być zapłacone w terminie 14 dni od daty wystawienia noty. W przypadku przekroczenia tego terminu, Unibax zostanie zawieszony w rozgrywkach, do momentu uregulowania należności.

Oprócz kar wynikających z ogłoszenia walkowera na rzecz Falubazu, Unibax może spodziewać się nałożenia środków dyscyplinarnych, określonych w artykule 305 Regulaminu Dyscyplinarnego. W przypadku toruńskiej drużyny zastosowanie mogą mieć zastosowanie następujące środki:

 1. Odszkodowanie pieniężne w związku z walkowerem
 2. Zawieszenie lub utrata licencji określonego rodzaju
 3. Utrata nagród
 4. Zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści
 5. Pozbawienie zespołu medali oraz tytułu zdobywcy nagrody PZM
 6. Przeniesienie zespołu sportowego do niższej klasy rozgrywek
 7. Odszkodowanie
 8. Przyznanie punktów ujemnych

Dodatkowo w grę wchodzi artykuł 316 Regulaminu Dyscyplinarnego, który brzmi:
"Za usiłowanie bądź podejmowanie niegodnych działań przez działaczy lub osoby powiązane (przewinienia korupcyjne, szantaż, zastraszenie, uniemożliwienie udziału w zawodach, oszustwo, itp.):
- przyznanie punktów ujemnych,
- zawieszenie dla klubu oraz zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści,
- przeniesienie drużyny do niższej klasy rozgrywek,
- pozbawienie drużyny tytułu mistrza kraju albo zdobywcy nagrody PZM / SE,
- zakaz reprezentowania sportu polskiego w zawodach międzynarodowych lub międzynarodowych rozgrywkach pucharowych,
- odszkodowanie dla podmiotu zarządzającego,
- kara pieniężna,
- dyskwalifikacja dla klubu oraz zwrot poniesionych nakładów i utraconych korzyści"

O tym, jakie środki zostaną zastosowane w przypadku Unibaxu, zadecyduje Komisja Orzekająca Speedway Ekstraligi.

Nie jest również wykluczone, że działacze Falubazu Zielona Góra, w przypadku orzeczenia odszkodowania, które nie będzie pokrywało im poniesionych nakładów i utraconych korzyści ze sprzedaży 17 tysięcy biletów, będą domagali się odszkodowania na drodze postępowania cywilnego.

Zobacz jak Unibax opuszcza stadion w Zielonej Górze
Materiał przygotowany i dostarczony przez Enea Ekstraliga/x-news. Na podstawie warunków licencyjnych jest on dostępny wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Plebiscyt WP SportoweFakty: Ruszyliśmy z wyborem najlepszego żużlowca sezonu 2021! -->>
Jak powinien zostać ukarany Unibax Toruń?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (816)
 • Sick as a dogg Zgłoś komentarz
  Rzeszów może szykować ekipę na E-lige
  • Tylko KSA Zgłoś komentarz
   Niezależnie od kar, czekamy na nagrodę główną - odejście Romana na zawsze.
   • ObiektywnyNienapinaczCKM Zgłoś komentarz
    Najbardziej irytujące z tego wszystkiego jest to że Toruń jest teraz pośmiewiskiem, a rzekomi tu i na innych forach kibice Apatora jeszcze bardziej się upokorzają. Włókniarz w naprawdę
    Czytaj całość
    gównianych okolicznościach podjął walkę w po i to już teraz dla nas nie ma znaczenia że medal o 2 pkt przegrany. Natomiast ja bym wyciągnął pozytywne aspekty dla apatora. Np derby z bydzią hehe. Pozdrawiam.
    • Klaudia Głogowska Zgłoś komentarz
     to co zrobił zarząd Torunia w Zielonej górze to skandal dla polskiego żużla klub z Torunia powinien dostać najwyższą karę jaka jest przewdziana za tego typu postępowanie.
     • asisza Zgłoś komentarz
      Ja rozumię złość Was wszystkich. Rozumię, że to co zrobił "zarząd" Unibaxu jest niedopuszczalne i powinno się w takim wypadku ukarać degradacją, ale pytanie dlaczego mają cierpieć
      Czytaj całość
      na tym zawodnicy, skoro nie są niczemu winni, bo chcieli z honorem jechać, ale im tego zabroniono?? To był ciężki sezon dla nich wszystkich, mnóstwo kontuzji, a mimo to zaszli tak dalego jakby niepatrząc wiele ryzykując i przez jakiegoś palanta muszą teraz na tym cierpieć!! To jest w tym wszystkim najgorsze!
      • Fred f Zgłoś komentarz
       Jeśli nie będzie degradacji to takie przypadki będą się powtarzać , tylko surowa kara i nikt już nie zrobi takiego numeru.
       • Max1978 Zgłoś komentarz
        Degradacja, kary... O czym wy tu gadacie. Po pierwsze nawet jak będzie jakaś milionowa kara to te miliony będą śmieszna ceną za reklamę firmy Unibax w mediach po tym całym zamieszaniu.
        Czytaj całość
        Po drugie myślicie ze Roman to jakiś głupek? Zanim karetka z Gollobem wyjechała ze stadionu to sztab jego prawników już wiedział co zrobić i jak to wszystko rozegrać. Powiem krótko! Kopary wam wszystkim poopadają jak poznacie finał tej sprawy.
        • gerber Zgłoś komentarz
         Uważam, że srebrne medale nie powinny być wręczone nikomu. Te krążki dostaje się za walkę, a nie za ucieczkę. Kiedy , jeśli jednak, je wręczyć, może na GP - bez sensu...
         • gerber Zgłoś komentarz
          Jestem z Torunia i skóra mi cierpnie jak znowu wszyscy nas wytykają palcami. Wstydzę się z całym światem żużlowym za grupkę zmanierowanych pseudofacetów, co się obrazili i postanowili
          Czytaj całość
          nie jechać. Kary i konsekwencje powinny być dla działaczy, bo zawodnicy niczemu nie są winni. W Toruniu są też normalni kibice, którzy widzą co się stało i nie można bronić klubu, a zwłaszcza pana kryjoma i innych co to bzdury piszą i mówią.
          • kompozytor Zgłoś komentarz
           Ale ten autor jest baranem,przeciez pan Karkosik jak bedzie chciał to kupi cała te E Ligę i kto mu wtedy skoczy? Jakis dowhan z zielonej dziury? No, proszę was, bo się usmiałem jak
           Czytaj całość
           norka. Aha, jesli falubaz chce jakiegoś odszkodowania to najpierw niech idzie do psychiatry,a pozniej do mecenasa,który im wyjaśni jak pasterz krowie,ze to bez sensu!
           • micha Zgłoś komentarz
            Wygrywać - nie przekrętami Przegrywać - z honorem Za niesportowe zachowanie czerwona kartka dla Torunia - degradacja do I ligii
            • Xavier Muratet Zgłoś komentarz
             degradacja!!!!! i milion dla Zielonej i 400tys dla PZM
             • Barman_ Zgłoś komentarz
              Taki tam sucharek http://sportowybar.pl/7518/wszyscy
              Zobacz więcej komentarzy (331)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×