Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Igor Marko doczekał się pięknego pomnika

Nadchodzi siódma rocznica śmierci jednego z najbardziej utytułowanych zawodników ukraińskich, Igora Marko, reprezentanta ZSRR i Ukrainy, medalisty drużynowych i indywidualnych mistrzostw obu krajów.

Jacek Cholewiński
Jacek Cholewiński

Współczesny żużel na Ukrainie przeżywa głęboki kryzys. Tamtejsza federacja nie prowadzi rozgrywek ligowych, a jedyne powody do radości dla kibiców wiążą się z występami Andrieja Karpowa, naturalizowanego Aleksandra Łoktajewa i ścigającego się jeszcze na długim torze, ponad 50-letniego Władimira Trofimowa. Z tym większym rozrzewnieniem wspomina się na Ukrainie karierę Igora Marko i czasy jego sportowych zwycięstw.

Urodzony 29 czerwca 1965 roku w Czerwonogradzie Igor Marko zaczął zajmować się żużlem już w wieku 13 lat. Za swoje sportowe osiągnięcia wyróżniony został tytułem Mistrza Sportu Klasy Międzynarodowej. W czasie trwającej ponad ćwierć wieku kariery reprezentował wiele klubów, między innymi Sygnał Równe, Newa St. Petersburg, Mega-Łada Togliatti oraz Saławat. W ligach polskich, w latach 1996-2006, startował dla klubów z Opola, Gdańska, Grudziądza, Lublina i Krosna.
Igor Marko w reprezentacyjnym stroju Igor Marko w reprezentacyjnym stroju
Największym indywidualnym sukcesem Marko było wywalczenie tytułu Mistrza Europy Juniorów (Równe, 1986), piąte miejsce w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy (Slany, 2003) oraz udział w Finale Kontynentalnym Indywidualnych Mistrzostw Świata (Abensberg, 1996). Ukrainiec przez wszystkie lata kariery zasłużył na miano zawodnika jeżdżącego głównie dla drużyny. Świadczą o tym wysokie średnie biegowe i złote medale Drużynowych Mistrzostw ZSRR w składzie Sygnału Równe (1985, 1986, 1987), Mega-Łady Togliatti (1996) oraz złoto Drużynowych Mistrzostw Finlandii (2000) w składzie Newy St. Petersburg.
Późnym wieczorem 3 listopada 2006 roku, nieprzytomnego i ciężko rannego w część potyliczną głowy Igora Marko znaleziono na jednej z ulic Równego. Mimo przeprowadzonej natychmiast trepanacji czaszki oraz kilkunastu dni uporczywej walki lekarzy o życie zawodnika, Igor Marko zmarł 16 listopada, ani na chwilę nie odzyskawszy przytomności. Sprawców brutalnego napadu nie wykryto… W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział prawie dwa tysiące osób, które odprowadziły kondukt żałobny ulicami miasta, z żużlowego stadionu, aż do miejsca spoczynku. W tym samym czasie, w parkach maszyn wszystkich drużyn, jakie w swej karierze reprezentował Marko rozległ się ryk żużlowych motorów. Miłą wiadomością ostatnich dni jest informacja, że przed zbliżającą się siódmą rocznicą śmierci, na miejscu pochówku zawodnika postawiono okazały pomnik.
Awers pomnika Awers pomnika
Rewers wraz z ujmującym swą treścią wierszem Rewers wraz z ujmującym swą treścią wierszem
Kilkakrotnie na stadionach w Równem i Czerwonogradzie organizowane były zawody memoriałowe pamięci tragicznie zmarłego zawodnika. Przypomnijmy, że w ostatniej edycji Memoriału, rozegranej 14 października 2012 roku w Czerwonogradzie, zwyciężył Tomasz Gapiński, a kolejne miejsca na podium zajęli Kjastas Puodżuks i Sebastian Ułamek.

Niestety w mijającym roku Memoriału Igora Marko nie zorganizowano.

Kup bilet na 2023 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
forum.speedway.ru
Komentarze (7)
 • Jacek GKM Zgłoś komentarz
  Dodam, ze do obecnego wizerunku pomnika dziś lub jutro dojdzie jeszcze rzeźbiony (stylizowany na sportowy) puchar na kwiaty, a wczesną wiosną, dzięki pomocy finansowej kibiców, do płyty
  Czytaj całość
  przymocowany zostanie rzeźbiony w kamieniu kask żużlowy.
  • Kibic GKS Zgłoś komentarz
   W Gdansku pamietaja Igora Marko,byl bardzo dobrym zawodnikiem i na co dzień fajnym, wesołym człowiekiem.
   • sympatyk zuzla Zgłoś komentarz
    Nagrobek fajny super wygląda . ALE SZKODA CZŁOWIEKA I SPORTOWCA JUŻ NIE MA W ŚRÓD NAS .
    • KrośnianinKSM Zgłoś komentarz
     Dziękujemy
     • sigurdson Zgłoś komentarz
      Pomnik piękny!!!! Pamięć memoriałowa - kiepska
      • STED Zgłoś komentarz
       B mily gest.
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×